5/5
החופשה שלכם מתחילה עכשיו!

אטרקציות באלקמאר

במרחק של פחות מ-50 דקות נסיעה ברכב מאמסטרדם נמצאת העיר אלקמאר, שרבים נוהגים לשלב עצירה בה במסגרת טיול מקיף יותר בהולנד. היא ידועה בעיקר, ובזכות גם, שוק הגבינות המפורסם שלה, כחלק ממנהג עתיק יומין, אך מעבר לכך יש לה לא מעט מה להציע. בעיר מתגוררים בסביבות 95 אלף תושבים ולאורך כל השנה נוהרים אליה המוני תיירים מכל העולם וגם לא מעט ישראלים. אלקמאר היא עיר עתיקה שנוסדה עוד במאה ה-13. היא משלבת בין ישן לחדש ובעת הביקור בה קשה שלא להבחין בבניינים העתיקים מאד לצד אלה, החדשים. אפשר להגיע אליה במסגרת טיול יום, היוצא מאמסטרדם עצמה, אך מומלץ להקדיש לה יותר מכך ולו כדי להתרשם משלל האטרקציות ונקודות העניין המיוחדות שבה. 

שוק הגבינות של אלקמאר

אתרי מורשת בעיר ונקודות עניין מיוחדות
בהיותה עיר עתיקה מאד, מציעה אלקמאר לא מעט נקודות עניין ואתרים, המספרים את סיפורה ארוך השנים. קתדרלות יפות, מבנים ארכיטקטוניים מרשימים ואתרי מורשת חשובים, את כל אלה ועוד אפשר למצוא בעת השיטוט בעיר. 
שוק הגבינות של אלקמאר (Kaasmarkt Alkmaar)
שוק הגבינות של אלקמאר הוא שוק גבינות הולנדי מסורתי, שמביא לקדמת הבימה מסורת בת יותר מ-400 שנה. במאה ה-18 נערך שוק הגבינות ארבע פעמים בשבוע והיה פתוח עד השעה 13 בצהריים. בממוצע מכר 300 טונות של גבינה לכל יום של שוק. מאז 1939 אלקמאר היא העיר היחידה שעדיין סוחרת גבינות בדרך מסורתית זו, מה שהופך את השוק לאטרקציה מיוחדת במינה. השוק פועל בכל יום שישי בבוקר בין אפריל לספטמבר ומבקרים בו יותר מ-100 אלף איש בשנה. יש הסברים בשפות שונות: הולנדית, אנגלית, גרמנית, ספרדית וצרפתית ואפשר ליהנות בו מטעימות של גבינות משגעות. כאשר הפעמון מצלצל בשעה 10 נפתח שוק הגבינות ומתחילה בו הפעילות. הגבינה נשקלת במשקל מאזניים מיוחד והסוחרים מנהלים משא ומתן על המחיר. בשעה 13 בצהריים נשמע שוב הפעמון, המסמל את סיום יום המסחר בשוק. 
דה גרוט (De Groot)
טחנת דה גרוט היא טחנת קמח העשויה מאבן והיא נבנתה כטחנת רוח במקור, שמאז ועד היום מהווה חלק מנופה של אלקמאר. בשנת 1884 נרכשה הטחנה על ידי קונליוס פיט, שביתו היה בחלקה התחתון של הטחנה. מסיבה זו מוכרת הטחנה בשמו וכמעט לא נעשה שימוש בשמה הישן, המקורי, דה גרוט. כיום נמצאת הטחנה בבעלות העירייה אך עדיין מיושבת ומתוחזקת על ידי בן למשפחת פיט. 
"הבית עם הכדור" (House with the bullet)
הבית המיוחד הזה הוא אנדרטה מהמאה ה-16 שנמצאת ממש במרכז העיר. בשנת 1573, כאשר חיילים ספרדים הגיעו אל העיר, כדור תותח פגע בבית. דייריו והתושבים שבסביבה שרדו ללא פגע וכך גם הבית עצמו. הכדור תלוי כעת בחלקו החיצוני של הבית, מה שהופך אותו לאחת האטרקציות התיירותיות באלקמאר. יחד עם זאת, בפועל, הכדור שרואים במקום הוצב בבית לאחר מכן כזכר לאותו אירוע גדול. 
מגדל Accijnstoren
המגדל הזה, שקשה לפספס אותו בעת השיטוט בעיר, הוא מגדל מרובע בנוי בלבנים עם אבן טבעית. יש בו פעמון מצלצל גדול, שנועד בתחילת דרכו להכריז על סחורות מיובאות, שהיו מקור הכנסה חשוב לעיר. הגשר שעליו בנוי המגדל היה בעבר גשר נדנדה, ובשנת 1903 הוחלף לגשר מאסיבי יותר. בשנת 1924 הועבר המגדל כ-4 מטרים הצידה והוא כבר איננו נמצא על גשר בשל התנועה הרבה באזור. 
מוזיאונים ואתרי תרבות
