5/5
החופשה שלכם מתחילה עכשיו!

רכבות בהולנד

מערך הרכבות בהולנד הוא מהמיוחדים, המקיפים והיעילים ביותר בעולם – הולנד מרושתת מקצה לקצה במסילות רכבת, עליהם נוסעות רכבות מדגמים שונים ומשנות ייצור שונות, המובילות את הנוסעים לכל חלקי המדינה וגם מחוצה לה, כמעט לכל מדינה באירופה.

מעל 400 תחנות רכבת ברחבי המדינה מעניקות מגוון שירותים לנוסעים, בהן אפילו מוזיאון לתולדות הרכבת, בתחנת אוטרכט, ונסיעה בשירות היעיל והמקיף הזה ברחבי המדינה היא חלק כל כך משמעותי בחוויה ההולנדית, שאף טיול בהולנד אינו שלם בלעדיה.

אז אילו תחנות רכבת משמעותיות יש בהולנד? אילו סוגי רכבות כדאי לכם להכיר? איך מזמינים מראש כרטיסי נסיעה (ברכבות שבהן הזמנה מראש היא חובה) ואילו סוגי כרטיסים יש בכלל? כל מה שרציתם לדעת על רכבות בהולנד.

רכבות בהולנד
רכבות בהולנד

רכבות בהולנד – גם חוויה, גם נסיעה

מערך הרכבות בהולנד מורכב מסוגים שונים של רכבות, היוצאות לנסיעות בתדירות גבוהה. תוכלו לתפוס נסיעה לכל יעד בתוך המדינה וליעדים רבים ברחבי אירופה. הדבר מאפשר לשירות הרכבות ההולנדי להיות יעיל ומהיר במיוחד, תוך שהוא מגיע לכל עיר, יישוב וכפר ברחבי המדינה ומאפשר גם לתיירים המגיעים מרחבי העולם, לטייל במדינה באמצעות הרכבת ולבקר בקלות במגוון אטרקציות, הממוקמות בסמוך לתחנות הרכבת, וגם רחוק יותר מהן באמצעות מערך התחבורה הציבורית המשלים

מלבד העובדה שתחנות הרכבת נמצאות במרכזי הערים ומקלות על ההגעה ליעדי הטיול שלכם, תחנות הרכבת הרבות במדינה, ממוקמות בסמוך לתחנות האוטובוס והחשמלית ואפשר גם לשלב בין רכבת מהירה לרכבת מקומית (פרברית), הנוסעת למרחקים קצרים, עם עצירות רבות – מה שמקצר משמעותית את הנסיעה, מבלי לגרוע מהחוויה החיובית.

שירות הרכבות ההולנדי מורכב ממספר חברות, המעניקות שירותים שונים: רכבות אקספרס, רכבות מקומיות, ורכבות בין עירוניות. כדי לנסוע בנוחות בין יעדי הטיול השונים שלכם, מספיק לקנות כרטיס אחד, שיאפשר לכם לנסוע בין כל סוגי הרכבות, אותו מכבדות כל החברות המפעילות.

מפעילי הרכבות בהולנד

הרכבות הן אמצעי התחבורה הציבורית הנמצא בשימוש נפוץ יותר מכל אמצעי אחר בהולנד. רשת פסי הרכבת נמתחת על פני אלפי קילומטרים ומתוחזקת על ידי סוכנות ממשלתית. 

קיימים מספר מפעילים לרכבות בהולנד, המרכזיים שבהם הם אינרסיטי דיירקט ו-HS הייספיד, אך המפעילה העיקרית היא חברת (NS (Nederlandse Spoorwegen – החברה הלאומית לרכבות – המפעילה ומתחזקת את כל תחנות הרכבת במדינה וגם את מרבית הקווים ואת המפעילים המקומיים, האחראים על רכבות באזור הדרום, או המזרח בלבד. אם חשקה נפשכם ברכבת פרטית לאירוע משפחתי, או אחר, יש אפילו אפשרות לשכור רכבת בת 7 קרונות מהמפעיל HERIK, שיאפשר לכם לקיים מסיבה, או כינוס, תוך כדי הנסיעה ברכבת.

