5/5
החופשה שלכם מתחילה עכשיו!

אטרקציות באוטרכט

נמצאת ממש במרכז הולנד ומושכת אליה לא מעט תיירים, אוטרכט היא עיר שמומלץ שלא לפספס. היא נחשבת לרביעית בגודלה במדינה והיא מציעה מגוון רחב של אטרקציות ונקודות עניין שכדאי לעצור בהן. העיר מונה יותר מ-350,000 תושבים ומספר המבקרים בה, הן מהולנד והן ממדינות אחרות בעולם, הוא רב. חלקה העתיק הוא אטרקציה בפני עצמה בזכות המבנים העתיקים שבו, שנבנו עוד בתקופת ימי הביניים ובשאר חלקיה של העיר אפשר למצוא מבחר עצום של מקומות אטרקטיביים, שאפשר לשלב אותם במהלך הביקור בה. מוזיאונים מעניינים, גלריות, פארקים יפים ועוד הם רק חלק ממה שיש לאוטרכט להציע. 

utrecht flights
מגדל דום על רקע העיר אוטרכט

אתרי מורשת בעיר ונקודות עניין מיוחדות

אוטרכט היא עיר עם היסטוריה עשירה ותרבות משגשגת, שבאה לידי ביטוי, בין היתר, במבנים המיוחדים שלה ובאתרי המורשת. הם מהווים נקודת משיכה למטיילים רבים וביקור בהם הוא הזדמנות לחזור בזמן, מאות שנים אחורה. אפשר לעצור בכולם, אפשר רק בחלקם, מה שבטוח – מומלץ שלא לפספס אותם!

קתדרלת סנט מרטין (St Martin's Cathedral)

קתדרלת סנט מרטין, המכונה גם כנסיית דום, היא כנסייה גותית בולטת מאד באוטרכט, המוקדשת כולה לסנט מרטין. בעבר היא היתה הכנסייה הגדולה ביותר בהולנד, אולם לאחר שהתמוטטה בשל סערה חזקה בשנת 1674 ולא נבנתה מחדש, איבדה את התואר. נותר רק מגדל מבודד מהקצה המזרחי שלה, שעומד עד היום – מגדל דום. מבנה הכנסייה דומה מאד בעיצובו לסגנון האדריכלות הגותית הקלאסית, כפי שהתפתח בצרפת.

מגדל דום (Dom Tower of Utrecht)

המגדל המרשים הזה שבולט מאד בקו הרקיע של אוטרכט הוא מגדל כנסיה, הגבוה ביותר בהולנד וגם סימן ההיכר של העיר עצמה. הוא מגיע לגובה של 112.5 מטרים והוא מעוצב בסגנון גותי, המאפיין את העיר. המגדל הזה היה חלק מקתדרלת סנט מרטין, המכונה גם כנסיית דום, והוא נבנה בין השנים 1321 ל-1382. בנייתו של מבנה הקתדרלה עצמו מעולם לא הושלמה, כפי שקרה לא אחת לאורך ההיסטוריה, בשל מחסור בכסף ותקציב נמוך. במגדל יש מרכז מבקרים, שבו מתחילים לרוב את הטיול ומתקיימות בו פעילויות שונות, לרבות סיורים מודרכים, במסגרתם ניתן לטפס את כל 465 המדרגות שבו כדי להגיע לראש המגדל. ביום בהיר אפשר ליהנות מתצפית מרהיבה ואפילו לראות את אמסטרדם ואת רוטרדם. 

טירת דה-הר (De Haar Castle)

הטירה המרהיבה הזו, כך משערים, היא המבנה העתיק ביותר בהולנד ותיעודה ההיסטורי הראשון היה כבר בשנת 1391. באותה השנה ממש קיבלה משפחת דה-הר את הטירה ואת האדמות הסובבות אותה. עד לשנת 1440 נותרה הטירה בבעלות המשפחה, אך אז נפטר היורש הזכר האחרון, שהיה ללא ילדים. הטירה עברה לאחר מכן למשפחת ואן זוילן ובשנת 1482 נשרפה הטירה כמעט כליל. בתחילת המאה ה-16 נבנתה מחדש ולאורך השנים עברה בין בעלים שונים. התמונה העתיקה ביותר של הטירה מתוארכת לשנת 1554 ומראה כי הטירה נבנתה כמעט מחדש לאחר השריפה.  בהמשך שוב עבר עליה לא מעט, הרס, שריפות וגם עברה בין ידיים שונות ובשנת 1892 נבנתה מחדש, בנייה שנמשכה ב-15 שנה. שטחה הענק של הטירה כולל גם גנים מרהיבים ופארקים יפים וביקור בה הוא בהחלט חוויה.

טירת זוילין (Zuylen Castle)

הטירה היפה הזו נמצאת בכפר Oud-Zuilen, שנמצא צפונית לאוטרכט. היא ממוקמת לאורך נהר הכט והיא נבנתה במקור במאה ה-13 על ידי לורד ואן סוילן. בשנת 1422 במהלך מלחמת הוק וקוד (Hook and Cod) נהרסה הטירה לחלוטין ובשנת 1510 החלה בנייתה מחדש. בשנת 1752 בוצע שינוי בה בפעם האחרונה והיא נותרה כפי שהיא עד היום. מכיוון שמדובר בטירה עתיקה מאד, ואולי אחת העתיקות ביותר בהולנד, קשה שלא לשים לב לאופן שבו היא בנויה וגם למשמעות הרבה שלה בהיסטוריה של המדינה. לטירה היסטוריה עשירה מאד, שעוברת דרך משפחות שונות ומתהדרת בכמה דמויות בעלות השפעה, כולל נשים חזקות, כמו הסופרת בל ואן זוילין. 