המוזיאונים של אלקמאר מספרים, גם הם, את סיפורה של העיר ונותנים דגש רב מאד לתרבות המקומית. הם מקום נהדר לברוח אליו כשבחוץ גשום וקר וגם אטרקציה נפלאה שאפשר לשלב בכל חופשה. חלקם מושלמים לביקור עם הילדים ויש את אלה שאפשר לראות בהם מקרוב ממצאים מעניינים.
מוזיאון Stedelijk
בכיכר קנדה שבמרכז אלקמאר נמצא מוזיאון עירוני המוקדש כולו לשימור ההיסטוריה והתרבות של העיר והסביבה. בשנת 1873 הוקם המוזיאון ברחוב Breesdtraat ובשנת 1968 עבר לרחוב Doelenstraat. למיקומו הנוכחי עבר המוזיאון בשנת 2000. הוא מארח אוספי ציורים וממצאים היסטוריים שחלקם מתוארכים לתקופה שלפני המהפכה הפרוטסטנטית. האמנות המודרנית יותר מיוצגת על ידי  חברי בית הספר לאמנות, אך יש בה גם דוגמאות לקוביזם ואקספרסיוניזם. כמה מהשמות הבולטים באוסף הם צ'רלי טורופ, אנרי לה פאקונייה, ליאו גסטל ופיט מונדריאן. המוזיאון מארח כדרך קבע גם תערוכות אמנות מתחלפות ויש בו בית קפה, שבו ניתן לבלות לאחר השיטוט בו. 
מוזיאון הגבינה (The Cheese Museum)
המוזיאון המפורסם הזה נוסד בשנת 1983 ומאז מושך אליו לא מעט מבקרים. הוא נמצא בחלקה ההיסטורי של העיר, משקיף על שוק הגבינות הידוע. המוזיאון מציג למבקרים בו מידע רב על הגבינה: ההיסטוריה שלה, שיטות הייצור שלה וגם סחר בגבינות. בכל שנה מבקרים במוזיאון למעלה מ-35 אלף איש והוא זוכה להצלחה ולפופולריות רבה.
מוזיאון הביטלס (The Beatles Museum)
גם למי שפחות מתחבר למוסיקה של אחת הלהקות הידועות והצליחות ביותר בעולם, הביטלס, המוזיאון הזה הוא ללא ספק אחת האטרקציות היותר מיוחדות בעיר. ג'ון לנון, פול מקרטני, ג'ורג' הריסון ורינגו סטאר – כל הארבעה האלה הם שמות ענקיים בעולם המוסיקה, שייזכרו למשך עוד שנים ארוכות. המוזיאון שמוקדש כולו ללהקה מציע את האוסף הפרטי הגדול ביותר, אוסף משנות ה-60 וה-70, התקופה שבה הלהקה היתה בשיאה. בבניין ענק תמצאו פריטים ייחודיים, כמותם לא תמצאו במקומות אחרים בעולם, מה שיבטיח לכם חוויה מיוחדת במינה והזדמנות ללמוד רבות על הלהקה. יש אפשרות להצטרף לסיורים מודרכים במוזיאון ומוצגות בו תערוכות בנושאים שונים, הרלוונטיים ללהקה. 
מוזיאון הבירה של אלקמאר (National Beer Museum De Boom)
בירה היא המשקה האלכוהולי הפופולארי ביותר בהולנד מזה אלפי שנים וככזו היא בהחלט ראויה למוזיאון משל עצמה. במוזיאון הבירה שבאלקמאר תוכלו ללמוד רבות על הבירה, לראות את המכונות ואת הכלים שבעזרתם מכינים את המשקה, לצפות בסרטונים וגם לטעום בירות של מבשלות הולנדיות קטנות וגדולות. המוזיאון נמצא בבניין ההיסטורי של מבשלת דה בום לשעבר, בסמוך לשוק הגבינות המפורסם. הוא נפתח באפריל 1987 ולאורך כל השנה מגיעים אליו המונים. 
מוזיאון BroekerVeiling
המוזיאון המיוחד הזה הוא לא סתם מוזיאון. זהו המקום שבו התחילו לראשונה המכירות הפומביות בשנת 1887. דרך זו של מכירה, שהיתה נהוגה עוד אז, משמשת כיום בכל המכירות הפומביות הגדולות. במוזיאון אפשר לצלול עמוק עמוק להיסטוריה של המכירות הפומביות וללמוד דבר אחד או שניים כיצד הן התנהלו, לרבות מכירות פומביות של ירקות, שהיו נהוגות לפני מאה שנה. בית המכירות הפומביות, היכן ששוכן המוזיאון, שימש כמקום למכירה מסחרית לחקלאים מהאזור עד לשנת 1973. אולמות הבניין נשתמרו עד היום והם מהווים חלק מההיסטוריה ההולנדית. 

