אירועים ופסטיבלים בהולנד

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram
שיתוף ב google
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
אירועים ופסטיבלים בהולנד
אירועים ופסטיבלים בהולנד

מעבר להיותה מדינה נפלאה ומלאה מכל טוב, הולנד חובקת מספר עצום ובלתי נתפס של אירועים, מופעים ופסטיבלים לאורך השנה. חלק קטן מהאירועים נוגע לחגים הלאומיים כמו חג המולד והפסחא, בעוד שרובם מקדשים את ענפי התרבות ותחומי הייצור הרבים והמוצלחים של המדינה. בשל כמות האירועים, כמעט בלתי אפשרי לרכז בכתבה אחת את כלל הפעילויות שמתקיימות בכל אחת מערי הולנד. לכן תמצאו כאן את האירועים והפסטיבלים הגדולים, המוצלחים והאהובים ביותר ברחבי הולנד, אלה שבאמת אסור לפספס ומושכים מאות אלפי מבקרים שנה אחר שנה. 

canal festival amsterdam
חגיגות פסטיבל התעלות (canal festiva) באמסטרדם. (צילום: PersianDutchNetwork)

ינואר

חגיגות השנה החדשה – התאריך 1.1 הוא יום חג ציבורי במדינה, בו חוגגים את השנה החדשה. החגיגות מתחילות כבר בערב שלפני, ה-31.12 ומלוות בכל הערים בהופעות, מסיבות וזיקוקים. לפי המסורת, בחג זה נהוג להכין ולאכול Oliebollen – עיגולי בצק המטוגנים בשמן עמוק. ביום זה רוב נותני השירות והחנויות אינם פעילים וגם זמני התחבורה הציבורית משתנים לגמרי. 

International Film Festival Rotterdam – פסטיבל הסרטים הבינלאומי השנתי של העיר רוטרדם, נערך בין סוף ינואר עד תחילת חודש פברואר. זהו פסטיבל סרטים נחשב, הכולל יותר מ-450 סרטים וסביבם שפע אירועים. האירוע מסוקר מאוד ומכיל אלפי מבקרים. 

פברואר 

Art Rotterdam – זהו אירוע אמנות גדול וייחודי המתרחש ברוטרדם. באירוע זה נערכות 75 גלריות שונות, מאת מיטב האמנים בעשר מדינות באירופה. סביב הפסטיבל מתקיימים דיונים והרצאות באמנות מודרנית. 

Holland Flowers Festival – פסטיבל הפרחים של הולנד נחשב לאחד האירועים השנתיים הפופולריים והמסקרנים ביותר. הפסטיבל מתקיים בחממה הממוקמת בעיר Zwaagdjik-Oost ובו מוצגים סידורי פרחים צבעוניים ומרהיבים מאלפי סוגים. 

מרץ 

Museum Night – ליל המוזיאון של רוטרדם, פותח למעלה מ-40 מוזיאונים וגלריות בשעות הערב ומלווה את הפעילות במיטב היצירות, קונצרטים ואטרקציות שנתיות מיוחדות שנוגעות לעולמות האמנות. במרבית המוזיאונים ניתן להשתתף בסיורים מודרכים וליהנות ממעבר נוח בין המקומות, באמצעות מערך אוטובוסים מיוחד. 

Pink Films Days – פסטיבל הסרטים הוורודים מתקיים באמסטרדם (בבית קולנוע בשם Cinema Katelhuis) ומוקדש לקהילת הלהט”ב. לאורך 11 ימים מוקרנים סרטים קצרים, דוקומנטריים ועלילתיים העוסקים בנושאים הקשורים בקהילה. בסיום כל הקרנה מתקיים דיון לגבי הסרט. 

יריד העתיקות והאמנות העולמי – זהו יריד מסקרן במיוחד שמתקיים בכל מרץ בעיר מאסטריכט. ביריד תוכלו לפגוש למעלה מ-200 סוחרי עתיקות ואמנות מכל רחבי העולם, לרבות עבודות מכל התקופות שנוצרו במרוצת השנים באירופה, תכשיטים, כלי כסף ועוד. את כל העבודות המוצגות ניתן גם לרכוש. 

אפריל 

Good Friday – יום שישי הטוב הוא אירוע שנחגג על פי הנצרות, ביום השישי שלפני חג הפסחא. ביום זה הכנסיות מתמלאות מתפללים המציינים את צליבת ישו. בנוסף מבטא יום זה יום קצר, או יום חופש, כך שחלק מהעסקים עשויים להיות סגורים. הבנקים והדואר סגורים ביום זה באופן רשמי. 

