תחבורה ציבורית באמסטרדם

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram
שיתוף ב google
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
תחבורה ציבורית באמסטרדם
תחבורה ציבורית באמסטרדם

התחבורה הציבורית באמסטרדם נחשבת לאחת הטובות ביבשת, ותוכלו להגיע באמצעותה מכל פינה לכל פינה באמסטרדם בלי בעיה במספר דרכים, כולן פשוטות, נוחות ויעילות. אמסטרדם מרושתת כולה בטראם (רכבת קלה חשמלית), ולאורכה ורוחבה נוסעים גם אוטובוסים, מטרו ומעבורות אל מחוץ לאמסטרדם. החברה האחראית על כל התחבורה הציבורית באמסטרדם נקראת GVB, וכל הכרטיסים המוצעים בהמשך מתייחסים לקווים השייכים לה (שאלו למעשה כל הקווים באמסטרדם, חברות אחרות פועלות רק מחוץ לאמסטרדם).

קיימים מספר סוגים של כרטיסים לתחבורה הציבורית באמסטרדם, בכולם יש להצטייד מראש לפני הנסיעה. שימו לב כי ניתן אמנם לשלם פר נסיעה אצל הנהג באוטובוס ובטראם (במטרו זה לא אפשרי), אולם הנהגים לא מקבלים מזומן, ותוכלו לשלם רק בכרטיס אשראי. זוהי הדרך הכי פחות מקובלת כיוון שהיא יקרה יותר ולא משתלמת. מומלץ לעשות זאת רק אם אתם באמת צריכים נסיעה אחת או שתיים בלבד, או אם נתקעתם ללא אפשרות לרכוש כרטיס נסיעה בדרך אחרת. 

נקודה חשובה נוספת היא תיקוף הכרטיסים – באמצעי התחבורה הציבורית בהולנד יש לתקף את הכרטיס גם בכניסה לאוטובוס / טארם וגם ביציאה. במטרו יותר לזכור זאת משום שללא תיקוף לא תוכלו להיכנס או לצאת מהתחנה, אולם באוטובוס ובטראם מכשיר התיקוף נמצא בתוך כלי הרכב ולכן יש לזכור לתקף את הכרטיס בכניסה וביציאה. כרטיס שלא יתוקף מספר פעמים – ייחסם, וכמו כן אם יעלה פקח לביקורת וימצא אתכם עם כרטיס שלא תיקפתם (או שעליתם ללא כרטיס כלל) אתם צפויים לקנס גבוה.

סוגי הכרטיסים

כרטיס GVB לשעה

מחיר הכרטיס: 3.20 אירו.
מה הוא כולל: אוטובוסים, טראם ומעבורות.
איפה לקנות: רק בתחנות אוטובוס / טראם.
הסבר על הכרטיס: הכרטיס הזה משתלם כאשר רוצים לבצע נסיעה ארוכה יחסית (מעבר ל-3 תחנות). הוא תקף לשעה מהרגע שבו עליתם על האוטובוס / טראם ותיקפתם את הכרטיס במכשיר התיקוף (לא מהרגע שבו הוא נקנה). תוכלו להשתמש בו על מנת להגיע משדה התעופה לעיר על ידי אוטובוס (הוא לא תקף למטרו!).

כרטיס BTM לשעה וחצי

מחיר הכרטיס: 6.50 אירו.
מה הוא כולל: אוטובוסים, טראם, מטרו.
איפה לקנות: רק בשדה התעופה בדוכן I Amsterdam, או בדוכן מחוץ לתחנה המרכזית.
הסבר על הכרטיס: בדומה לכרטיס ה-GVB הכרטיס הזה משתלם רק לנסיעה ארוכה יחסית (מעבר ל-3 תחנות). תוכלו להגיע אתו משדה התעופה לעיר באמצעות המטרו.

