טיול אופניים באמסטרדם

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram
שיתוף ב google
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
טיול אופניים באמסטרדם
טיול אופניים באמסטרדם

שיטוט ברחובותיה של אמסטרדם יפגיש אתכם, ובמהרה יש לציין, עם המוני זוגות האופניים והרוכבים (הן המקומיים והן התיירים), שנעזרים בהם כדי להגיע ממקום למקום, בין אם לעבודה או לכל נקודה אחרת ברחבי העיר. המקומיים נעזרים באופניים כשהם עצמם רכובים עליהם ולעיתים גם מרכיבים נוסעים נוספים, ואפילו ילדים צעירים, והתיירים כי זוהי דרך נפלאה לחוות ולהתרשם מהעיר היפה. הרכיבה על האופניים בהולנד היא חלק מובנה בתוך ה-DNA של המקומיים. מדובר בפעולה כל כך טבעית ושגורה בכל עיר ובכל כפר הולנדי, עד שיותר קשה למצוא הולנדי שאין לו אופניים מאשר אחד שיש לו. יחד עם זאת, המציאות בפועל מעט מורכת יותר ורכיבה בעיר כמו אמסטרדם דורשת סוג של מיומנות, היכרות עם הכבישים וחוקי התנועה, תשומת לב למכוניות ולעוברי האורח שמציפים את העיר וגם התחשבות במזג האוויר, שלא תמיד יציב ועשוי להיות, לא מעט ימים בשנה, גשום וקריר. 

אחד היתרונות הבולטים של אמסטרדם הוא העובדה שמדובר בעיר מישורית. זוהי עיר קומפקטית למדי ומאוכלסת בצפיפות. ההשקעה בתשתיות המקומיות היא רבה, ובפועל היא התחילה עוד בשנות ה-70 של המאה הקודמת בשל עלייה משמעותית במספר נפגעי תאונות אופניים, ותאונות דרכים בכלל, שבחלקן היו גם קטלניות. יש באמסטרדם כיום יותר מ-400 קילומטרים של שבילי אופניים, שחוצים אותה לאורך ולרוחב ברשת שבילים מסועפת אך מחוברת היטב ומקשרת את כל החלקים העיר, גם הרחוקים והנידחים ביותר. ההערכות הן שבאמסטרדם יש כ-850,000 זוגות אופניים, וכשמדובר בעיר שבה כ-800,000 תושבים זהו נתון משמעותי מאוד. כן, קראתם נכון – יש בעיר יותר זוגות אופניים מתושבים! 

Bicycles in Amsterdam
חניון אופניים רב קומתי ליד התחנה המרכזית של אמסטרדם

ההיסטוריה של האופניים באמסטרדם

הרכיבה על אופניים באמסטרדם היתה אמצעי תחבורה עיקרי עוד בימי טרום מלחמת העולם השנייה ומילאה תפקיד מרכזי וחשוב מאד במהלך הכיבוש הנאצי באמסטרדם בשנות הארבעים. המקומיים מספרים כי הגרמנים לא חיבבו (בלשון המעטה) את רוכבי האופניים בעיר, שכן אלה האטו בכוונה פעמים רבות שיירות של מכוניות צבא וסירבו לפנות את מקומם לרכבים גרמניים. האופניים ביטאו למעשה את התנגדותם של התושבים לנאצים ונתפסו כחלק מגישה חצופה, ואפילו אנרכיסטית באותן השנים. המכוניות החליפו את האופניים אחרי המלחמה ומתכנני העיר החלו לתכנן חלקים ממנה מחדש ואפילו עלה הרעיון לסלול מעל התעלות שבעיר מסלול ייעודי עבור המכוניות. אולם כיום, הסיפור הוא אחר ולמרות הניסיונות בעבר הרחוק לצמצם את מספר הרוכבים בעיר, יש המוני רוכבים שמגיעים ממקום למקום בבטחה ובכיף. במבט לעתיד, יש כאלה שחוזים כי תנועת המכוניות באמסטרדם צפויה לרדת משמעותית, עד כדי כך שלא יהיה צורך כלל בנתינים מיוחדים לאופניים. 

