5/5
החופשה שלכם מתחילה עכשיו!

אטרקציות בברדה

העיר ברדה שנמצאת בחלקה הדרומי של הולנד היא עיר עם עבר היסטורי עשיר, הניכר בכל פינה בה כמעט. מתגוררים בה למעלה מ-170 אלף איש כשחלק גדול מהם הם סטודנטים צעירים. ברדה ידועה כעיר נעימה מאד, עיר שבמרכז ההיסטורי העתיק שלה אפשר למצוא מגוון רחב של מבנים ארכיטקטוניים מעניינים וגם לא מעט מקומות תרבות, שאסור לפספס. בברדה יש מספר גדול יחסית של מבנים מתקופת ימי הביניים, שהצליחו להישאר שלמים עד היום. חובבי ההיסטוריה ימצאו אותה כיעד מושלם לביקור וחובבי הטירות והאדריכלות בכלל יגלו בה קסם של ממש. יש שפע של אטרקציות בברדה שאפשר לשלב במהלך הביקור בה ומומלץ להקדיש לה כמה ימים כדי לספוג את האווירה האמיתית שבה ולחוות את כל מה שהיא מציעה.

attractions in breda
צילום: Michel Curi

אתרי מורשת בעיר ונקודות עניין מיוחדות

מבנים ונקודות ציון רבות בברדה מספקים לא מעט מידע אודות העבר שלה. טירות עתיקות, כנסיות מפוארות ומונומנטים שונים ברחבי העיר, כל אלה ועוד יכולים לתרום רבות בעת הביקור בה ולהעשיר את היעד אודותיה. בין אם היסטוריה מעניינת אתכם, תרבות או אולי ארכיטקטורה, אל תפספסו אותם ודאגו לשלב עצירה בהם במהלך החופשה.

טירת ברדה (Breda Castle)

טירת ברדה היא אחד המונומנטים הבולטים בעיר. במאה ה-12 שכן מבצר באזור, שסביבו קמה העיר ברדה עצמה. בשנת 1353 מכר דוכס ברבנט את הטירה ליאן השני מפולנן, שחיזק אותה עם ארבעה מגדלים ותעלה. בתו, יוהנה מפולנן, התחתנה בשנת 1403 עם הרוזן הגרמני אנגלברט הראשון מנסאו, כאשר בנם, יאן הרביעי מנסאו, הגדיל בתקופתו שוב את הטירה. במהלך השנים עבר רבות עליה ובכל תקופה כמעט נוספו לה חלקים. המלך ויליאם השלישי באנגליה בנה על הטירה בין השנים 1686 ל-1695 אך הוא וממשיכיו לא שהו הרבה בטירה. במאה ה-18 היתה הטירה בית חולים צבאי ובשנת 1826 ויליאם הראשון מהולנד העמיד אותה לרשות האקדמיה הצבאית המלכותית. בתקופה זו הוא בנה בה שלושה אגפים ובהמשך בנו, ויליאם השני, בנה את האגף הרביעי. יש סביב הטירה פארק יפה שאפשר לבקר בו והיא, ללא ספק, מקום מומלץ לעצירה.

הכנסייה הגדולה של ברדה (Large Church Breda)

הכנסייה הגדולה של ברדה, המכונה גם "כנסיית גבירתנו" היא האנדרטה החשובה ביותר בעיר ונקודת ציון דרך משמעותית מאד של ברדה. הכנסייה מעוצבת בסגנון גותי, המבנה שלה הוא בצורת צלב לטיני ומגדלה מגיע לגובה של 97 מטרים. בנייתה של הכנסייה העתיקה הזו החלה בשנת 1410 ובשנת 1468 כבר היתה מוכנה. באמצע הדרך, בשנת 1457 התמוטט המגדל שלה ובין 1468 ל-1509 נבנה המגדל החדש, שנותר עד היום. הבנייה המשיכה עד 1547 אז היא הסתיימה סוף סוף אך בהמשך עבר עליה לא מעט, לרבות צריח מגדל שנשרף ונבנה מחדש. מאז שנת 1843 בוצעו בכנסייה לא מעט שחזורים, והשיקום הגדול האחרון שלה בוצע בין השנים 1993 ל-1998. כיום משמשת הכנסייה גם כאולם אירועים ויש בה מקום ל-1,000 איש. לעיתים נערכים בה פסטיבלים מיוחדים, כמו ירידי אוכל וירידים בתחומים נוספים. 

