5/5
החופשה שלכם מתחילה עכשיו!

אטרקציות בדלפט

על אף גודלה הלא – כל כך מרשים בימינו, דלפט (Delft) הייתה בעבר אחת הערים החשובות ביותר בהולנד. היא נמצאת במיקום אידאלי, בין האג לרוטרדם, והבנייה שלה סביב המוני תעלות הופכת אותה לעיר קסומה. זו עיר עתיקה, שכבר בימי הביניים הייתה אחת החשובות שבערי הולנד. היא מלאה בהיסטוריה, ארכיטקטורה מתקופות שונות, אירועי תרבות ונקודות עניין רבות. 

דלפט ידעה היטב לשמר את ההיסטוריה שלה במהלך השנים, ולכן מרכז העיר שלה (העיר העתיקה) משומר בצורה יוצאת דופן, ומציג בפני המבקר את ההיסטוריה הרבה של העיר. היא גם מהווה בית לסצנת אומנות תוססת, וידועה בעיקר בזכות תעשיית החרסינה הייחודית שלה, הקרויה על שמה חרסינת דלפט. העיר ידועה גם בכך שהייתה ביתו של צייר הבארוק המפורסם, יאן ורמיר (Vermeer). ננסה להציג עבורכם את שלל האטרקציות ונקודות העניין שבהם העיר משופעת. 

stadhuis delft
בניין העירייה בדלפט

אתרי מורשת בעיר ונקודות עניין מיוחדות

כאמור, העיר דלפט עשירה בהיסטוריה, והמבנים העתיקים שלה מספרים את סיפורה של דלפט בפרט ושל הולנד בכלל. לעיתים המבנים עשויים להיראות קודרים, אך דווקא המראה הזה הוא אשר מקנה להם את האותנטיות שלהם.

מפעל החרסינה "בקבוק החרסינה המלכותי" (Koninklijke Porceleyne Fles)

זהו מפעל החרסינה הכחולה הייחודית של דלפט, האחרון שנשאר עומד מהמאה ה-17. זהו המקום שבו תוכלו לצפות בטכניקות הצביעה ביד של הכלים העדינים הללו מכלי ראשון, תרתי משמע. שיטות העבודה הללו הועברו מאיש מקצוע אחד לשולייתו במשך מאות בשנים, כך שהמקום הזה אוצר בתוכו ידע עשיר. אם אתם מתעניינים באמנות היפהפייה והנדירה הזו, זהו בהחלט המקום לחוות אותה.

במפעל הזה תעברו סיור מרתק, שבמהלכו יתארו לכם את ההיסטוריה של החרסינה הכחולה של דלפט ואת שיטות העבודה המשמשות לייצורה ועיצובה במשך מאות בשנים. בנוסף, תוכלו למצוא כאן מוזיאון, חנות מזכרות ועוד. בנוסף, אם אתם רוצים לשחרר את האמן שבכם, תוכלו לצייר כאן בעצמכם מרצפת מחרסינת דלפט כחולה.

גני הנסיך (Prinsenhof)

הארמון הזה, המוקף גנים מסודרים וקצוצים בקפידה, מציג בפני המבקרים בו את ההיסטוריה של תור הזהב של משפחת המלוכה ההולנדית. תוכלו למצוא כאן שלל מיצגים והסברים, המתארים הן את חייהם של מלכי הולנד (החל מויליאם השתקן, הנחשב למייסד הולנד במאה השש עשרה), והן את ההיסטוריה של החרסינה של דלפט. על אף שהארמון נבנה כמקום מגוריו של ויליאם השתקן, הוא למעשה מסמל את המקום שבו הוא נרצח ביריות ב-1584 (על ידי בלת'זאר ג'רארד). את חורי הכדורים ניתן לראות עד היום. הארמון משמש כיום כמוזיאון עשיר, ובו תמצאו שלל יצירות אומנות (כולל רבות של ורמיר, שהוזכר לעיל), כמו גם מיצגים מפורטים על אזרחי דלפט שהיו בעלי השפעה על הולנד לדורותיה. 

