5/5
החופשה שלכם מתחילה עכשיו!

אטרקציות במאסטריכט

היא נמצאת בנקודה הדרומית ביותר בהולנד, בסמוך לגבול עם בלגיה ולא רחוק מהגבול עם גרמניה והיא נחשבת לאחת הערים הבולטות במדינה. מאסטריכט היא עיר נפלאה לביקור בכל עונה ואפשר להגיע אליה במסגרת טיול כוכב (לינה באמסטרדם, למשל) או להקדיש לה כמה ימים ויותר. יש לא מעט מה לראות ולעשות במאסטריכט ומגוון של אטרקציות ונקודות עניין מיוחדות שמספרות את סיפורה של העיר. מי שמחפש אטרקציות במאסטריכט יגלה כאלו לא מעט במרכז העיר, וגם מחוצה לה, במרחק פסיעה כמעט, יש שפע של כאלו, שכדאי לעצור גם בהן.

attractions in maastricht

אתרי מורשת בעיר ונקודות עניין מיוחדות

מאסטריכט היא בין הערים העתיקות ביותר בהולנד. ככזו היא מציעה לא מעט מונומנטים, מבנים ארכיטקטוניים מיוחדים ונקודות עניין יוצאות דופן, שמספרות את סיפורה ארוך השנים. יש בעיר שרידים מתקופת ימי הביניים ומתקופת הנצרות ובעת שיטוט בה קשה שלא להבחין גם במבנים מתקופת הרנסאנס. מומלץ להקדיש לכל אחד מהם את הזמן הראוי לו ולו כדי לחוות את העיר באמת וללמוד על ההיסטוריה ועל המורשת שלה.

כיכר פרייהוף (Vrijthof)

זוהי אחת הכיכרות הגדולות והחשובות במאסטריכט, שעברה לא מעט גלגולים לאורך השנים. היא התפתחה מתוך בית קברות רומאי הישר לתוך מרחב בפני עצמו שהיה שייך לכנסייה של סנט סרווטיוס. במאה ה-19 הפכה לכיכר המרכזית של העיירה וכיום היא מוקפת במבנים חשובים, מוזיאונים, תיאטרון, בתי מלון מצוינים, מסעדות, בתי קפה וגם ברים. לאורך השנה מתקיימים בכיכר אירועים ציבוריים שונים והיא נקודת מפגש בולטת בקרב המקומיים. 

הבזיליקה של סנט סרווטיוס (Basilica of Saint Servatius)

הבזיליקה המרשימה הזו היא כנסייה רומית-קתולית, המוקדשת כולה לסרווטיוס הקדוש. היא נמצאת בסמוך לכנסייה הגותית של סנט ג'ון, בסמוך לכיכר המרכזית של הכיר, כיכר פרייהוף. הכנסייה שאותה אנו רואים כיום בעיר היא הרביעית במספר שנבנתה באתר קברו של הקדוש, שהיה מיסיונר ארמני שמת בשנת 384 במאסטריכט. קפלת הזיכרון הקטנה שהיתה על קברו הוחלפה על ידי כנסיית אבן גדולה שנבנתה על ידי הבישוף מונולף בסביבות שנת 570. כנסייה זו הוחלפה על ידי כנסיית צליינים גדולה יותר בסוף המאה ה-7, שהוחלפה במבנה של ימינו, שנבנה בכמה שלבים לאורך תקופה של יותר ממאה שנים. לאורך השנים הללו חלו שינויים מבניים רבים בבזיליקה, שבחלקם נדרשו בעקבות הרס שנגרם לה. 

הלפורט (Helpoort)

השער הזה, המכונה גם "שער הגיהנום", הוא השער העתיק ביותר במדינה. אסירים הוחזקו במגדל שבו הוא נמצא, ומכאן שמו. בניית השער, שהוזמן על ידי הנרי הראשון, החלה בשנת 1229 והוא חלק מחומות העיר הראשונה ששימש ככניסה הדרומית מזרחית אליה. כאשר נבנו חומות העיר השנייה במאה ה-15, לא היה צורך עוד בשער כניסה לעיר. לאורך השנים שימש המקום כבית מגורים, כמקום אחסון וכסדנא. כיום יש בו מוזיאון המוקדש כולו להיסטוריה של ביצורי מאסטריכט. 

