5/5
החופשה שלכם מתחילה עכשיו!

השכרת רכב באמסטרדם

אמסטרדם, שער הכניסה (לרוב) הראשי של הולנד, היא הנקודה הראשונה שבה עוצרים התיירים, בדרך כלל, וממנה יוצאים לחקור יעדים נוספים. זוהי עיר גדולה, תוססת ועמוסה במבקרים, עיר עם מספר עצום של תעלות ואמצעי תחבורה נוחים ונגישים (אופניים, למשל, שאהובים על המקומיים). יחד עם זאת, פעמים רבות לאחר הנחיתה, וכבר בשדה התעופה, נוהגים תיירים ישראלים וגם כאלה, שמגיעים ממקומות אחרים, לשכור רכב ואתו להתנייד' הן בעיר והן מחוצה לה. השכרת רכב באמסטרדם איננה בגדר חובה למי שמתכנן להישאר אך ורק בעיר עצמה, אך בהחלט מומלצת מאד אם מתכננים טיול כוכב (לנים בעיר ויוצאים ממנה ליעדים קרובים) או אם רוצים לטייל ברחבי הולנד כולה ואולי גם להגיע לביקור קצר או ארוך במדינות, שכנות לה. 

לשכור רכב ולצאת לדרך

השכרת רכב באמסטרדם תאפשר לכם לחקור את העיר ואת המדינה כולה בקצב שלכם ומבלי להיות תלויים בדבר. תוכלו להתחיל את הביקור שלכם בהולנד בסיור בעיר עצמה (להקדיש לה כמה ימים), לטייל ברחובותיה, לבקר במוזיאונים המעניינים שלה וכמובן לצאת לשייט בתעלות המתפתלות שלה. מכיוון שיש סביבה לא מעט כפרים ועיירות יפות, רכב שכור יעזור לכם להגיע גם אליהם, לחוות את היופי, את הרוגע ואת השלווה האופייניים להם ולראות מקרוב את תחנות הרוח המפורסמות. את הרכב השכור, לאחר הזמנתו ניתן לאסוף בשדה התעופה – סכיפהול, בנקודות השירות של חברות השכרת הרכבים או בסניפיהן, שפזורים באזורים שונים בעיר עצמה. בתחנה המרכזית של אמסטרדם ישנן נקודות איסוף נוספות, שגם מהן תוכלו לאסוף את הרכב המושכר ומשם לצאת לדרך לכל יעד שתרצו.

איזה רכב כדאי לשכור?

יש לא מעט דגמי רכבים, המוצעים לשוכרים. בעת הבחירה (וההזמנה, שאותה ניתן לעשות אונליין, ישירות באתר חברת ההשכרה) מומלץ לקחת בחשבון מספר פרמטרים על מנת להבטיח שמדובר בבחירה הנכונה. למשל, היעדים שבהם מעוניינים לבקר (בהולנד ואולי במדינות שכנות), כמה נוסעים ברכב, מה גודל המזוודות וגם סוג וסגנון הטיול שאותו מתכננים. תוכלו למצוא רכבים חסכוניים קומפקטיים מאד, רכבים למשפחות או לקבוצות גדולות, רכבי 4X4, רכבי יוקרה מהודרים וגם רכבים עם גג נפתח. הגדרת הצרכים מראש וגם התקציב היא הכרחית והיא הדרך הנכונה להתנהל לפני סגירת העסקה.  לשוכרים מוצעים שני סוגים של רכבים: רכבים אוטומטיים ורכבים ידניים. האוטומטיים הם, לרוב, המבוקשים יותר ועלות השכרתם לכל יום גבוהה יותר. בשל הביקוש הרב מומלץ לדאוג לבצע את ההזמנה מראש, ובייחוד אם מתכננים להגיע לאמסטרדם בשיא עונת התיירות, בין החודשים יוני לאוגוסט, אז נוהרים אליה לא מעט מבקרים. 

ביטוחים ועוד

החוק ההולנדי מחייב את כל הרכבים בביטוח חובה צד ג' (CTP). חברת השכרת הרכב נדרשת להציג לשוכר ביטוח מקיף, המכסה את הרכב שאותו שוכרים, כך שבמקרה של תאונה חלילה יסופק הכיסוי המתאים. ביטוח צד ג', כמו גם הביטוח המקיף, נכללים במחיר השכרת הרכב והם הכרחיים בכל עסקה. ניתן להוסיף כיסויים נרחבים יותר, אם רוצים, בתוספת תשלום, אך מומלץ בכל מקרה לבדוק זאת מראש ולבחון מה נכלל במסגרת העסקה. 