כרטיס GVB בלתי מוגבל ליום / מספר ימים

מחיר הכרטיס: ליום – 8 אירו, ליומיים – 13.5 אירו, 3 ימים – 19 אירו, 4 ימים – 24.5 אירו, 5 ימים – 29.5 אירו, 6 ימים – 33.5 אירו, 7 ימים – 36.5 אירו. מחיר הכרטיס לילד (4-11) הוא 4 אירו, אולם כרטיס ילד קיים רק עבור יום אחד, כך שאם תרצו כרטיס לכמה ימים יהיה עליכם לקנות כרטיסים כמספר הימים. יום הוא 24 שעות מרגע התיקוף הראשון של הכרטיס.
מה הוא כולל: אוטובוסים, טראם, מטרו ומעבורות.
איפה לקנות: תוכלו לקנות את הכרטיס באינטרנט ולאסוף אותו בשדה התעופה (בדוכן של Conexxion red van sales, ליד רציפים B9-15 של האוטובוסים) או בתחנות הגדולות של אמסטרדם ובמשרדי GVB (התחנה המרכזית, התחנה הדרומית ותחנת בילמר ארנה). תוכלו לקנות גם במשרדי I Amsterdam בשדה התעופה, אך לא תמיד יש להם את כל סוגי הכרטיסים, לכן תמיד מומלץ לקנות מראש באינטרנט. כרטיסים ליום ויומיים ניתן לקנות על הטארם / אוטובוס עצמו.
הסבר על הכרטיס: תוקף הכרטיס מתחיל מרגע הצ’ק אין הראשון אתו (כלומר אם קניתם כרטיס ליום אחד והשתמשתם בכרטיס לראשונה ביום ראשון ב-12:00, הוא יהיה תקף עד ליום שני ב-12:00). לכן, הוא מאוד משתלם למי שמגיע לחופשה של כמה ימים עד שבוע. כשמו של הכרטיס כן הוא – ניתן להשתמש בו באופן בלתי מוגבל לכמה נסיעות שתרצו בזמן תוקף הכרטיס. הכרטיס תקף רק לאמסטרדם, ולא כולל בתוכו רכבות ואוטובוסים בין עירוניים, או אוטובוס אקספרס לשדה התעופה (אך יש אופציה של הוספת האוטובוס לשדה התעופה לכרטיס בתוספת מחיר של 11.95 אירו).

כרטיס מטייל באמסטרדם (Amsterdam Travel Ticket)

מחיר הכרטיס: ליום – 17 אירו, ליומיים – 22.5 אירו, 3 ימים – 28 אירו.
מה הוא כולל: אוטובוסים, טראם, מטרו, מעבורות, אוטובוס אקספרס לשדה התעופה, רכבת לשדה התעופה.
איפה לקנות: מומלץ לקנות באינטרנט ולאסוף בשדה התעופה. ניתן לקנות גם ממכונות אוטומטיות בשדה התעופה אולם התורים למכונות בדרך כלל ארוכים ביותר.
הסבר על הכרטיס: הכרטיס הזה דומה מאוד לכרטיס הבלתי מוגבל של GVB בכך שגם הוא אינו מוגבל בכמות הנסיעות בזמן תוקפו, אך בכרטיס הזה נוספת גם האפשרות לאוטובוס אקספרס או רכבת לשדה התעופה למספר לא מוגבל של נסיעות. ניתן לקנות את Amsterdam Travel Ticket רק לפרקי זמן של עד שלושה ימים, אך “יום” במקרה זה הוא לא 24 שעות מרגע הצ’ק אין, אלא מסתיים ב-4 בבוקר שלמחרת. כלומר אם עשיתם צ’ק אין ביום ראשון ב-18:00 בכרטיס של יום אחד, הוא יסתיים ביום שני ב-4:00. כרטיס זה מומלץ למי שצריך לנסוע לשדה התעופה מספר פעמים, אך למעט היתרון הזה, הכרטיס הבלתי מוגבל של GVB משתלם יותר.