בניין העירייה (Stadhuis)

זהו מבנה בולט מאוד בנוף של דלפט, הבנוי בסגנון הרנסאנס וממוקם על כיכר השוק רחבת הידיים. החזית המרשימה שלו משרה תחושת כובד ראש, אם כי התריסים האדומים והקשתות המוזהבות מקלילים מעט את הרושם. על המגדל המרכזי של הבניין תראו שעון גדול, שהציג בזמנו את השעה עבור תושבי העיר. הגם שאינכם יכולים להיכנס לבניין העירייה עצמו (אלא אם אתם מתכוונים להיכנס לתוכו), זהו אתר מרשים ביותר ומומלץ עבור מי שארכיטקטורה מעניינת אותו.

כיכר השוק (Marketplaats)

כיכר השוק נמצאת בצמוד לבניין העירייה, כמו גם לכנסייה ה"חדשה" של דלפט (Nieuwe Kerk, נבנתה במשך מאה שנה, בין 1396-1496), למעשה מפרידה בין השניים. היא הייתה בעבר מרכז החיים של העיר, ובה התכנסו תושביה למסחר, אירועים והכרזות. גם כיום מתקיימים בכיכר אירועים ושווקים לעיתים מזומנות, וזהו מקום מושלם לבוא ולחוות את חיי העיר המודרניים של דלפט (שוק הפשפשים מתנהל במקום בכל שבת). היא נמצאת במרכז העיר העתיקה, כך שזו יכולה להיות נקודת מוצא מצוינת לטיול בין שלל האתרים ההיסטוריים של העיר. 

השער המזרחי של העיר העתיקה (Oostpoort)

אף עיר אירופאית עתיקה איננה שלמה בעיני התייר, אם אין בה לפחות ביצור אחד מרשים המעיד על ההיסטוריה הצבאית שלה. ואכן, גם בדלפט תמצאו את השרידים הללו, והם משומרים היטב. השער המזרחי של העיר היה בעבר השער המרכזי של דלפט, ושני המגדלים המרשימים שלו מייצגים היטב את החשיבות הצבאית שהייתה לה בעבר. הוא נבנה בסוף ימי הביניים (במאה ה-14), ואיננו משמש אך ורק כשער ותו לא. מדובר במבנה גדול, עם אזורי מגורים ומספר מעברים. כיום הוא משמש כמעון מגורים פרטי, אך עדיין ניתן להתרשם ממנו מבחוץ. בנוסף, המיקום שלו על המים יוצר את התחושה שאתם נכנסים לעולם אחר, לעיר נעלמת. 

התפאורה המקיפה את השער תזרוק אתכם כמה מאות שנים אחורה, לתקופת הזוהר של דלפט כעיר גדולה ומרכזית. התעלות, העצים, הבתים המרוחקים והשער המתנשא במרכז בכל הדרו, כולם יוצרים נוף עירוני מושלם.

טחנת הרוח (Molen de Roos)

דלפט היוותה בעבר בית למספר רב של טחנות רוח שבהן נטחנה תבואה חקלאית. טחנת הרוח של רוס היא האחרונה מבין 15 התחנות שעיטרו בעבר את העיר, והיא פעילה עד היום. היא נבנתה בסוף המאה השבע עשרה, והעובדה שהיא עודה עומדת הינה תודות לשיפוצים נרחבים שהיא עברה במהלך השנים, כמו גם ההחלפה של החומר העיקרי המרכיב אותה מעץ לאבן. זהו מקום מושלם להתרשם מצורת החיים ששלטה פה (ובשאר העולם) במשך מאות שנים. בימים רביעי, חמישי ושבת תוכלו לטפס במדרגות במעלה הטחנה, לצפות בתהליך הטחינה (שעדיין מתנהל בשיטה המסורתית) ולראות את הטחנה מבפנים.

פארקים וגנים

על אף שמדובר בעיר קטנה יחסית, יש לדלפט ולסביבתה לא מעט להציע עבור חובבי הטבע והירוק. גני הנסיך, סיבובים בתעלות העתיקות, הגנים הבוטניים והכפרים מסביב לעיר, כל אלה הם רק דוגמאות לפנינים שתוכלו למצוא כאן.

