5/5
החופשה שלכם מתחילה עכשיו!

מזג האוויר בהולנד

הולנד ממוקמת בצפון מערב אירופה, לחופו של הים הצפוני. רצועת החוף שלה ארוכה במיוחד, ומתפרשת לכל אורך גבולה המערבי והצפוני, ובאופן כללי היא ידועה בשפע המים שבה. רבות מעריה יושבות על נהרות ונחלים, למדינה מספר איים והצמחייה הרבה שבה גדלה גם היא תודות לכמויות המים האדירות הזורמות בה. על אף שבפועל רק שני מחוזות (מתוך הארבעה שמרכיבים אותה) קרויים בפועל הולנד, בעברית נקראת כלל המדינה בשם זה.

הולנד ידועה בתור "ארצות השפלה", שכן היא כולה נמצאת פחות או יותר בגובה פני הים (ויש מקומות ספציפיים, כמו אמסטרדם, שאף נמצאים מתחת לפני הים). אי לכך, המנעד של הטמפרטורות, הלחות והמשקעים ברחבי המדינה מושפע בעיקר מהקרבה לחוף הים, וכן מההשפעות של האוקיינוס האטלנטי הסמוך. הטמפרטורות בקרבת החוף הן באופן כללי נמוכות יותר במעלה אחת או שתיים מאלה שבפנים המדינה. עם זאת, ניתן להגיד כי מזג האוויר דומה מאוד ברחבי המדינה (הקטנה יחסית).

מזג האוויר בהולנד
מזג האוויר בהולנד

מזג האוויר בהולנד בהתאם לעונה

החורף בהולנד מתאפיין בהיותו קר יחסית, אם כי לא בצורה קיצונית. הטמפרטורות נעות סביב כמה מעלות בודדות מעל לאפס בממוצע, כשהן עלולות לרדת מתחתיו במהלך הלילה. רמות הקור תלויות במידה רבה ברוחות הנושבות במדינה, ואם הן מגיעות מצפון (מהים הצפוני) וממזרח אירופה, או ממערב (מהאוקיינוס האטלנטי). במקרים הללו מזג האוויר יהיה קר יותר או חם יותר, בהתאמה. 

נוסף על כך, חשוב לקחת בחשבון את עניין הגשם והערפל. לעיתים מזומנות פוקד את הולנד גשם ממושך וערפל די כבד, שיכולים להכביד על הטיול במדינה ועל הצפייה בנופים המשגעים שלה. 

בחודשי האביב, כלומר בין מרץ למאי, ועד מחציתו. חודשים אלו מתאפיינים בעלייה הדרגתית ואיטית של המעלות הממוצעות, כאשר באמצע מאי הטמפרטורה הממוצעת נעה סביב 12-10 מעלות צלזיוס. בנוסף, היתרון הגדול של התקופה הזו הוא כמות המשקעים הממוצעת הנמוכה יחסית. לשם המחשה, בחודשי האביב חווה אזור האג (במערב המדינה) כמות משקעים ממוצעת הקטנה בכ-40% מכמות המשקעים בחודשי הקיץ (והפער אפילו גדול יותר כאשר משווים בין האביב לסתיו). החל מאמצע מאי מתחילת המעלות לעלות בחדות רבה יותר, לקראת חודשי הקיץ החמים והלחים יותר.

הקיץ בהולנד דומה לזה של לונדון, בהיותו מחולק בין ימים שטופי שמש, שבהם הטמפרטורות יכולות להגיע אפילו ל-25 מעלות צלזיוס, וימים אפרוריים, מלאי ערפל וקרירים יותר. בכל קיץ ישנם גלי חום פתאומיים, שבהם המעלות יכולות לטפס עד לרמה של 32-30 מעלות, אך אלו נדירים יחסית. במקרים הללו, האזור החם ביותר בהולנד הוא החלק הדרום מזרחי שלה

ולבסוף, חודשי הסתיו בהולנד (ספטמבר עד נובמבר) הם החודשים הרטובים ביותר שחווה הארץ השטוחה. העונה מתחילה עם מזג אוויר נעים ונוח יחסית, אם כי גשום, וככל שמתקרב החורף כך הופכים הימים לערפיליים, גשומים וקרים יותר. כמות המשקעים הגדולה המגיעה בסתיו מורגשת היטב, גם על ידי מבקרים מזדמנים. בממוצע, הולנד מקבלת כ-270 מ"מ של גשם לאורך שלושת החודשים הללו, שהם משמעותית יותר מאשר כל רבעון אחר. 