טירת בובין (Bouvigne Castle)

טירת בובין, ששוכנת ביער דרומית לברדה, הוזכרה לראשונה בשנת 1554 בכנס ששייך לג'אן ואן ברכט. היא נבנתה בשנת 1548 על ידי יאן כדי להחליף את ביתו הישן ושימשה כחווה. במאה ה-16 הטירה הורחבה עד שהגיעה למראה הנוכחי שלה. בשנת 1614 נקנתה הטירה על ידי הנסיך פיליפ וויליאם, שמעולם לא התעניין בה, מה שהוביל להריסתה. בשנת 1775 נקנתה ושוחזרה הטירה על ידי יאן דניאל אנגל, שהחזיר לה את קסמה. בהמשך עברה טירת בובין לא מעט ידיים ובשנת 1901 נקנתה על ידי ליאופולד דה ברוין, האחראי לגנים היפים שלה, אותם ניתן לראות עד היום. בשנת 1930 נרכשה הטירה על ידי העירייה המקומית ובשנת 1971 היא מכרה אותה לרשות המים, שדאגה לשפצה, לשקמה ולבנות בה בניין משרדים חדש. כיום ניתן לבקר במתחם הטירה, אך לא בחלקה הפנימי. אפשר להסתובב בגנים הצמודים לה וליהנות מקסם אמיתי.

מוזיאונים ואתרי תרבות

ביקור במוזיאונים של ברדה הוא הזדמנות ללמוד עליה ועל ההיסטוריה שלה לא מעט. אפשר לעשות זאת עם הילדים ואפשר גם בלי, אפשר להקדיש יום שלם לביקור במוזיאונים ובאתרי תרבות או לשלב עצירה בהם פה ושם. כך או כך, הם נחשבים לאטרקציות חשובות ובולטות מאד של ברדה ובהחלט מצדיקים ביקור קצר.

מוזיאון סטדליק (Stedelijk Museum)

מוזיאון זה הוא המוזיאון הלאומי של ברדה לתרבות חזותית. הוא מתמקד בקולנוע, עיצוב, צילום, אופנה, אומנות חזותית, אדריכלות, מדע ומשחקים ומציג למבקרים בו מגוון של מיצגים מיוחדים שמושכים את העין ואת תשומת הלב. המוזיאון משמש כבית לכמה מהמעצבים ההולנדים הנחשבים, מעצבים בעלי שם, כמו אנטון ביי, וילם סנדברג, ווים קרובל ועוד וכן לכישרונות חדשים. המוזיאון משמש בחלקו גם כמכון מחקר, יש בו חנות שבה אפשר לרכוש מזכרות יפות, בית קפה ואולם. מוזיאון זה שוכן כיום באחד הבניינים העתיקים ביותר בברדה, המוכר כאתר מורשת לאומית, בניין ששמו הוזכר לראשונה בשנת 1246, אז שימש כהוספיס – מחסה וטיפול בעולי רגל וזרים. בשנת 1956 הפך המקום למרכז תרבות ומאז ועד היום מושך אליו את בני כל הגילאים. לצד תערוכות בנושאים שונים, מתקיימות בו פעילויות נהדרות לילדים וגם למבוגרים. 

מוזיאון פרסום הבירה (Bierreclame Museum)

המוזיאון המיוחד הזה מציג את האוסף הגדול ביותר באירופה בכל הקשור לתחום פרסום הבירה. פרסומות לבירה מככבות לא מעט שנים, עוד החל מהמהפכה התעשייתית. לאורך השנים נוספו יותר ויותר מותגי בירה לשוק, שמצאו את דרכן אל הלקוחות באמצעות פרסומות. האוספים הנוכחיים במוזיאון מציגים את מערך פרסום הבירות כבר מאז ועד לשנת 1960 לערך, שלאחריה השתנתה שיטת פרסום הבירות באופן דרמטי. לכל כפר בעבר היתה מבשלת בירה עם מוצג משל עצמה. הפרסום התבצע על הבקבוקים ועל כרזות ייעודיות. את הכרזות הללו אפשר לראות מככבות במוזיאון ומתבססות על עיצובים גרפיים נהדרים של מיטב האמנים. כך אפשר גם להבחין בסגנונות אמנות שונים, כמו ארט דקו, ארט נובו וסגנון שנות החמישים. השלטים שבמוזיאון מגיעים מהולנד, בלגיה, לוקסמבורג, גרמניה, צפון צרפת, אנגליה ואירלנד. בנוסף לפרסומות, אפשר לראות במוזיאון גם אלמנטים שונים הקשורים לייצור הבירות, לרבות מכונות, ארגזי בירה ישנים, חביות ועוד. בקמת הקרקע יש בית קפה ובו אפשר לבחור מתוך כ-50 בירות שונות. המקום פתוח בכל יום ראשון מהשעה 11 לפנות הצהריים ועד 23 בלילה. 