כרטיסי רכבת בהולנד

מחירי כרטיסי הנסיעה ברכבת בהולנד אינם נמוכים במיוחד, אם כי השירות שתקבלו תמורת הכסף שלכם הוא לא פחות ממעולה. לפני נסיעה, כדאי להכיר את שיטת התמחור של הכרטיסים, כדי לוודא שאתם רוכשים כרטיס שמתאים לנסיעה שלכם ומאפשר לכם למצות את המיטב מכספכם ומהנסיעה ברכבת. ניתן לקנות כרטיס לכיוון אחד, הלוך חזור, או משולב, שיאפשר לכם להוזיל משמעותית את עלויות הנסיעה, בעיקר אם אתם חוזרים באותו היום. אפשר גם לרכוש כרטיס, שיאפשר לכם נסיעה בין מספר יעדים שונים באותו היום – במשרדי הכרטיסים.

דברים שחשוב לדעת על כרטיסי הנסיעה ברכבת:

כרטיס נסיעה יומי – זהו כרטיס מיוחד, שרכישתו מאפשרת לנסוע ברחבי הולנד ללא הגבלת יעדים לאורך יום שלם. אפשר להוסיף סכום קטן של כמה אירו בודדים, כדי שתוכלו לנסוע ללא הגבלה עם אותו הכרטיס גם באמצעי תחבורה עירוניים: אוטובוס, חשמלית, או מטרו. כרטיס כזה ליום שלם עולה 50 אירו בקירוב. אם תרצו לרכוש כרטיס כזה לשבוע שלם, תתבקשו לשלם 230 אירו בקירוב במחלקת נוסעים. אם תרצו לשדרג ולנסוע במחלקה ראשונה, שבה המקומות מסומנים ונוחים יותר, תתבקשו לשלם כ-76 אירו ליום שלם, או כ-380 אירו לשבוע.

בסופי שבוע תוכלו להשתמש בכרטיס הזה לשעות מוגבלות בלבד. יש לשים לב לשעות המדויקות בכל קו, טרם העלייה עליו. 

ילדים מתחת לגיל 3 נוסעים ברכבות ללא תשלום, ואילו עבור ילדים עד גיל 11 תתבקשו לשלם מחיר מוזל של כ-3 אירו לכרטיס.

בחודשי הקיץ בלבד תוכלו לרכוש כרטיסי קיץ משתלמים, שיאפשרו לכם לנסוע ברכבות ברחבי הולנד למשך יומיים. כרטיסים אלה ניתנים לרכישה ככרטיסים זוגיים, או עבור שלושה אנשים יחד ומאפשרים שימוש בכל אמצעי התחבורה הציבורית במדינה, שאינם מוניות ספיישל.

רכישת הכרטיסים מתבצעת לרוב במכונות הכרטיסים, הנמצאות בשפע בכל תחנת רכבת. בתחנות הרכבת הגדולות, למשל בשדה התעופה, תוכלו לגשת למשרדי הכרטיסים ובתחנות הבינוניות, יעמדו לרשותכם חנויות קטנות המציעות שירות מכירת כרטיסים פרונטלי. בתחנות הקטנות ממש, בכפרים ובעיירות, לעתים אין דוכן מכירה פרונטלי לכן אם אתם צריכים לרכוש כרטיס דווקא בהן, עליכם להיות מצוידים בכרטיס אשראי, משום שלא כולם מקבלות כסף מזומן. 

אם זה לא היה ברור עד עכשיו – חובה לעלות לרכבת עם כרטיס תקף (כן, למרות שטכנית אפשר לעשות את זה בלי, אבל למה לכם?). כרטיסנים עוברים מידי פעם בין הרכבות ומבקשים להציג את הכרטיס, ואם תיתפסו ללא כרטיס תיאלצו לשלם קנס גבוה בנוסף למחיר הכרטיס. חבל לקחת סיכון מיותר. 

כדי לקחת אתכם אופניים לנסיעה ברכבת, תצטרכו לרכוש כרטיס מיוחד, לעלות לרכבת מחוץ לשעות השיא ולהתמקם בקרון המיועד לנסיעה עם אופניים. אם הרכבת עמוסה, הכרטיסן עשוי לבקש מכם להגיע במועד מאוחר יותר.