בזיליקת גבירתנו (Basilica of Our Lady)

הכנסייה הרומנסקית הזו נמצאת במרכז ההיסטורי של מאסטריכט והיא מוקדשת כולה לגבירתינו. זו שאנו רואים כיום איננה הכנסייה המקורית שנבנתה במקום. עם זאת, מכיוון שמעולם לא בוצעו חפירות ארכאולוגית שם, לא ניתן לספק מידע נוסף אודותיה מעבר לזו שכבר שם. אתר הכנסייה צמוד לקבר דתי קדוש, שהוקדש לאל יופיטר, והוא מרמז שהאתר נכבש בעבר על ידי הרומאים. מעריכים כי הכנסייה נבנתה במאה הרביעית או החמישית והיא הפכה, בהמשך, לקתדרלה מרשימה. כמו כנסיות אחרות, גם היא עברה שינויים ותהפוכות לאורך השנים, החליפה לא מעט ידיים והוקדשה לכל מיני קדושים. בסוף המאה ה-19, תחילת המאה ה-20 שוחזרה הכנסייה ביסודיות על ידי אדריכל הולנדי, שחזור שבמסגרתו הוסרו כל האלמנטים שאינם מתאימים לאידיאל הרומנסקי. חלקים מהצד המזרחי שלה, שני מגדליה והמעבר הדרומי של הבזיליקה נבנו מחדש. 

המערות של מאסטריכט (Grotten Noord)

הנה הזדמנות לצאת למסע מיוחד ולהכיר את מאסטריכט מזווית קצת אחרת, או – מכפי שהיתה מתחת לאדמה. שם, הזמן עומד מלכת והעולם שמעל, נדמה לא אחת, כמעט ולא קיים. ניתן לצאת לטיולים מודרכים בחלק הסודי של העיר עם מדריכים מנוסים. מערכת המנהרות התת קרקעיות הנרחבת של מאסטריכט וודאי תדהים אתכם ובעת הביקור במקום תלמדו עליהן לא מעט. ההדרכה כוללת סיפורים ואנדקדוטות, המחזירות את המשתתפים בסיור לתקופות של כיבוש זר, לתקופות של מצור ולזמנים בהם האנשים נאלצו להסתתר מתחת לאדמה. 

בית העירייה של מאסטריכט (Maastricht City Hall)

קשה שלא לשים לב לבניין המרשים הזה, הלא הוא בית העירייה של מאסטריכט. זהו מבנה עתיק מהמאה ה-17, המעוצב בסגנון הקלאסיקה ההולנדית. בית העיירה נמצא בכיכר השוק והוא תוכנן על ידי פיטר פוסט. האבן הראשונה שלו הונחה בשנת 1659 ובנייתו הסתיימה בשנת 1648 עם בניית המגדל שלו. המבנה מייצג את סגנון התחייה של האדריכלות, כאשר עיצובו נותן מקום של כבוד לשני שליטים באותן השנים – הדוכס ברנדט והנסיך-בישוף של Liege. המבנה שרואים כיום כולל קטעים מקוריים של החזית והפנים שלו ששופצו לאורך השנים. 

מוזיאונים ואתרי תרבות

אם מוזיאונים מעניינים אתכם, מאסטריכט היא המקום הנכון לבקר בו. יש בה כמה וכמה מוזיאונים מרתקים, שבחלקם מספרים את סיפורה של העיר ובחלקם מוקדשים לתרבות המקומית. יש מוזיאונים שתוכלו להגיע אליהם עם הילדים ויש כאלה שמתאימים למבוגרים יותר. הם הזדמנות להכיר את מאסטריכט ואת הולנד מזוויות נוספות והם מקום מושלם לברוח אליו כשתופס אתכם גשם חזק או כשקר.