בית וינסנט ואן גוך (Van Goghhuis)

זהו מרכז אמנות, המתמקד כולו באחד האמנים החשובים ביותר בהיסטוריה – וינסנט ואן גוך, יליד הולנד. לא מדובר כאן במוזיאון קלאסי, אלא מרחב שכולו חוויה של צבעים וצורות. הוא מציע מגוון של הפעלות לחובבי האמנות, ומיצגים אינטראקטיביים מרהיבים המספרים רבות על האמן. יש במקום מצגת קבועה, הקדמה לתערוכות שבו. תערוכות אלו עוסקות ביצירותיהם של אמנים מהמאה ה-20 וה-21, אשר קיבלו השראה מיצירותיו ו/או חייו של ואן גוך. במרכז אוסף נרחב של ספרים ותלמידים וכל המעוניין בכך יכולים להשתמש בחומר הארכיון שבו. 

Brabants Museum Oud Oosterhout

במתחם המיוחד הזה תמצאו מוזיאון, הבנוי על קורותיו המקוריים של אסם משנת 1739, כאשר בתוכו תערוכה המציגה עבודות מלאכה ישנות: עבודות נגרות, כלים חקלאיים, סנדלרות, מפעל של נעלי עץ, חדר כביסה ועוד. הנוסף, גם פארק מיניאטורי, הכולל 270 מיניאטורות, המהוות יחדיו עיירה שלמה. הן משוחזרות בקנה מידה של 1 ל-20 וביניהן אפשר למצוא בתים, מפעלים, חנויות ואפילו חפצים יומיומיים שונים. החלק השלישי של המתחם הוא מוזיאון, שבנוי כחדרים חדרים, המתמקדים, כל אחד מהם, בנושא אחר. יש בו גם חפצים היסטוריים רבים שנאספו במהלך השנים ונשמרו בקפידה, כאלה המספרים רבות על תקופות קדומות, רחוקות.

breda attractions

פארקים וגנים בעיר

אם הגעתם לברדה והצלחתם לתפוס כמה ימים חמימים ונעימים, כדאי לכם לעצור למנוחה באחד הפארקים היפים. יש בברדה פארקים וגנים מקסימים, שמתאימים לפיקניק קצר, סיבוב רגלי וחילוץ עצמות או סתם כדי לברוח אל השקט והשלווה וליהנות מאווירה נעימה.

פארק ברדה (Breda Park)

זהו פארק רחב ידיים, עם מסלולי הליכה ארוכים ועצים מקסימים, שמעטרים אותו מכל כיוון. יש גם אגם קטן, מזרקות יפות וצמחיה מטופחת מאד שמוסיפה צבע. בחודשי הקיץ מגיעים אל הפארק לא מעט מבקרים, כולל משפחות עם ילדים, ובעונות המעבר צבעיו מתחלפים, מה שהופך אותו ליעד מושלם לצילומים.

טיולי יום מחוץ לעיר – אתרים בקרבת מקום

מי שמבקר בברדה נוהג לשלב גם עצירה ביעדים נוספים, קרובים או לצאת לטיול מקיף יותר בהולנד כולה. בין אם מדובר ב"קפיצה" קצרה ליעד קרוב או נסיעה ארוכה יותר, כמה מהאתרים ונקודות העניין האלה בהחלט מצדיקים ביקור. אפשר לעצור לארוחת צהריים טובה ביעד קרוב או להישאר ללון בו כמה ימים כדי לספוג מהאווירה שבו.