הגנים הבוטניים (TU Botanical Gardens)

אם אתם חובבי טבע וצמחייה, אתם חייבים לעצמכם ביקור בגנים הבוטניים היפהפיים האלה. הם ממוקמים בשטח האוניברסיטה הטכנולוגית של דלפט (TU Delft), הנמצאת בעצמה בשוליו של מרכז העיר, בסמוך לשער המזרחי שהוזכר לעיל. כמו בגנים בוטניים אחרים, גם כאן המגוון של הצמחייה, העצים, הפרחים וכל השאר, מהפנט וזורק אתכם לעולם אחר. תמצאו כאן צמחייה טרופית וסאב – טרופית, מקומית וכזו שמגיעה ממקומות רחוקים. כמובן שליד כל צמח מוצב הסבר על מקורו, אופיו ושימושיו הפוטנציאליים, וברחבי הגנים תמצאו מספר ביתנים ירוקים שבהם תוכלו לשבת וליהנות מהירוק המקיף אתכם. זהו המקום האידיאלי לשלב בו הן חוויה לימודית והן הנאה מנוף, ויכול להיות אטרקציה מושלמת של אחר הצהריים בטיול עם ילדים.

פארק המלכה וילהלמינה (Wilhelminapark)

הפארק היפהפה הזה נבנה בשנות השלושים של המאה הקודמת, והוא בנוי כולו בסגנון של הגנים האנגליים (הידועים בבלאגן המחושב שלהם). שמו הנוכחי הוענק לו מאוחר יותר, רק ב-1945, לכבודה של המלכה וילהלמינה שהייתה שליטת הולנד למשך הזמן הארוך ביותר בהיסטוריה. הוא עבר שיפוץ נרחב לאחר מלחמת העולם השנייה, והוא מתוחזק כיום על ידי אנשי מקצוע מהמעלה הראשונה. 

הפארק נמצא בחלק הצפוני של דלפט, ליד ה-Voordijkshoornse Polder. תמצאו בפארק הזה מספר אגמים, צמחייה מטופחת היטב (אם כי התחושה היא פראית, בהתאם לעיצוב האנגלי) ומסלולי הליכה ואופניים לטובת מי שמעוניין. זהו מקום מושלם עבור חובבי ספורט וטבע, כמו גם עבור משפחות המעוניינות בבילוי כיפי מחוץ לאזורים הסואנים של העיר.

טיול אופניים באזור דלפט (Midden Delftland)

דלפט ממוקמת בלב הולנד, ומוקפת בשלל כפרים ועיירות שיתנו לכם את ההרגשה שחזרתם להולנד של המאה השמונה עשרה. פלגי נחל רבים, טחנות רוח, כבישים צרים, כרי דשא רחבי ידיים וכמובן הכפרים הצבעוניים, כל אלה יוצרים חגיגה לעיניים ולנפש. מומלץ מאוד לשכור לכם אופניים ליום, ולטייל בשבילים הרבים הבנויים באזור. 

פסטיבלים ואירועי תרבות

על אף גודלה הצנוע, העיר דלפט לא נותנת לעברה התרבותי לשקוע. תוכלו למצוא בה מגוון של פסטיבלים ואירועים, בדגש על אמנות רחוב ומוזיקה. כמו בכל המדינה, גם בדלפט ניתן למצוא פסטיבלים לכל אורך השנה, אם כי רובם מרוכזים בקיץ. הנה מדגם של הפסטיבלים שתוכלו למצוא בה.

פסטיבל הג'אז של דלפט

הפסטיבל העשיר הזה נערך כבר עשרות שנים בעיר (נוסד ב-1985), ומארח הרכבי ג'אז מכל העולם. הוא נערך כל שנה באוגוסט, לרוב בשבוע הרביעי של החודש, במשך שלושה ימים. תמצאו בו כעשרים במות שעליהן ינוגנו מעל לחמישים קונצרטים והופעות, המכסים את שלל סוגי הג'אז למיניהם. הפסטיבל מאורגן על ידי האגודה המקומית של העיר, והוא מושך אליו אלפי ועשרות אלפי מבקרים בכל שנה. זהו המקום להיות בו אם אתם חובבי הז'אנר.

פסטיבל הבלוז של דלפט

זהו הפסטיבל ללכת אליו אם במקרה הגעתם לדלפט בחורף. הוא נערך בכל שנה באמצע פברואר, ונמשך שלושה ימים. זהו פסטיבל הבלוז המקורה הגדול ביותר בהולנד, כך שאם אתם חובבי בלוז זהו בהחלט המקום להיות בו. הייחודיות בפסטיבל היא שהוא מתנהל בבתי הקפה ברחבי העיר, כך שההופעות הן אינטימיות ויכולות להיות מלוות בקפה ריחני. מגוון רחב של הרכבים ולהקות מופיעים בפסטיבל הזה, כך שבטוח לא יהיה לכם משעמם. תוכלו לבחור את ההופעה שמתאימה לכם, וללכת לבית הקפה הרלוונטי. נוסף על ההופעות המוזיקליות, תמצאו בפסטיבל גם הקרנה פומבית של מגוון סרטים, הופעות תיאטרון ותצוגות מרשימות.