מוזיאון בונפאנטן (Bonnefantenmuseum)

המוזיאון המיוחד הזה הוא מוזיאון לאמנות יפה (Fine Art), שמושך אליו חובבי אמנות רבים. הוא נפתח לראשונה לציבור בשנת 1884 ובתחילת דרכו שימש כמוזיאון להיסטוריה ולארכאולוגיה של הפרובינציה ההולנדית לימבורג. המוזיאון נקרא על שמו של מנזר ששכן באותו המקום בין השנים 1951 ל-1978 ובשנת 1995 עבר למיקומו הנוכחי. הוא תוכנן על ידי אדריכל איטלקי נודע והוא אחד הבניינים המודרניים הבולטים ביותר בעיר. מאז שנת 1999 משמש המוזיאון אך ורק כמוזיאון לאמנות, כאשר אותם אוספים היסטוריים וארכאולוגיים שהיו בו מוצגים במקומות אחרים. בעת הביקור בו אפשר לראות אוספי אמנות ישנה ואמנות עכשווית, המככבים זה לצד זה תחת קורת גג אחת. 

מוזיאון אן הט וריטהוף (Museum ann het Vrijthof)

מוזיאון אן וריטהוף הוא מוזיאון לאמנות מודרנית ואמנות עתיקה ואחד המוזיאונים המעניינים בעיר. המוזיאון כולל אוסף אמנות מרשים, אותו הוריש זוג אמיד בשנת 1954 לקרן שהוקמה במאסטריכט. מאז שנת 1973 מוצג האוסף הזה במוזיאון ומושך אליו סקרנים רבים. בין השנים 2010 עד 2012 עבר המוזיאון שיפוץ מאסיבי, שכלל גם את שיקום חזיתו. נוסף לו מבנה חדש, שנבנה בסמוך לחלל התצוגה של המוזיאון, מה שהפך אותו לגדול פי שתיים וחצי מכפי שהיה קודם לכן. זהו מוזיאון פרטי שאיננו מקבל מימון ממשלתי. האוספים הנלווים לזה המקורי מורכבים מעיזבונות ורכישות שונות. הדגש הוא על יצירות אמנים הולנדים שונים, פסלים מימי הביניים ומתקופת הרנסאנס, שטיחים, ריהוט מהמאות ה-16, 17 ו-18, חפצי זכוכית וקריסטל, מטבעות עתיקים וממצאים מרהיבים מהמזרח הרחוק. 

מוזיאון ההיסטוריה של הטבע של מאסטריכט (Maastricht Natural History Museum)

אם אתם מגיעים אל העיר עם ילדים, אל תפספסו את המוזיאון להיסטוריה של הטבע. המוזיאון ממוקם במבנה ששימש כמנזר, ברובעי ההיסטורי שבמרכז העיר. האוסף שבו מוקדש לגאולוגיה, לפלאונטולוגיה (חקר המאובנים), לחי ולצומח שבדרום לימבורג. 

maastricht attractions

פארקים וגנים בעיר

יש במאסטריכט כמה פארקים וגנים יפים שכייף לברוח אליהם כדי להתנתק מהמולת העיר וליהנות משקט ומשלווה. בחלק מהם נערכים אירועים ומוצעות פעילויות שונות בתקופת החגים ובסופי השבוע וחלק משרתים לא מעט את הרצים והצועדים.