כרטיס איי אמסטרדם (I Amsterdam Ticket)

מחיר הכרטיס: ליום – 65 אירו, יומיים – 85 אירו, 3 ימים – 105 אירו, 4 ימים – 120 אירו, 5 ימים – 130 אירו.
מה הוא כולל: אוטובוסים, טראם, מטרו, מעבורות, כניסה חינם או 25% הנחה על אטרקציות רבות באמסטרדם כמו מוזיאונים, הופעות, השכרת אופניים, מסעדות ועוד.
איפה לקנות: מומלץ לקנות באינטרנט, אך ניתן לקנות גם בשדה התעופה בדוכן I Amsterdam  (יכול להיות שבשדה התעופה תחויבו בעוד דמי כרטיס על הרכישה, לכן מומלץ לקנות אונליין).
הסבר על הכרטיס: כרטיס זה מקנה לכם נסיעות בלתי מוגבלות בתוקף הזמן של הכרטיס בכל אמצעי התחבורה בעיר, וגם הוא מתחיל לעבוד מהרגע בו עשיתם את הצ’ק אין הראשון לכרטיס וכל יום הוא 24 שעות. מדובר בכרטיס משתלם מאוד למי שרוצה ליהנות מהאטרקציות של אמסטרדם, משום שהוא מציע כניסה חינם להרבה מאוד מוזיאונים ואטרקציות והנחות של 25% לאטרקציות אחרות, הופעות, מסעדות ועוד. את הרשימה המלאה אפשר לראות באתר I Amsterdam הרשמי

ארנק אלקטרוני / כרטיס OV

מחיר הכרטיס: 7.5 אירו לכרטיס עצמו + מינימום של 4 אירו הטענה לנסיעות.
מה הוא כולל: אוטובוסים, רכבות, טראם, מטרו ומעבורות.
איפה לקנות: תחנות אוטובוס / טראם / מטרו, נמכר בחנויות נוחיות מסוימות.
הסבר על הכרטיס: ה”רב-קו” של אמסטרדם. זהו כרטיס התקף ל-5 שנים, והוא שימושי ביותר אם אתם מבקרים את אמסטרדם (או שאר הולנד, כיוון שהוא תקף לכל הולנד) רבות. הכרטיס עובד, כאמור, כמו רב קו – ניתן לטעון בו כסף דרך אפליקציה ופשוט לנסוע בכל אמצעי התחבורה בהולנד (חובה שיהיו עליו מינימום של 4 אירו לנסיעות טראם / אוטובוס, ו-20 אירו לנסיעות רכבת). התעריף מחושב על פי 0.96 אירו דמי עליה (אם אתם צריכים לעשות החלפה תצטרכו לעשות צ’ק אאוט מכלי התחבורה האחרון עליו עליתם וצ’ק אין בכלי התחבורה הבא תוך 35 דקות על מנת לא לשלם שוב את דמי העליה) + 0.162 אירו לק”מ מסע. כלומר נסיעה של 10 ק”מ למשל תעלה לכם 2.58 אירו. בסוף השהות, אם נשאר לכם כסף על הכרטיס (מתחת ל-30 אירו) תוכלו לקבל החזר, אך זה כרוך במעט בירוקרטיה שתצטרכו לעשות במשרדי GVB או NS. זהו כרטיס משתלם ביותר למי שגר באמסטרדם, או מגיע אליה רבות. אם אתם מגיעים לביקור חד פעמי מומלץ יותר להשתמש בכרטיסים הזמניים.

אופניים

הדרך האהובה ביותר על מקומיים ותיירים כאחד לחוות את אמסטרדם היא רכיבה על אופניים. אמסטרדם שטוחה לחלוטין, מה שמאפשר רכיבת אופניים קלה ומהנה ללא כל מאמץ. זוהי דרך כל כך מקובלת להתנייד שם שבכל מקום יש שבילי אופניים רחבים ונוחים, כולם מסומנים כחלק ממערך התחבורה הכללי ובמקביל אליו, כך שלא תצטרכו לדאוג לגביי עלייה על הכביש עם האופניים, משום שניתן להגיע באמצעות רשת השבילים הרציפה מכל מקום לכל מקום, והאופניים אף מקבלים זכות דרך על פני המכוניות בצמתים וברמזורים. 