פסטיבל המוזיקה הקאמרית של דלפט

אם אתם מבכרים מוזיקה קאמרית קלאסית על פני סגנונות חדשים יותר כמו אלו שהוצגו קודם, הפסטיבל הזה הוא בשבילכם. הוא נערך כל שנה (החל מ-1997) בין סוף יולי לתחילת אוגוסט, ובניגוד לאחרים הוא נפרש על פני זמן רב יותר (כשבוע וחצי בסך הכל). זהו פסטיבל ידוע ברמה בינלאומית, שתוכלו למצוא בו מוזיקאים מוכשרים מכל העולם. שלל הרכבים ותזמורות מבצעים את היצירות הקלאסיות ביותר, וגם כאלו פחות מפורסמות, וכל זה בתוך הנוף העירוני העתיק של דלפט.

פסטיבל אומנות רחוב (Straatkunst Festival)

אם אתם לא אנשים של הגדרות, ומעדיפים לראות אנשים כמוכם מציגים את כישרונותיהם ברחוב, זהו המקום המושלם עבורכם. פסטיבל אומנות הרחוב של דלפט נערך כל שנה בשבוע האחרון של יוני, והוא מציג בפני מבקריו מגוון מהמם של אומני רחוב שביצועיהם נעים על ספקטרום רחב מאוד של כישרונות. הפסטיבל נערך באופן רשמי בכיכר השוק, בסמוך לכנסייה החדשה ובית העירייה שנזכרו לעיל, כאשר הכיכר מחולקת לעשרה אזורי הופעות רשמיים המוקצים על ידי העירייה.

עם זאת, כמובן שאומני הרחוב לא מסתפקים בעשרת האזורים הללו בלבד. הסמטאות הסמוכות לכיכר השוק שוקקות חיים בשבוע הזה, כאשר אומני רחוב ממלאים כל פינה בהם. ודאו שאתם נחים היטב לפני שאתם יוצאים לפסטיבל, כי ככל הנראה תמצאו את עצמכם מבלים שעות רבות בשוטטות בין האומנים השונים, כשבדרך תעצרו לאיזו בירה או קפה במסעדה מקומית.

Kinderdijk Molens
טחנות הרוח של קינדרדייק

אטרקציות ונקודות עניין בסביבת דלפט

אם אתם רוצים לצאת קצת מאווירת העיר, תשמחו לדעת שהסביבה הקרובה לדלפט עשירה באתרים היסטוריים, נופים מדהימים, ארמונות ועוד. כמובן שניתן סתם להסתובב באזור ברכב ולגלות אותו בעצמכם, אבל ננסה לתת כאן כמה דוגמאות.

טחנות הרוח של קינדרדייק (Kinderdijk Molens)

כשמם כן הן, טחנות הרוח האלו נמצאות בקרבת הכפר קינדרדייק שנמצא כחמישה עשר קילומטר מזרחית לרוטרדם (כחמישים דקות נסיעה ברכב מדלפט). מדובר על מקבץ של 19 טחנות רוח הסמוכות אחת לשנייה, שהוכר על ידי אונסק"ו כאתר מורשת עולמית ב-1997. 

הטחנות נבנו באמצע המאה השמונה עשרה, והן נחשבות לאחד היעדים התיירותיים החשובים ביותר בהולנד. הן מספרות את הסיפור של מאבק התושבים לחיות בסביבה שבה המים מאיימים באופן תדיר על יציבות היישובים, שכן הן שימשו למניעת הצפות באזור על ידי מאגר Alblasserwaard. הן הוכרו ב-1993 כאתרי מורשת לאומיים של הולנד, ובהמשך גם על ידי אונסק"ו.