פארק העיר (City Park)

בין אם מתחשק לכם לצאת לריצה קלה, ליהנות מפיקניק או אולי לצאת לשיטוט רגלי בין שטחים ירוקים יפים, פארק העיר הוא המקום המושלם לעשות זאת. לצד שבילי הליכה רבים, עצים וגם לא מעט צמחים, יש בפארק של מאסטריכט פסלים ועבודות אמנות שונות, שמעטרות אותו מכיוונים שונים ומביאות אתן לא מעט עניין. במרכז הפארק יש גם גן חיות, ששופץ במהלך 2018 וכולל בעלי חיים שונים, לרבות איילים אציליים. המזרקה של הפארק היא מרשימה ויפה מאד ונקודה נפלאה לערוך בה פיקניק בחודשי הקיץ החמימים. כשמזג האוויר מאפשר זאת, מומלץ לטייל לאורך חומות העיר ההיסטוריות שבפארק וליהנות מנופי העיר. 

טיולי יום מחוץ לעיר – אתרים בקרבת מקום

אם אתם מתכננים שהות ארוכה במאסטריכט וטיול כוכב, תוכלו למצוא לא מעט אתרים מעניינים שנמצאים בקרבתה. כך תוכלו להפוך את החופשה שלכם למגוונת ומיוחדת הרבה יותר וליהנות מנופש בהתאמה מלאה.

רואמונד (Roewmond)

העיר המקסימה הזו נמצאת במרחק של כ-50 ק"מ ממאסטריכט ולמרות שהיא ידועה בעיקר כיעד קניות, יש בה מורשת היסטורית ותרבותית עשירה וארוכת שנים. אפשר להסתובב בשוק שלה, לעצור לקפה טוב או לבירה קרה מרעננת ואולי להאזין לאחד הקונצרטים, שמתקיימים בחודשי הקיץ באופן קבוע בכיכר שבה. מומלץ שלא לפספס את קתדרלת סנט כריסטופר מהמאה ה-15 ולטפס אל מגדל הכנסייה (אפשרי בשבתות, בין אפריל לאוקטובר) כדי ליהנות מנופיה המדהימים של העיר, הנהר והסביבה. 

סיטארד (Sittard)

זוהי אחת הערים העתיקות ביותר בהולנד, שאת זכויותיה כעיר קיבלה כבר בשנת 1243. היא יפה, תוססת ואטרקציה אמיתית שכדאי לעצור בה ומקום לבלות בו במסגרת טיול כוכב. יש בה כמה כנסיות מדהימות ומתחם מנזר מיוחד במינו והעיר העתיקה שבה היא נקודה שאסור לפספס. אחת האטרקציות המעניינות בעיר היא הכנסייה הניאו-גותית של גבירתנו, עם הקישוטים המרהיבים שבה.

ת'ורן (Thorn)

העיירה ת'ורן מכונה גם "העיירה הלבנה הקטנה".  הבתים שבה צבועים בלבן, מה שלא כל כך אופייני להולנד ונחשב מיוחד במינו. מעבר להיותה יעד מקסים שקשה לעמוד בפניו, לת'ורן יש גם היסטוריה יוצאת דופן. עד הפלישה הצרפתית בשנת 1794, היתה ת'ורן נסיכות עצמאית קטנה באימפריה הרומית הקדושה שנוהלה על ידי נשים. מה שהתחיל במאה העשירית כקפלה משפחתית, צמח למנזר נשים עוצמתיות מהאצולה שניהלו את המדינה הקטנה. כיום לא נותר הרבה מהמנזר עצמו, אך הכנסייה עדיין עומדת שם וניתן לבקר בה. מומלץ בחום גם לבקר במוזיאון המקומי, המספק מידע רב אודות העיירה. 

סטבנסווירט (Stevensweert)

זוהי עיירה מבוצרת זעירה שנמצאת על אי שנוער על ידי נהר המוזה (Meuse). במהלך מלחמת 80 השנה הפכו הספרדים את המקום הקטן למבצר בתצורת כוכב. כיום חלק מהביצורים שבה הם ביצורים משוחזרים, המספרים את סיפורה ארוך השנים של העיירה. בשנות השמונים שוחזרה העיר באופן יוצא דופן ומאז 1993 היא רשומה כאנדרטה לאומית של הולנד. 