פארק alkmaarderhout (צילום: A. Bakker)

פארקים וגנים בעיר
יש באלקמאר כמה פארקים יפים וגנים שאסור להחמיץ. הם מוסיפים צבע ויופי לעיר ומהווים מפלט לכל מי שמחפש את השקט ואת השלווה. אפשר לבלות בהם שעות ארוכות כאשר מזג האוויר חמים ונעים וליהנות מפיקניק עם האנשים שאוהבים או סתם מ"בטן גב" על מחצלת נעימה.
פארק Alkmaarderhout
הפארק המקסים הזה שפתוח 24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע, הוא גם הפארק העתיק ביותר בהולנד, המתוארך לשנת 1607. הוא ידוע בכינויו De Hout ובין השנים 1948 עד 2006 היה בו גם האצטדיון של קבוצת הכדורגל AZ. בשנת 2006 הוחלף האצטדיון לגדול יותר עם קיבולת של קרוב ל-9,000 איש. הפארק עצמו מושך אליו מקומיים וגם תיירים ובני כל הגילאים. בסופי השבוע, כשמזג האוויר מאפשר זאת, מגיעים אליו המונים והוא ללא ספק מקום לברוח אליו מהמולת העיר. 
פארק לונה (Park van Luna)
זהו אחד הפארקים הגדולים באלקמאר, מקום מושלם לצעוד בו, לרכב על אופניים, לשחות באגם ולצאת לשייט קצר. לאמנות יש מקום חשוב בפארק לונה והיא מהווה חלק בלתי נפרד ממנו. עבודות אמנות שונות מעטרות חלקים מהפארק ומתקנים המשמשים את העוברים ושווים מקבלים גם הם דגש אומנותי ולא רק פונקציונאלי. יש בו כרי דשא נרחבים, מסלולי הליכה ארוכים ומגוון של פעילויות לכל הגילאים גם בקיץ וגם בחורף. 
טיולי יום מחוץ לעיר – אתרים בקרבת מקום
יש לא מעט מקומות ונקודות עניין לעצור בהן מחוץ לאלקמאר. בין אם אוהבים לטייל ברגל, לרכב על אופניים או לנהוג ברכב, כל אחת מהן יכולה להתאים ואפשר לשלב בין כמה מהן במהלך החופשה בסביבה. כדאי מאד לבדוק מרחקים בין האתרים השונים, ובייחוד אם מתכננים טיול כוכב, וגם לקחת בחשבון את תנאי מזג האוויר.
Bergen aan Zee
עיירת הנופש הקטנה הזו, שנמצאת במרחק נסיעה של פחות מ-20 דקות מאלקמאר, נוסדה בשנת 1906 מתוך כוונה לשמש כאתר נופש בסמוך לחוף הים עבור הקהילה המקומית. כיום יש בה כמה בתי מלון, כמה פנסיונים ובתים פרטיים שאפשר לשכור קרוב לחוף. יש כמובן גם אזורי מגורים לאוכלוסייה המקומית ואפילו קומץ וילות. שלא כמו אתרי נופש אחרים, כאן לא תמצאו מקום לקמפינג אך בהחלט תגלו נקודה שלווה ונעימה מחוץ לעיר. 
מגדלור J.C.J van Speijk
המגדלור הזה הוא נקודת עצירה נחמדה במסגרת טיול כוכב באלקמאר. הוא נמצא בעיירה ברגן, שבצפון הולנד ובסמוך לחוף הים הצפוני. הוא משמש כיום כאנדרטה הולנדית רשמית לג'אן ואן ספייק, גיבור מקומי. במקור היו במקום שני מגדלורים שנבנו בשנת 1833. אחד נועד להתריע על מים רדודים מסוכנים והשני נועד לסמן לספינה שהיא יוצאת מאזור הסכנה. המגדל הדרומי מבין השניים הוסר בשנת 1915 וכיום עומד במקום רק המגדלור הצפוני. 
העיירה ברגן (Bergen)
היא נמצאת במרחק של פחות מ-10 ק"מ מאלקמאר והיא יעד נהדר לבלות בו כמה שעות. היא נמצאת בחלקה הצפוני של הולנד וחופי הים שלה הופכים אותה ליעד תיירותי פופולארי מאד כיום. מאז שנת 1900 היתה ברגן ביתם של ציירים, סופרים וגם אדריכלים רבים ומתקיימים בה לאורך כל השנה ירידי אמנות קבועים ופסטיבלי מוסיקה, שמושכים אליה רבים. צפונית לברגן נמצא Schoorlse Duinen, אזור טבע מיוחד עם הדיונות הגבוהות והרחבות ביותר בהולנד, המגיעות לגובה של 59 מטרים מעל לפני הים וברוחב של יותר מ-5 ק"מ. 
הורן (Hoorn)
במרחק של כחצי שעה נסיעה לערך מאלקמאר נמצאת הורן, שעל שמה נקראת בנקודה הצפונית ביותר של אמריקה – קייפ הורן. זוהי עיירה עם עבר היסטורי עשיר מאד, עיירה שתקופת הזוהר שלה היתה במאה ה-17. במהלך השנים התפתחה הורן לעיירה עשירה מאד וכיום אפשר למצוא בה עשרות אנדרטאות וכנסיות כזכר לתקופה היסטורית רחוקה וחשובה. הבתים ההיסטוריים היפים שלה, שנמצאים בסמוך לאגם, מוסיפים לא מעט לאווירה וכך גם החנויות והמסעדות הטובות. מומלץ להגיע אליה לביקור של כמה שעות ולנצל ימים חמימים ונעימים לשיטוט בה. 
מבט מקרוב על שוק הגבינות הנהדר של אלקמאר:
https://www.youtube.com/watch?v=V82ESrhvgTY