גני המטבח (Keukenhof)

הגנים הבוטניים הללו הם חגיגה מיוחדת לעיניים ולאף, שכן הם מרכזים בתוכם יותר משבעה מיליון פרחי צבעוני, נרקיס, יקינתון ועוד. כמעט כל מי שמבקר בהולנד יודע על כמויות הצבעונים הגדלות פה, וזהו המקום המושלם לחזות בפלא. הגן הזה נקרא גם בשם "הגן של אירופה", והוא מהווה את אחת מגינות הפרחים הגדולות בעולם. הוא פתוח בכל שנה לזמן קצר בלבד, בין סוף מרץ וסוף מאי, שאז פורחים הפרחים במלוא עוזם. עם זאת, גם בתקופה הקצרה הזו מספיקים תיירים מכל העולם להגיע לכאן, ובשנת 2019 ביקרו בגן יותר מ-1.5 מיליון איש. הנסיעה מדלפט לליס (Lisse), שבה ממוקם הגן, אורכת כשעה, ואת הביקור בגנים לא תשכחו לעולם.

תצוגת קורפוס (Corpus)

הגם שמדובר באטרקציה מסוג אחר, הערך החינוכי והלימודי שלה היו שווים כדי שנכניס אותה לכאן. מדובר בתצוגה יחידה מסוגה בעולם, המעבירה אתכם מסע של ממש בתוך הגוף האנושי. המבנה הייחודי והגדול הזה, שבולט למרחקים, מכיל בתוכו שלל מעברים, מיצגים וסרטונים, שילמדו אתכם ואת ילדיכם רבות על הגוף שלכם ועל איך שהוא עובד. את המסלול בקורפוס תתחילו בברך, ומשם תתקדמו במשך כשעה בין שלל האיברים והמערכות של הגוף האנושי המופלא. 

זו חוויה מן המעלה הראשונה, ואם יש לכם ילדים שאוהבים את גוף האדם ואת המדע, זהו המקום המושלם לקחת אותם. מדלפט תוכלו להגיע לקורפוס תוך ארבעים דקות ברכב פרטי, או תוך כחמישים דקות בתחבורה ציבורית.

הכרטיסים עולים בין 15 ל-18 אירו, כתלות בגיל המשתתפים ומספרם.

כתובת המוזיאון: Willem Einthovenstraat 1, 2342 BH Oegstgeest, Holland

סוג אטרקציה

פארק עירוני

רמת מחיר

ללא תשלום

על האטרקציה

פארק אורבני המוקדש למלכה וילהלמינה ובנוי בסגנון הגנים האנגליים. בפארק מסלולי הליכה ואופניים ומדשאות רחבות

סוג אטרקציה

טחנת רוח

רמת מחיר

ללא תשלום

על האטרקציה

טחנת רוח פעילה המאפשרת הצצה אל מה שנחשב לאחד מסמליה האייקוניים של הולנד

סוג אטרקציה

אתר היסטורי

רמת מחיר

ללא תשלום

על האטרקציה

השער המזרחי של דלפט הינו אתר היסטורי מרתק בו מעברים, מגדלים, שער מים ואף חלל מגורים

סוג אטרקציה

כנסייה

רמת מחיר

$

על האטרקציה

כנסייה מרהיבה בה קבורה משפחת המלוכה ההולנדית והן נמצא בה מגדל פעמון יפהפה

סוג אטרקציה

מפעל, מוזיאון, חנות

רמת מחיר

$$

על האטרקציה

מפעל קסום בו מיוצר הפורצלן הכחול המסורתי והמפורסם המזוהה עם הולנד בכלל ועם דלפט בפרט

סוג אטרקציה

מרחב ציבורי

רמת מחיר

ללא תשלום

על האטרקציה

כיכר מרכזית אשר שימשה בתחילת דרכה כמנזר ובהמשך התארח בה שוק הבשר שהקנה לה את שמה

סוג אטרקציה

גנים בוטניים

רמת מחיר

$

על האטרקציה

גנים בוטניים בהם פינות חמד ומסלולי הליכה החולפים על פני מגוון רב של עצים, צמחים ופרחים

סוג אטרקציה

מוזיאון

רמת מחיר

$$

על האטרקציה

אתר שהחל את דרכו כמנזר ובהמשך הפך לבית המגורים של וילם הראשון, מייסד רפובליקה ההולנדית

סוג אטרקציה

מוזיאון

רמת מחיר

$$

על האטרקציה

במרכז ורמיר תלמדו על חייו של יוהאנס (יאן) ורמיר – אמן וצייר הולנדי מן המאה ה-17 לספירה

סוג אטרקציה

אתר היסטורי

רמת מחיר

$$

על האטרקציה

כנסייה עתיקה המהווה את אחד הסמלים המפורסמים ביותר בעיר