ההולנדים הם רוכבי אופניים מצוינים, והם אדיבים מאוד ואף עוצרים לעזור לתיירים שמתקשים למצוא את הדרך או את הכיוון הנכון. אל תחששו לשאול מקומיים אם אתם לא בטוחים לגבי כיוון או תמרור מסוים בדרך. ההולנדים הם אוכפי חוק ידועים, ואם תיתפסו רוכבים בניגוד לחוק (או לכיוון התנועה) תיאלצו לשלם קנס, גם אם זה נעשה בתום לב. 

ברוב המקומות בהם תתארחו (הוסטלים/ גסטהאוסים / מלונות / דירות) תמצאו אופניים להשכרה במחיר נמוך, ולעתים אף בחינם כחלק מה”חבילה”. מומלץ לבדוק זאת מראש עם המקום שב אתם מתארחים. במידה והתשובה שלישית, ובכל זאת תרצו לחוות את אמסטרדם על שני גלגלים, יש המון (באמת המון) אופציות להשכרת אופניים על בסיס שעתי או יומי. בחנויות האופניים הרבות שנמצאות ברחבי העיר (Wheelgood, Yellowbike, A-Bike ועוד), תוכלו למצוא מבחר עצום של אופניים, לכל גיל ולכל מטרה: גדולים, קטנים, לילדים, אופני טנדם, אופני מסע ועוד ועוד.

ניתן לשכור לפי שעה, כשהעלות הממוצעת לשעה הראשונה היא 7 אירו, וככל שמשך ההשכרה ארוך יותר התעריף השעתי פוחת. התעריף הממוצע ליום הוא 15 אירו, וגם כאן – ככל שזמן ההשכרה ארוך יותר, המחיר ירד. רוב החברות מציעות גם טיול מודרך באופניים של בין שעה ל-4 שעות, ולכל טיול נושא משלו (טיול בפארקים, טיול אטרקציות, טיול פסטיבלים ועוד). המחירים נעים בין 20 ל-40 אירו בממוצע לאדם. בחלק מהחנויות ניתן גם לשכור אופניים מראש באינטרנט.

בהולנד, כל האופניים (או כמעט כולם) שתשכרו הם באיכות טובה ועוברים בדיקות לפני ההשכרה, אולם בכל זאת שווה לבדוק ולבציעה רכיבה קצרה לפני שאתם נוסעים לדרככם, ולוודא שהכל תקין ונוח לכם. חשוב לזכור שאם תרצו לעשות טיול מודרך עם אופניים באותו יום, ולא קבעתם מראש, מומלץ להגיע כמה שיותר מוקדם כדי להרוויח את היום. 

דבר נוסף שחשוב לדעת הוא נושא ההעלאה של אופניים על תחבורה ציבורית – מותר באמסטרדם להעלות אופניים לטראם או למטרו, אך רק מחוץ לשעות העומס (שהן 7:00-9:00 ו-16:00-18:30), בעלות כרטיס של 1.8 אירו בנוסף למחיר הכרטיס שלכם. כרטיס האופניים הנקרא GVB Bicycle Ticket תקף ל-24 שעות וניתן לקנות אותו על הטראם / מטרו. תוכלו גם להעלות את האופניים לרכבת (שוב, רק מחוץ לשעות העומס) בעלות של 6.9 אירו בנוסף למחיר הכרטיס שלכם. כרטיס האופניים לרכבות נקרא NS Bicycle Ticket, הוא תקף ל-24 שעות וניתן לרכוש אותו על הרכבת עצמה.

פשוט מדריכים

כל מה שרציתם לדעת על הולנד