הנהיגה באמסטרדם ומחוצה לה

הנהיגה באמסטרדם עשויה להיות אתגר אמיתי למי שזהו ביקורו הראשון, או אפילו השני. הרחובות במרכז העיר הם צרים, לעיתים, וממש באזורים העמוסים, עשויות להיות עבודות בנייה מתמשכות ומקומות החניה מוגבלים ויקרים. מרבית המבקרים באמסטרדם עצמה מנצלים את התחבורה הציבורית שהיא מציעה, ויש את אלה שבוחרים השכרה של רכב, כדי להגיע איתו אל יעדים מחוצה לה. אם אתם אוספים את הרכב השכור שלכם בשדה התעופה ואתם רוצים להגיע ישירות אל העיר, עליכם לעלות על כביש הטבעת A10 שמתחבר למערכת הכבישים ההולנדית וממשיך לאמסטרדם.  באשר למגבלות המהירות – מגבלת המהירות באזורים העירוניים, כלומר, בתוך אמסטרדם עצמה, היא 50 ק"מ ואילו בכבישים בינעירוניים היא 80 קמ"ש. כל זאת, כמובן, אלא אם כן סומן אחרת. יש בעיר חשמליות פעילות מאד, שעשויות לעורר חשש בקרב תיירים שנוהגים בעיר. ואכן, כדאי מאד להיזהר מהן ולא להפריע לתנועתן. יש להיזהר עוד יותר מרוכבי אופניים. העיר עמוסה ברוכבי אופניים, הן מקומיים והן תיירים, אותם אפשר לראות בכל פינה בה כמעט. כשפונים ימינה וחוצים מסלול אופניים, יש להאט או לעצור, לבדוק מה קורה מאחור ולפנות את המקום לכל רוכב אופניים שיגיע. העדיפות, במקרים האלה, היא לרוכבי האופניים.  ניידות משטרה לא מסומנות הן עניין נפוץ מאד בעיר וחשוב להישמר ולציית לכל חוקי התנועה. אם נעצרתם בשל הפרת תנועה ואינכם מקומיים, תקבלו קנס גבוה יותר מאשר תושבי המקום. אם נתפסתם נוהגים במהירות מופרזת של מעל 50 קמ"ש מעבר למותר, יילקח רישיון הנהיגה שלכם. 

רישיון בינלאומי

רישיון נהיגה בינלאומי הוא בגדר חובה וחשוב להחזיק העתק שלו בזמן הנסיעה. גיל הנהיגה המינימלי בהולנד הוא 21 ואין גיל נהיגה מקסימלי. ייתכנו מגבלות מסוימות עבור נהגים בגילאי 70-75 באזור מסוימים. במידה וכן, יש להציג מכתב מהרופא המטפל (בשפה האנגלית) המאשר כי הנהג בריא וכשיר לנהיגה. 

דלק ועלויות שונות

הדלק בהולנד איננו זול. צפו לשלם כ-1.75 אירו לליטר Euro 95 ו-1.5 אירו לליטר דיזל. המחירים משתנים בין תחנות הדלק ובכבישים המהירים יקרים יותר. לכן, כדאי מאד לדאוג לדלק כשנמצאים בעיר ופחות לעשות זאת במהלך נסיעה בכבישים מהירים בינעירוניים. שימו לב: הדלק בבלגיה, גרמניה ולוקסמבורג הוא בדרך כלל זול יותר מהולנד, ולכן אם אתם משלבים טיול גם במדינות אלו, נסו למלא דלק בהן במקום בהולנד (אם הדבר אכן מתאפשר לכם). 

חניות וחניונים

יש באמסטרדם לא מעט חניונים מסודרים וגם מקומות חניה ברחובות השונים, אולם בהיותה מתוירת ועמוסה במבקרים, מציאת חנייה פנויה לא תמיד קלה. ישנה מערכת דיגיטלית מצוינת בעיר, קלה לשימוש ויעילה מאד לשוכרים רכב. היא עשויה אמנם להיות יקרה מאופציות אחרות, אבל בהחלט משתלמת. כל מה שצריך לעשות הוא להזין במתקן את המספר המופיע על לוחית הרישוי ולשלם באמצעות כרטיס אשראי בינלאומי (לא ניתן לשלם בשטרות או במטבעות). מתקני החניה האלה פזורים ברחבי העיר, הן בצידי הרחובות המרוחקים והן במרכז, היכן שמסתובבים מרבית התיירים. 

לחנות ולחסוך

אפשרות מוזלת יותר היא Park and Ride. זוהי הדרך הטובה ביותר עבור נהגים לא מקומיים: מחנים את המכונית ונוסעים למרכז אמסטרדם. חניוני רכב כאלה ממוקמים בפאתי העיר, סמוך לכבישים המהירים שלהם חיבור ישיר לפתרונות התחבורה הציבורים שיש לאמסטרדם להציע. מחנים את הרכב בחניון ועולים על אחד מהם, שמביא אתכם ישירות אל מרכז העיר ובתוך זמן קצר. אין צורך להיכנס עם הרכב אל המרכז, לבזבז זמן רב בחיפוש אחר מקום חניה ולשלם לא מעט כסף על כך. החניה באופן הזה עולה רק 1 אירו לשעה או 8 אירו ל-24 שעות (זמן חניה מקסימלי הוא 96 שעות רצופות). ניתן לרכוש כרטיס, המשלב בין חניה לבין השימוש בתחבורה הציבורית. לאדם אחד/שניים – 5.5 אירו, ל-3 אנשים – 6.5 אירו, ל-4 אנשים – 7.5 אירו ול-5 אנשים – 8.5 אירו. אם מטיילים עם מספר גדול יותר של אנשים, ניתן לרכוש כרטיסים לתחבורה הציבורית בכל נקודת מכירה של GVB.