ברגן אופ-זום (Bergen op Zoom)

היא נמצאת במרחק של כחצי שעה נסיעה מברדה וכדאי מאד להקדיש לה כמה שעות (או יותר). ברגן אופ-זום היא עיר עתיקה מאד, שקיבלה את מעמדה כעיר עוד בשנת 1212. היא נמצאת במקום מפגש של שני סוגי קרקעות, אדמה חולית וחמר ימי, שיצרו יחדיו כמעין הרים או גבעות. העיר נחשבה במשך מאות ארוכות כנקודת מפגש אסטרטגית חשובה מאד, בה החזיקו ההולנדים במלחמות השונות. ברגן אופ-זום עברה לא מעט לאורך ההיסטוריה וכיום היא מהווה עיר תיירותית בולטת מאד, שמומלץ שלא לפספס. 

טילבורג (Tilburg)

זוהי עיר נוספת, קרובה מאד לברדה, במרחק של כחצי שעת נסיעה. היא נחשבת כעיר גדולה מאד, השישית בגודלה בהולנד, ויש בה כמה וכמה אוניברסיטאות נחשבות. לא מוכרחים להישאר ללון בה, אך בהחלט אפשר לקפוץ אליה לביקור כדי לצאת לסיבוב בה וליהנות מאווירה עירונית אמיתית. 

National Park De Biesbosch

אם אתם אוהבים טבע ורוצים לחוות אותו קצת ולברוח מהנופים האורבנים, הפארק הלאומי הזה שנמצא צפונית לברדה הוא בהחלט היעד המתאים לעצור בו. יש המון המון אטרקציות בפארק, שמתאימות לכל אחד, וגם למשפחות עם ילדים. אפשר ליהנות, ובחינם, מהטבע היפה שהאזור עצמו עשיר בו ולצאת להרפתקאות מהנות ברחבי הפארק. תוכלו לחוות את הפארק דרך המים, לצפות בציפורים ממינים שונים, לצאת לדוג, לשוט בקאנו, להתפנק בפיקניק רומנטי ליד המים או לצאת להליכה רגלית בשבילים הלא סלולים שבו. זוהי הזדמנות לגוון מעט את הטיול ולשלב גם פעילויות מסוג אחר. אפשר לצאת לכיוונו בשעות הבוקר המוקדמות ולהקדיש את היום כולו לפארק. בתום הביקור, לחזור עייפים ומרוצים אל ברדה ולמחרת להמשיך אל יעדים קרובים אחרים.

והנה חלק מהמקומות הללו, ועוד כמה שמומלץ לעבור בהם בברדה:

סוג אטרקציה

מוזיאון

רמת מחיר

ללא תשלום

על האטרקציה

מוזיאון מעניין העוסק בדרכים המגוונות והמיוחדות באמצעותן פרסמו עצמם מותגי הבירה השונים באירופה

סוג אטרקציה

מוזיאון

רמת מחיר

$

על האטרקציה

המוזיאון הלאומי של העיר ברדה לתרבות חזותית – עיצוב, צילום, קולנוע ואופנה

סוג אטרקציה

אתר היסטורי

רמת מחיר

$

על האטרקציה

טירה אשר החלה את דרכה כמבצר אשר הוקם במאה ה-12, והיא אחד הנכסים ההיסטוריים החשובים בעיר

סוג אטרקציה

אתר היסטורי

רמת מחיר

ללא תשלום

על האטרקציה

אחד המקומות המיוחדים והיפים ביותר בברדה, נמצאת ביער הממוקם דרומית לעיר

סוג אטרקציה

מוזיאון

רמת מחיר

$

על האטרקציה

אחת האטרקציות שלא כדאי לפספס בביקור בעיר, במיוחד אם אתם חובבי אומנות

סוג אטרקציה

מוזיאון מיניאטורות

רמת מחיר

$

על האטרקציה

מוזיאון לא שגרתי אשר יחזיר אתכם אחורה בזמן לעבד הולנד פשוטה יותר, אך נגישה ונעימה למדי

סוג אטרקציה

פארק עירוני

רמת מחיר

ללא תשלום

על האטרקציה

פארק יפהפה עם מרבדים הירוקים וצמחייה הצובעת את האזור כולו בשלל צבעים וריחות

סוג אטרקציה

כנסייה ומרכז אירועים

רמת מחיר

ללא תשלום

על האטרקציה

כנסייה בצורת צלב מן המאה ה-15 לספירה המשמשת גם כאולם אירועים גדול לפסטיבלים וירידים

סוג אטרקציה

אתר היסטורי

רמת מחיר

ללא תשלום

על האטרקציה

אחד האתרים המרכזיים והחשובים ביותר בעיר, כזה שחובבי היסטוריה, תרבות ודת לא ירצו לפספס