סוג אטרקציה

פארק עירוני

רמת מחיר

ללא תשלום

על האטרקציה

פארק עירוני בו שלל פעילויות להנאת גדולים, קטנים וכל מי שרוצה ליהנות מריאה ירוקה בלב העיר

סוג אטרקציה

מונומנט לאומי

רמת מחיר

ללא תשלום

על האטרקציה

מגדל פעמון ששימש כמגדל מס המכריז על הגעתן של סחורות מיובאות לעיר אלקמאר

סוג אטרקציה

אנדרטה, אתר מורשת

רמת מחיר

ללא תשלום

על האטרקציה

בית שניזוק במהלך תקיפת צבא ספרד ומהווה אנדרטה ואתר מורשת המסמל ניצחון

סוג אטרקציה

שוק

רמת מחיר

$

על האטרקציה

שוק הגבינות המפורסם ששום ביקור בעיר לא שווה בלעדיו. שווה להגיע עם הילדים לפעילות חווייתית במיוחד

סוג אטרקציה

כנסייה

רמת מחיר

ללא תשלום

על האטרקציה

כנסייה גותית מיוחדת שקיימת עוד באלקמאר מימי הביניים ונחשבת למבנה החשוב ביותר באזור

סוג אטרקציה

נקודת עניין, מרחב ציבורי

רמת מחיר

ללא תשלום

על האטרקציה

בעיר העתיקה של אלקמאר תוכלו לשמוע את משק כנפי ההיסטוריה בין המבנים הישנים והסמטאות הצרות

סוג אטרקציה

מוזיאון

רמת מחיר

$$

על האטרקציה

מוזיאון גדול ומרשים שמציג את ההיסטוריה של העיר דרך תמונות, פסלים ומיצגים אינטראקטיביים

סוג אטרקציה

מוזיאון

רמת מחיר

$

על האטרקציה

מוזיאון בו תוכלו להבין כיצד מכינים את הגבינות, לשמוע על ההיסטוריה של המוצר החלבי ועל חלקו בתרבות ההולנדית

סוג אטרקציה

נקודת עניין

רמת מחיר

ללא תשלום

על האטרקציה

מבנה מרשים ותמיר שהפך לאחד הסמלים הידועים של העיירה הקטנה

סוג אטרקציה

מוזיאון

רמת מחיר

$

על האטרקציה

מוזיאון ששימש בעבר כמבשלת בירה ומספר את סיפורה ואת סיפורו של המשקה הפופולרי

סוג אטרקציה

מוזיאון

רמת מחיר

$

על האטרקציה

מוזיאון מעולה המספר את סיפורם של ארבעת המופלאים מליברפול עם מוצגים מקוריים מעניינים במיוחד