השכרת אופניים באמסטרדם

אם אתם מגיעים לעיר ורוצים לשכור אופניים, תגלו שהדבר די פשוט, שלא לומר קל מאוד. אין כל בעיה למצוא חנויות אופניים שמציעות זאת ותוכלו לזהות אותן עם הסימן/שם “Fiet”. החנויות הללו נמצאות במקומות המרכזיים בעיר: ליד התחנה המרכזית, בסמוך לכיכר Leidseplein ולכיכר דאם (Dam). חנויות האופניים הללו ישכירו לכם אופניים למשך כמה שעות בלבד אם תרצו, אם כי משך השכירות הנפוץ ביותר הוא ליום שלם (24 שעות), כאשר המחירים הממוצעים נעים סביב 8 עד 10 אירו ליום. 

אם אתם מתכננים להישאר באמסטרדם שבוע ויותר, ייתכן ויהיה לכם משתלם יותר פשוט לקנות אופניים משומשים, יד שנייה. ניתן לעשות זאת באותן החנויות ממש במחירים של 20 עד 100 אירו, תלוי בסוג ומצב האופניים. כשאתם שוכרים אופניים תצטרכו להשאיר אחריכם פיקדון ותוכלו, אם תרצו, לרכוש גם ביטוח. הביטוח הזה יכסה אתכם במקרים של גניבה, מה שקורה לא מעט פעמים בעיר. אם אין לכם ביטוח והאופניים נגנבו, תצטרכו לשלם את עלות האופניים. 

Bicycles Amsterdam
חניון אופניים במפלס הקרקע באמסטרדם

בטיחות ברכיבה וחוקים מקומיים

רוכבי אופניים, המדוושים להם להנאתם ברחובותיה של אמסטרדם הם, כאמור, עניין שבשגרה, וזוהי, בין היתר, אחת הסיבות מדוע העיר היא גם אחת הערים בעולם היותר ידידותיות לאופניים. עבור מרבית תושביה כלי התחבורה הזה הוא חלק חשוב מחייהם עוד מאז שהיו תינוקות. בזכות שבילי האופניים הרבים בעיר והתאמתם אל רכיבתם של הרוכבים, נחשבת הרכיבה ברחבי העיר כולה לבטוחה ונוחה. הרחובות הצרים והמתפתלים של מרכז העיר ההיסטורי של אמסטרדם מאפשר ניווט טוב מאד באמצעות האופניים ובזכות מאות הקילומטרים של שבילי האופניים המותאמים לכך, אפשר להגיע לכל מקום שרוצים מבלי להתאמץ (גם אם זהו ביקורכם הראשון בעיר). למעשה, אם אתם הולכים ברגל ברחובות העיר, יש יותר סיכוי שחוסר עירנות מצדכם יביא לכך שתיפגעו על ידי אופניים מאשר שתיפגעו על ידי רכב חלילה. זה אמנם פחות כואב, אבל שימו לב תמיד כשאתם חוצים כבישים ודרכים שלא מגיח מעבר לפינה איזה רוכב אופניים שלא ראה אתכם. 

רכיבה על אופניים היא גם דרך נהדרת ובטוחה להכיר את העיר, בין אם עושים זאת באופן עצמאי או במסגרת של סיור מודרך על אופניים. הרכיבה על אופניים באמסטרדם מהירה וזולה הרבה יותר מהתחבורה הציבורית, יחד עם זאת, חשוב לדעת כמה דברים לפני שעולים עליהם: 

העיר בשעות העומס עשויה להיות מלאה ברוכבים ובאזורים מסוימים גם בכלי תחבורה נוספים. קחו זאת בחשבון ואם זהו ביקורכם הראשון או שאינכם מתורגלים מספיק ברכיבה על אופניים, עשו זאת בשעות רגועות יותר. שעות העומס בעיר הן בין 8:00 ל-9:00 בבוקר ובין 17:00 ל-18:00 לפנות ערב. אגב עמוסה זה אומר מאות ואלפי רוכבים שנעים במהירות מצד לצד לכל כיוון, משהו שדורש הסתגלות מסוימת. 