וולקנבורג (Valkenburg)

היא במרחק נסיעה קצרצר ממאסטריכט ויעד תיירותי נהדר במסגרת טיול יום. היא שונה מאד מערי הולנד האחרות ואפשר להבחין זאת כבר עם הכניסה אליה. לא תמצאו בה בתים הולנדיים טיפוסיים המכוסים בלבנים אדומות דקורטיביות, אך כן תראו בה בתים בעלי צבע חול-לבנבן. יש בה רשת מערות, הפתוחה לציבור המבקרים וגם טירה על גבעה, שבה תושבי העיר מתגאים. למשפחות שמטיילות עם ילדים מומלץ שלא לפספס את פארק השעשועים המקומי De Valkenier. 

 

ואם אתם מגיעים רק ליום אחד למאסטריכט, הנה הצעה ל-24 שעות בעיר:

סוג אטרקציה

מופע

רמת מחיר

$$

על האטרקציה

מפע נודד המתארח מדי חורף בעיר מאסטריכט. במופע פסלי קרח, רחבת החלקה ומבוך קפוא

סוג אטרקציה

מרחב ציבורי

רמת מחיר

ללא תשלום

על האטרקציה

שכונה קסומה שמורכבת מתמהיל של מבנים היסטוריים, טראסות יפות, חנויות בוטיק ומקומות בילוי בשפע

סוג אטרקציה

מרחב ציבורי

רמת מחיר

ללא תשלום

על האטרקציה

אחת הכיכרות המרכזיות והחשובות בעיר, המהווה עדות לעברה המרתק והעשיר

סוג אטרקציה

אתר היסטורי

רמת מחיר

$

על האטרקציה

כנסייה רומנסקית במרכזה ההיסטורי של העיר, המהווה את אחד ממוקדי התיירות המרכזיים בה

סוג אטרקציה

אתר היסטורי

רמת מחיר

$$

על האטרקציה

בניין עתיק מן המאה ה-17 הנחשב לאחד המבנים המרשימים והמרכזיים ביותר בעיר

סוג אטרקציה

אתר היסטורי

רמת מחיר

$

על האטרקציה

אחד ממוקדי התיירות האהובים ביותר במאסטריכט ואתר עלייה לרגל עבור המוני מקומיים ותיירים

סוג אטרקציה

אתר היסטורי

רמת מחיר

ללא תשלום

על האטרקציה

שער הלפורט, או "שער הגהנום", היה בתקופת ימי הביניים חלק מחומת העיר, והוא השער העתיק ביותר ברחבי הולנד כולה

סוג אטרקציה

אתר היסטורי

רמת מחיר

$$

על האטרקציה

מערכת מנהרות תת קרקעיות בהן מתקיימים חיים נוספים, המספרים את סיפורה של העיר

סוג אטרקציה

מוזיאון

רמת מחיר

$$

על האטרקציה

מוזיאון לאמנות הנחשב לאחד המקומות הצבעוניים והמיוחדים ביותר שיש לעיר להציע

סוג אטרקציה

מוזיאון

רמת מחיר

$$

על האטרקציה

מוזיאון ששימש בעבר כמוזיאון לאמנות מודרנית ואמנות עתיקה, וכיום מוזיאון צילום המתמקד בהיסטוריה של העיר וסביבתה

סוג אטרקציה

מוזיאון

רמת מחיר

$$

על האטרקציה

מוזיאון מקסים ואחד המקומות המהנים ביותר בעיר, במיוחד עבור ילדים קטנים

סוג אטרקציה

פארק עירוני

רמת מחיר

ללא תשלום

על האטרקציה

מקום פסטורלי, עם אווירה נעימה, נופים יפים וצמחיה מרהיבה אשר צובעת את האזור כולו בצבעים מרהיבים

סוג אטרקציה

מוזיאון

רמת מחיר

$

על האטרקציה

מכרה פחם שהפך למוזיאון המספר את סיפורה של תעשיית הפחם ההולנדית