אם יש לכם אופניים מתקפלים – הרווחתם! הנסיעה עם אופניים כאלה אינה דורשת רכישה של כרטיס מיוחד ואין עליה הגבלות מיוחדות, בתנאי שהם מקופלים ומאופסנים באופן מסודר.

הדרך הפופולריות והנוחה ביותר לרכוש כרטיס נסיעה, מכל סוג, היא במכונות הכרטיסים האוטומטיות. כאמור, רובן הגדול לא מקבלות כסף מזומן אלא רק את כל כרטיסי האשראי המוכרים. 

שימו לב כי מחוץ לשעות העומס מחירי הכרטיסים יורדים ומאפשרים נסיעה זולה ומשתלמת יותר, עד 40 אחוזים פחות מהמחיר המלא.

למידע על הכרטיסים השונים, מחירים והזמנות – ראו בכתבות שלנו על תחבורה והתניידות בהולנד, וכן על תחבורה ציבורית באמסטרדם.

רכבת הולנדית טיפוסית

נסיעה ברכבת מהולנד למדינות שכנות באירופה

היעילות האירופית האופיינית, יחד עם הגבולות הפתוחים, מאפשרים להולנדים לנסוע ברכבת ליעדים רבים ברחבי אירופה וגם אם אתם מטיילים באזור, תוכלו בקלות לקפוץ לביקור קצר באחת מהמדינות השכנות ולחזור לישון בהולנד עוד באותו היום. 

המפעילות של נסיעות אלה הן חברת יורוסטאר המוכרת, המפעילה קווי רכבת במדינות שונות ברחבי אירופה, וגם חברת טאליס הספרדית, המפעילה בין היתר, קווים קבועים בין אמסטרדם, בריסל ופריז, וממנה אפשר גם להמשיך ללונדון והאי הבריטי. 

מחירים וזמני נסיעות:

  • נסיעה ברכבת מאמסטרדם לבריסל, תעלה כ-160 אירו ותארך קרוב לשעתיים.
  • נסיעה ברכבת מאמסטרדם לברלין תארך כשעתיים ותעלה קרוב ל-160 אירו.
  • נסיעה ברכבת ללונדון, עם עצירת ביניים בבריסל, תארך כ-5 שעות ותעלה בסביבות 900 אירו.
  • נסיעה ברכבת לפריז, עם עצירת ביניים בבריסל, תארך כ-3 שעות ומחיר נסיעה במחלקת תיירים יהיה כ-500 אירו. 
  • נסיעה ברכבת מאמסטרדם לברצלונה תארך קרוב ל-12 שעות ותעלה כ-1000 אירו.

המחירים ליעדים הרחוקים מהולנד הם יקרים מאוד, למרות השירות המפנק, וליעדים כאלה עדיף בהרבה לתפוס טיסה. המחירים עשויים להשתנות בהתאם לשעות העומס, לחברה המפעילה וכמובן ליעד. 

שימו לב כי לרכבות בינלאומיות בדרך כלל נדרש להזמין כרטיס מראש, משום שהן מבוקשות מאוד. ניתן לעשות זאת דרך אתרי האינטרנט של החברות המפעילות, בהתאם ליעד הנסיעה וגם באתר Rail Europe

עוד כמה דברים שכדאי לדעת על רכבות בהולנד:

כמעט. הולנד מרושתת לאורכה ולרוחבה במסילות רכבת שעוצרות במעל 400 תחנות ברחבי המדינה. רכבת היא ללא ספק אמצעי התחבורה הנוח ביותר להגיע איתו ממקום למקום בהולנד.

בהחלט. יש מהולנד שירות רכבתי להרבה מאוד מדינות באירופה, כמו גרמניה, בלגיה, ספרד, צרפת ועוד. יחד עם זאת, המחיר יקר ויש מקרים בהם עדיף לתפוס טיסה.

תלוי ביעד הנסיעה ובסוג הרכבת. יש רכבות ספציפיות שאליהן צריך להזמין כרטיס מראש (שגם מבטיח לכם מקום ישיבה מסומן), אולם לרוב הנסיעות בתוך הולנד אין חובה כזו.

בהחלט, אך זה דורש כרטיס מיוחד נפרד שניתן להשיג בקופות בתחנות הרכבת. אם האופניים שלכם מתקפלים אין צורך בכרטיס מיוחד.

וזה ממש לא הכל...