בנוסף, כדי לשמור על ביטחונכם וביטחונם של אחרים, הקפידו להישאר בנתיב שלכם. השתמשו תמיד אך ורק בנתיב האופניים המיועד לכך, שנמצא בדרך כלל בצדו הימני של הכביש (הנתיב שבו אתם רוכבים) ומסומן בקווים לבנים וסמלי אופניים. במקרים של רחובות משולבים לרכב ולאופניים, דעו כי לרוב זכות הדרך נתונה לרוכבים וניתן לרכוב במרכז הכביש ללא כל חשש. בדרך כלל מדובר ברחובות שאינם ראשיים, והסיכוי שיצפצפו לכם בחוסר סבלנות הוא קלוש עד לא קיים. 

מעבר לכך, פעלו לפי הכללים והתמרורים. הישמעו לכל כללי הבטיחות, הרמזורים והתמרורים שפזורים ברחבי העיר, אל תרכבו על שבילים שאינם מיועדים לרכיבה על אופניים, על מדרכות וגם לא על כבישים מהירים. אם אתם רוצים להסתובב או לעצור, סמנו זאת בעזרת היד שלכם.

בלילה, אם אתם רוכבים בעיר לאחר רדת החשיכה, השתמשו באורות הקדמיים והאחוריים על האופניים. שימו לב – בעיר ישנה חשמלית (טראם) ופעמים רבות הדרך שלה משותפת גם לכלי רכב ואופניים. אם אתם רוצים לחצות את מסילותיה, עשו זאת בזווית חדה. אם לא, אתם עשויים להיתקע עם הגלגלים במסילה.

באשר לחניית האופניים – הקפידו להחנות אותם באזור חנייה ייעודי, במתקן חניה מקורה או במקום המיועד להם. יש אלפים כאלה ברחבי העיר – מחניוני ענק ועד מתקנים לזוגות בודדים. כך תמנעו מגניבה ותיהנו מאזור בטוח יותר.

זכרו – המקומיים מנוסים מאד ומכירים היטב את העיר עצמה ואת הרוכבים האחרים. הם רוכבים ברחבי העיר עם בטחון עצמי רב מאד ולעיתים (חלקם, כמובן), לא מקפידים להישמע לכללים. אל תחקו אותם והשתדלו ליישם את כל הכללים למען הבטיחות שלכם ושל הסביבה. 

פשוט מדריכים

כל מה שרציתם לדעת על הולנד

מדריכים נוספים על

19 לפברואר, 2021
בין כל היתרונות שלה, אמסטרדם היא גם עיר נפלאה לשופינג – שווקים, חנויות, מרכזי קניות ורחובות מסחריים שוקקים
17 לפברואר, 2021
כל הדרכים להישאר מחוברים ומרושתים לעולם גם בטיול באמסטרדם
9 למרץ, 2021
כן, כן. חופים באמסטרדם. אנחנו לא עובדים עליכם. כנסו לראות, שווה להכיר.

מדריכים נוספים בנושא

30 לינואר, 2021
בואו נצא למסע הקסם המסתורי בין ה”הופייס” (Hofjes) – החצרות הפנימיות היפהפיות של אמסטרדם
19 לינואר, 2020
עשר אטרקציות נפלאות בהולנד שממש לא כדאי להחמיץ אם מיציתם את אמסטרדם ואתם מחפשים לגוון את הטיול שלכם להולנד
12 לפברואר, 2021
אתם מוזמנים לסיור בין טחנות הרוח השוות ביקור בהולנד, אחד מהאייקונים שהכי מזוהים עם ארצות השפלה

וזהה ממש לא הכל...