חשוב לציין כי גם בהולנד, בדומה לגרמניה ולמדינות אחרות השוכנות לחופיו של הים הצפוני, טמפרטורת מי הים נמוכה לאורך כל השנה. גם בשיא הקיץ מגיעים המים לרמה של כ-18 מעלות צלזיוס, כאשר לשם המחשה חום מי הים התיכון בשיא הקיץ מתקרב יותר ל-30 מעלות. 

weather in the netherlands

עונות הטיולים בהולנד, ומתי כדאי לנסוע

כאמור אין הבדל גדול בין האזורים השונים בהולנד מבחינת מזג אוויר, ולכן אין טעם כל כך לעשות הבחנה בעונות המומלצות לטיול בהם. הולנד מתוירת ומלאה מבקרים לאורך השנה כולה, אם כי כמובן שברמות עומס שונות בהתאם למזג האוויר וללוח החופשות של המטיילים.

באופן כללי, ובדומה לכל יעדי התיירות באירופה, גם הולנד חווה את שיא התיירות בה בחודשי הקיץ. בין החודשים יוני לאוגוסט פוקדים את המדינה יותר תיירים מאשר בכל זמן אחר בשנה, והעובדה הזו היא תוצאה הן של מזג האוויר הנוח יחסית (וריבוי ימי השמש), הן של הימים הארוכים יותר מאשר בתקופת החורף והן של החופשה במוסדות הלימוד, המאפשר למשפחות לצאת ולטייל. עומס התיירים בעונה הזו מוביל גם לעלייה במחירי שירותי התיירות, הכוללים טיסות, מקומות אירוח (כגון מלונות ובתי הארחה) ואטרקציות. אם אתם בוחרים להגיע להולנד ביוני עד אוגוסט, כדאי מאוד שתזמינו כמה שיותר משירותי התיירות שאותם תצרכו מראש, על מנת להימנע מתשלום יתר ככל שיתקרב תאריך החופשה שלכם. העלויות יכולות להאמיר בצורה משמעותית בתקופה הזו.

ההמלצה החמה היא להגיע להולנד בסוף האביב ובתחילת הקיץ (כלומר אמצע מאי עד אמצע יוני) – בתקופה הזו, על אף שהטמפרטורות עדיין נמוכות משהו, המדינה נמצאת בשיא הפריחה והאווירה הכפרית משתלטת על הכול. מזג האוויר לא בעייתי כל כך, וז'קט קל יחסית (יחד עם מטרייה לשעת חירום, שתגיע לעיתים יותר קרובות משאתם חושבים) יוכל לאפשר לכם לטייל במדינה בשיא תפארתה. בנוסף, הירידה במספר התיירים תאפשר למלונות להציע לכם מחירים הגיוניים יותר ונגישים יותר עבור רוב המטיילים, כך שתוכלו להתפנק במלונות ברמה גבוהה יותר מבלי לקרוע את הכיס. המטיילים בהרכב משפחתי עשויים לגלות שהפער כל כך משמעותי, שהוא יוכל לאפשר להם לטייל יותר זמן, או לחלופין להשתמש בכסף שנחסך למטרות אחרות.

אם יש לכם את התעוזה ואתם לא חוששים מבילויים ממושכים במקומות סגורים, תוכלו לנצל את היעדרם הכמעט מוחלט של התיירים מהולנד בחודשי החורף, ולטייל אז במדינה. בתקופה הזו, בשל מזג האוויר העגמומי משהו, הביקוש למלונות ולטיסות להולנד יורד, מה שיכול לאפשר לכם למצוא דילים וחבילות נופש במחירים משתלמים במיוחד. עם זאת, הערפל הכמעט – קבוע והגשמים המבקרים מפעם לפעם, כמו גם הטמפרטורות הנמוכות, יאלצו אתכם לבלות חלק ניכר מהחופשה שלכם במקומות סגורים.

מזג האוויר בהולנד הוא, כמו שמצופה ממדינה בצפון אירופה, קר מאוד בחודדי החורף והסתיו וגשום בימים רבים בשנה. תמיד כדאי להתעדכן במזג האוויר לפני נסיעה להולנד.

הולנד היא מדינה קטנה מאוד ולכן מזג האוויר בה לא משתנה באופן דרמטי מאזור לאזור, במיוחד בחודשי החורף בהם קר וגשום בכל רחבי המדינה.

התקופה הכי טובה לנסוע להולנד היא בסוף האביב, בואכה הקיץ, כלומר בסביבות תחילת חודש יוני. אז השמש מתחילה לצאת, לא חם מידי, לא קרי מידי וזו התקופה שבה יורדים הכי מעט גשמים.

ודאי שאפשרי. למרות מזג האוויר הקודר, הולנד ידידותית מאוד גם בחורף, וגם המחירים בה צונחים באופן משמעותי – הן של הטיסות והן של המלונות והאטרקציות. תוכלו לקרוא על הצעות לחופשת חורף בהולנד באתר שלנו.

וזה ממש לא הכל...