Easter – חג הפסחא נחשב לחג לאומי ונחגג באמצעות הענקת מתנות וביקור בכנסייה. עם סיום חג הפסחא שחל ביום ראשון, מתקיים המשך החג (Easter Monday) ביום שני ובו נהוג לצאת לטיולים משפחתיים מחוץ לעיר ולאכול ביצים משוקולד. גם ביום זה יוסיפו הבנקים והדואר להיות סגורים. 

Queen’s Day / King’s Day – יום המלך (נקרא בעבר יום המלכה) חל מידי שנה בתאריך 30.4 ומלא בחגיגות, שווקים, ירידים, מסיבות, קונצרטים ואירועים מיוחדים שמתקיימים לכבוד משפחת המלוכה. בערים הגדולות ואמסטרדם בעיקר, נהוג לפתוח את החגיגות כבר ב-29.4. ביום המלך מרבית העסקים והמוסדות במדינה יהיו סגורים. 

National Museum Weekend – אחת לשנה בחודש אפריל, מתקיים אירוע תרבות פופולרי במיוחד, בו נפתחים למעלה מ-450 מוזיאונים מהגדולים בהולנד ומזמינים אליהם את המבקרים בהנחה או ללא תשלום. המובילה בכמות המוזיאונים הפתוחים ביום זה היא אמסטרדם, שבה קיים מספר המוזיאונים והגלריות הרב ביותר, ביניהם מוזיאון ואן גוך וביתה של אנה פרנק

Bulb Region Flower Parade – אחד האירועים השנתיים המדהימים בהולנד! העיר הארלם נהנית מידי שנה מתהלוכת פרחים ססגונית ומרהיבה, שנפתחת באותו בוקר בעיירה הסמוכה Noordwijk ונעה במסלול של כ-40 ק”מ עד הארלם. התהלוכה מתבצעת בקרונות גדושים בשפע עצום של פרחים ריחניים וצבעוניים, כשהכל מלווה בקישוטים, אורות, רקדנים ונגנים. לאחר הגעתם של הקרונות להארלם, הם נותרים במקומם כתצוגה לאורך אותו סוף שבוע. 

מרתון פורטיס – העיר רוטרדם מקיימת מירוץ שנתי, בו משתתפים אלפי רצים מכל הרמות. 

Imagine Festival – פסטיבל סרטי פנטזיה מתקיים לאורך שבוע אחד מידי חודש אפריל באמסטרדם ובו מוצגים סרטים הולנדיים וממדינות נוספות. 

מאי

Remembrance of the Dead – זהו יום הזיכרון ההולנדי, שמתקיים ב-4.5 מידי שנה. ביום זה נהוג לכבד את זכר הנופלים במלחמות או במהלך פעולות של כוחות הביטחון. לרגל התאריך, מתקיים טקס מיוחד בכיכר דאם שבאמסטרדם ונהוג לעמוד שתי דקות דומייה בשעה 20:00. 

Liberation Day – יום הניצחון על גרמניה הנאצית הוא החמישה במאי, 1945. ולכן בתאריך זה נהוג לציין את השחרור וקץ המלחמה, אך הדבר הופך לחג רשמי בהולנד רק אחת לחמש שנים. 

Ascension Day – זהו יום חג ציבורי, בו מציינים את עלייתו של ישו לגן עדן. יום זה מתרחש 40 ימים בדיוק אחרי חג הפסחא ותמיד ביום חמישי. ביום זה נהוג לבקר בכנסיה או לצאת לטיולים מחוץ לעיר.

יום טחנות הרוח – טחנות הרוח נחשבות לאחד הסמלים המזוהים ביותר עם הולנד והן זוכות ליום לאומי מיוחד, שמתקיים באמצע מאי בכל שנה. ביום זה הציבור מוזמן להגיע לאלפי טחנות הרוח ברחבי הולנד וליהנות מאירועים מקומיים משתנים, דוכנים ופעילויות. 

יוני 

Pentecost – פנטקוסט ידוע גם כ”יום ראשון הלבן”. מעין גרסה נוצרית של חג השבועות, בו מציינים את רוח הקודש שירדה ושרתה על שליחיו של ישו. יום זה נחגג 50 ימים אחרי הפסחא וחותם את האירועים סביב עונת הפסחא. יום זה הינו חג מסורתי בהולנד, הכולל פסטיבלי מוזיקה וחופשות בעיקר. ביום זה המוסדות העירוניים והציבוריים יהיו סגורים. 

Pinkpop – פינקפופ הוא אירוע מוזיקה מוכר ופופולרי שמתרחש ביוני מידי שנה בעיר Landgraaf (דרום הולנד, בקרבת הגבול עם גרמניה). זהו פסטיבל מוזיקה ענק ובינלאומי, שנערך בסוף השבוע של הפנטקוסט תחת כיפת השמיים. 

