5/5
החופשה שלכם מתחילה עכשיו!

שוק הגבינות של אלקמאר

Alkmaar cheese market

רובע / שכונה: מרכז העיר

בשעה 10:00 בדיוק, מצלצל הפעמון בעיירה אלקמאר ושוק הגבינות המפורסם מתחיל לפעול. אט אט המקום מתחיל להתעורר לחיים ומתמלא בשלל גבינות, סוחרים אדיבים לבושי כובעים צבעוניים והמון תיירים. אלקמאר נחשבת למעוז הגבינות של הולנד, מעצמת הגבינות. כבר מעל 400 שנים השוק פועל ומושך אליו מבקרים רבים, בעיקר בגלל האווירה התוססת והשמחה שבמקום. עם השנים המתחם גדל פי 8 והוא הפך בעיקר לאטרקציה תיירותית ולמופע תיאטרלי.

לשוק מגיעים מדי בוקר טועמי גבינות מקצועיים וסוחרי גבינות. משקלים ענקיים משמשים לשקול את כדורי הגבינה הכבדים והמוכרים ונושאי הגבינות המשעשעים יפצחו בתהלוכות, שירה וריקוד, כדי ליצור עניין ולמכור את מרכולתם.

כמה עובדות מעניינות על השוק ועל הגבינות ההולנדיות:

  • הצורה של גלגלי הגבינה נקבעה על מנת לאפשר העברה של המסות הכבדות על ידי גלגול. זה היה רלבנטי יותר בימי עבר, כשעוד לא היו כלי רכב שיסיעו אותם.
  • גלגל גבינה ממוצע שוקל כ-12 ק"ג. לצורך הכנה של גלגל כזה יש שימוש בלא פחות מ-120 ליטרים של חלב!
  • רוב הגבינות שתמצאו בשוק אלקמאר הן גבינות סמי מיושנות, בנות חודש או חודשיים. גבינות מיושנות יותר הן בנות שנה ויותר, מה שנותן להם טעם וארומה עוצמתיים ביותר.
  • מדי שנה 640 מיליון קילוגרמים של גבינה מיוצאים מהולנד לרחבי כל העולם, לכן לא פלא שזהו המוצר המיוצא והרווחי ביותר של המדינה.
  • בכל שבוע עוברות בשוק כ-2,400 גבינות, במשקל כולל של 28 טונות! הגבינה הנמכרת והנפוצה ביותר היא כמובן הגאודה ההולנדית, שמגיעה מצפון המדינה.

שוק הילדים

בחודשי הקיץ מתקיים באלקמאר מעיין שוק גבינות קטן, בתוך השוק, שנועד להפעלה של ילדים בלבד (ילדים מעל גיל 5 יכולים להשתתף, אך ההשתתפות למבוגרים אסורה!). הילדים נלקחים לאזור מופרד, שם הם יכולים לחוות שקילה של הגבינות, נשיאה שלהן, לטעום טעימות ואם ירצו יוכלו גם לקנות. ניתן להירשם לאירוע באתר השוק הרשמי, או לבדוק את העניין בלשכת המידע המקומית בכיכר המרכזית של העיירה.

זמני פתיחה

השוק פעיל בחודשים אפריל עד ספטמבר בלבד, בימי שישי בשעות 12:30-10:00.

כדאי להגיע לפני הפתיחה (כחצי שעה לפחות) כדי לתפוס מקום טוב בתוך ההמון, על מנת שתוכלו לראות את כל האקשן. אחרי השעה 11:00 כמעט ולא ניתן לזוז בכיכר מרוב התקהלות של מבקרים.

איך מגיעים

אלקמאר הינה עיירה שקטה ושלווה, אין בה אטרקציות רבות וניתן לסיים סיור ביעדי העניין בה ביום אחד. אם אתם לא רוצים לשהות שם ללילה, ניתן להגיע לסיור בשוק ובעיירה כחלק מטיול יום מודרך או עצמאי. אם אתם מגיעים לבד, תוכלו לצאת מאמסטרדם בבוקר ולקחת רכבת או רכב שכור לעיירה. המרחק מאמסטרדם הוא פחות מ-40 ק"מ (כחצי שעה של נסיעה).

Kaasmarkt Alkmaar

סוג אטרקציה

שוק

פעילות פיזית

אין

מתאים לילדים

כן

רמת מחירים

$

WIFI

הזמנה מראש

טלפון

סוג אטרקציה

פארק עירוני

רמת מחיר

ללא תשלום

על האטרקציה

פארק עירוני בו שלל פעילויות להנאת גדולים, קטנים וכל מי שרוצה ליהנות מריאה ירוקה בלב העיר

סוג אטרקציה

מונומנט לאומי

רמת מחיר

ללא תשלום

על האטרקציה

מגדל פעמון ששימש כמגדל מס המכריז על הגעתן של סחורות מיובאות לעיר אלקמאר

סוג אטרקציה

אנדרטה, אתר מורשת

רמת מחיר

ללא תשלום

על האטרקציה

בית שניזוק במהלך תקיפת צבא ספרד ומהווה אנדרטה ואתר מורשת המסמל ניצחון

סוג אטרקציה

כנסייה

רמת מחיר

ללא תשלום

על האטרקציה

כנסייה גותית מיוחדת שקיימת עוד באלקמאר מימי הביניים ונחשבת למבנה החשוב ביותר באזור