Parkpop – גם פארקפופ הוא אירוע מוזיקה עצום ונחשב באירופה כולה. הפסטיבל מתקיים תחת כיפת השמיים ב-Zuiderpark הנמצא בעיר האג

Holland Festival – פסטיבל הולנד השנתי נחגג מידי יוני באמסטרדם ובו מציינים את כל האמנויות לסוגיהן: אמנויות הבמה, הריקוד, המוזיקה, הקולנוע וגם האופרה. 

Festival Mundial – מונדיאל נחשב לפסטיבל תרבות יוקרתי בו מוצגות אמנויות המוזיקה והתיאטרון מכל רחבי העולם. האירוע השנתי נערך בפארק הגדול Leijpark שנמצא בעיר טילבורג. 

פסטיבל האג – הפסטיבל השנתי של האג נמשך שבועיים שלמים ובמהלכם ניתן להשתתף במאות מופעי מוזיקה, מחול, תיאטרון ועוד. חלק מהמופעים מתקיימים גם בפאבים ובתי קפה מקומיים. 

Koningsdag
כיכר טיפוסית באמסטרדם במהלך חגיגות יום המלך

יולי 

North Sea Jazz Festival – אירוע ג’אז בינלאומי, הנחשב לאחד מפסטיבלי הג’אז הגדולים בעולם. הפסטיבל אורך שלושה ימים שבהם מתנגנת מוזיקה ברציפות ב-13 במות במקביל, מאת יותר מאלף מוזיקאים בסגנונות מוזיקליים שונים כמו ג’אז חופשי, פופ, פאנק, סול ועוד.  

Summer Carnival – אחד האירועים השנתיים הפופולריים של הולנד! קרנבל הקיץ בעיר רוטרדם שואב השראה מהקרנבל של ריו דה-ז’נרו וכולל תהלוכות ענק עם מוזיקה לטינית, תחפושות, רקדנים והכל נע לעיני קהל עצום של צופים. הקרנבל נפתח עם בחירת מלכת המצעד, שתרקוד בראש התהלוכה. בנוסף מוגשים בדוכנים לאורך ציר התהלוכה מאכלים מהמטבח הלטיני. 

אוגוסט 

Canal Festival – פסטיבל מומלץ למטיילים באוגוסט! פסטיבל התעלות נחגג במשך חמישה ימים רצופים לאורך התעלות היפות של אמסטרדם. הפסטיבל נחגג בקונצרטים באוויר הפתוח ממיטב אמני המוזיקה הקלאסית, כולל הופעות מיוחדות לילדים. 

Free Dance Parade – פסטיבל הדאנס של רוטרדם נחשב לאירוע תרבות ענק, הכולל מצעד מוזיקה נייד, שנוסע בטור של כ-40 משאיות ועליהן טובי הדי ג’יי מהולנד ואירופה. סיום המצעד נחתם במסיבות שמחות במועדונים והפאבים בכל העיר. 

פסטיבל הזיקוקים – בשבוע השלישי של אוגוסט, מתקיים בעיירה סכייפנינגן פסטיבל מהפנט ומרהיב, שמאגד את יצרני זיקוקי הדינור מהולנד וממספר ארצות נוספות. לאורך שלושה ימים הצופים נהנים ממופעי זיקוקים מדהימים ובערב האחרון נבחר יצרן אחד כמנצח. 

ספטמבר

הפסטיבל הימי ברוטרדם – רוטרדם נחשבת לאחת מערי הנמל החשובות בהולנד. באירוע הזה, היא מספקת הצצה לתעשייה הימית של רוטרדם על כל גווניה. לאורך שלושת ימי הפסטיבל תוכלו ליהנות משלל תצוגות וסיורים, דוכנים מיוחדים, מזכרות, לשוט בסירות ומעבורות, ללמוד על פעילויות חיל הים ורשות הנמלים בהולנד, אפילו לטוס במסוק ומטוס קל! 

Red Head Days – האם ידעתם שלעיר ברדה ישנו פסטיבל שלם המוקדש ל…ג’ינג’ים? פסטיבל הג’ינג’ים השנתי נחגג מידי שנה בסוף השבוע הראשון של ספטמבר וכולל מעין יריד כשרונות שהיוצרים והאמנים בו הם כמובן, כתומי שיער בלבד. האירוע המרכזי של הפסטיבל כולל תצוגות אופנה, תערוכות, הופעות ומגוון פעילויות, כולל מתחמי קמפינג ופעילויות לכל המשפחה. 

אוקטובר

Cinekid – אמסטרדם מארחת מידי שנה פסטיבל סרטי טלוויזיה ומדיה לילדים, שאורך שמונה ימים. הפסטיבל עשיר בסרטים, סדרות, אנימציות, משחקי מחשב ודוקו, הכל על טהרת התכנים לילדים. 

פינט בוקביר פסטיבל – פסטיבל הבירה הרשמי של הולנד! חודש אוקטובר שידוע כחודש המציין את משקאות הבירה ברחבי העולם, נחגג כאן בענק, עם טעימות של יותר מחמישים סוגים שונים של בירה. הפסטיבל מתקיים במרכז התרבות בירס ואן ברלחה (beurs van berlage) שבאמסטרדם במשך 3 ימים. 

נובמבר 

Cannabis Cup – אמסטרדם ידועה בקופי שופס הפופולריים שלה, שסביבם התפתחה תרבות שלמה. לכבודם ולכבוד צמח הקנאביס, חוגגים אירוע שנתי שבו המבקרים נהנים מהתוצרת המובחרת ביותר שיש לקופי שופ להציע, כולל קנאביס, חשיש ודוכני מזון. 

International Documentary Film Festival Amsterdam – זהו פסטיבל הסרטים הדוקומנטריים מהגדולים בעולם, עם קרוב ל-50,000 מבקרים! פסטיבל זה מתרחש באמסטרדם בחודשים נובמבר ודצמבר ובו מוקרנים מעל 150 סרטים, כאשר ביניהם מתקיימות סדנאות מיוחדות. 

דצמבר  

Saint Nicholas Eve – ניקולס הקדוש ידוע במתנותיו ועליו מבוססת בין היתר דמותו של סנטה קלאוס. ביום החג נוהגים ההולנדים להטמין מתנות בתוך הנעליים, אותן הילדים צריכים למצוא. החג מתקיים מידי שנה ב-5.12 אך איננו נחשב לחג לאומי והמוסדות הציבוריים נותרים פתוחים. 

Christmas Market – חודש דצמבר גדוש ומלא באווירת הכריסמס המיוחדת. השוק השנתי של העיר דיוונטר (Deventer) נחשב לאירוע בפני עצמו, בו ניתן למצוא את הרעיונות המקוריים והמדליקים ביותר למתנות החג ולספוג את הקישוטים, האווירה ורוח החג. 

Gouda by Candlelight – בניין העירייה העתיק והמיוחד שנמצא בכיכר השוק של חאודה, מתקשט אחת לשנה בתאורת חג נוצצת ומרהיבה. 

Christmas Day – חג המולד מתקיים בתאריך 25.12. זהו חג לאומי בהולנד, בו מציינים את הולדתו של ישו הנוצרי. בחג זה מתאספות המשפחות לארוחת חג מיוחדת והבתים מתקשטים באווירה ייחודית. לאורך ימי החג, עד סיום חגיגות השנה החדשה בתאריך 1.1, חלק מבתי העסק עשויים להיות סגורים. 

פסטיבל האורות באמסטרדם – פסטיבל האורות נערך בין נובמבר לינואר ומתקשר לכריסמס, לכן ראינו לנכון להזכיר אותו כחלק מחגיגות חודש דצמבר. הפסטיבל צובע את המבנים החשובים באמסטרדם בשלל אורות ומיצגי אורות וחוגג באמצעות מגוון רחב של פעילויות כמו שייט בתעלות בין האורות, מסלולי אופניים החולפים על פני 30 המיצגים שנבחרים מידי שנה בקפידה, הצבעה עבור היצירה האהובה ביותר (היוצר יזכה בפרס), הופעות רחוב, פעלולנים, אמנים מפורסמים ועוד.

פשוט מדריכים

כל מה שרציתם לדעת על הולנד

מדריכים נוספים על הולנד

18 לפברואר, 2021
על אף היותו עמוס מאוד, הוא אחד משדות התעופה הנוחים והידידותיים בעולם. ברוכים הבאים לסכיפהול
26 לפברואר, 2020
מאיפה טסים להולנד, עם איזו חברת תעופה וכמה זה עולה לנו – כל התשובות כאן
17 לפברואר, 2021
כל הדרכים להישאר מחוברים ומרושתים לעולם גם בטיול באמסטרדם

מדריכים נוספים בנושא

3 לינואר, 2020
ממקומות ותיקים הפועלים מאות שנים ועד ברים תוססים בשעות הקטנות של הלילה. עשר המלצות מעולות על ברים באמסטרדם.
3 לפברואר, 2021
אתרים ונקודות עניין בהולנד שאתם פשוט חייבים לראות, אחרת זה כאילו לא הייתם בהולנד…
20 לדצמבר, 2020
5 כפרים ועיירות ציוריות מדהימות ביופיין שכאילו נלקחו מתוך גלויה הולנדית טיפוסית

וזהה ממש לא הכל...