מוזיאונים ואתרי תרבות

כאשר מגיעים לעיר חדשה, אין כמו ביקור במוזיאונים שבה ובאתרי התרבות שהיא מציע כדי לספוג אותה באמת. באוטרכט יש מבחר של מוזיאונים מעניינים, שבחלקם מספרים את סיפורה של העיר, בחלקם מתמקדים באמנים המקומיים ואחרים עוסקים בתחומים נוספים. בין אם זה יום שמשי נעים או יום גשום וקר, כדאי מאד לשלב עצירה בהם, במהלך הביקור בה.

מוזיאון הסנטרל (Centraal Museum)

המוזיאון המרתק הזה נפתח לראשונה למבקרים בשנת 1838 והוא נחשב למוזיאון הראשי של העיר וגם העתיק ביותר ברשימת המוזיאונים של אוטרכט. הוא מציג אוסף רחב היקף של יצירות אמנות מקומיות, למעלה מ-60,000 עבודות שונות, העוסקות בנושאים שונים, כמו ההיסטוריה של העיר, אופנה, אמנות שימושית ועוד. מרבית יצירות אלו נמצאות בבעלות עיריית אוטרכט ולמרות שלא רואים את כולן בפועל במוזיאון עצמו, אפשר לראות אותן אונליין באתר המוזיאון. ה"היילייט" של המוזיאון הוא ספינת אוטרכט, ספינה בת אלך שנה. היא נמצאה בשנת 1930 ונשמרה במרתף של המוזיאון. המקום פתוח למבקרים בימים חמישי עד ראשון מהשעה 11 בבוקר ועד 17 אחר הצהריים. 

מוזיאון ספילקלוק (Museum Speelklok)

משפחות עם ילדים תמצאנה את המוזיאון הזה כמרתק במיוחד. המוזיאון מתמחה בכלי נגינה לנגינה עצמית ובתיבות נגינה מרהיבות והוא פתוח למבקרים משנת 1984. הוא נמצא במרכז העיר בכנסייה לשעבר בשם בורוקרק ואפשר לראות בו תיבות נגינה, פסנתרים וכלי נגינה מפתיעים ומיוחדים. עם השנים הפך המוזיאון לפופולארי מאד, הן בקנה מידה מקומי והן בקנה מידה בינלאומי. נערכות בו סדנאות בתחום, העוסקות גם בשיקום המוזיאון. 

מוזיאון הרכבת (Railway Museum)

מוזיאון הרכבת של אוטרכט הוקם בשנת 1927 ומאז שנת 1927 הפך לביתה של תחנת הרכבת לשעבר – Maliebaan Station. באותן השנים כלל האוסף, שהוצג בו, בעיקר תמונות, מסמכים וחפצים קטנים שהתמקדו בנושא. בשנות השלושים של המאה הקודמת  החלו בצעדים ראשונים לשימור ציוד רכבות ישן, אך חלק מהאוסף שנכלל בזה אבד במהלך מלחמת העולם השנייה. עם השנים נוסף למוזיאון מיוד רכבות גדול יותר וגם ציוד חשמלי ובשנות השישים הורחב הבניין. בשנת 1977 נוסף לו גשר להולכי רגל המאפשר גישה לשטח תצוגה בצד השני של פסי הרכבת. כמעט עשור לאחר מכן בוצע שיפוץ מאסיבי במוזיאון וכיום הוא אחד המוזיאונים המרתקים בעיר, המושך אליו רבים ובני כל הגילאים. 

המוזיאון הלאומי לצבא (Nationaal Militair Museum)

המוזיאון הזה, המכונה בקצרה NMM, מתמקד בכוחות המזוינים ההולנדיים בעבר, בהווה ובעתיד, תוך מתן דגש רב מאד לאוספי צבא הולנד המלכותי ולחיל האוויר המלכותי ההולנדי. 

Utrecht University Botanic Gardens
הגנים הבוטנים של אוטרכט

פארקים וגנים בעיר

אין כמו פארק גדול, יפה וירוק לברוח אליו מהמולת העיר. ובאוטרכט, בדומה לערים אירופאיות אחרות, אפשר למצוא לא מעט מזה. בחלק מהמקומות הללו גם מוצעות הפעלות ופעילויות שונות לכל המשפחה ובחלק מתקיימים אירועים שונים.

הגנים הבוטנים של אוטרכט (Utrecht University Botanic Gardens)

הגנים הללו כוללים בשטחם שני מקומות משנת 1987 – הגן הראשי שב – Fort Hoofddijk ו – Von Gimborn Arboretum, אך ההיסטוריה של הצמחים שבהם מתוארכת למאה ה-17. הגן הבוטני הראשון של האוניברסיטה הוקם באוטרכט בשנת 1639, כשלוש שנים לאחר הקמת האוניברסיטה עצמה. בסביבות שנת 1723 עבר האוסף למקום אחר בתוך העיר העתיקה, היכן שקיים עד היום מוזיאון האוניברסיטה. עם השנים נוספו שטחים נוספים ובשנת 1963 רכשה האוניברסיטה את האדמה ב – Fort Hofddijk, היכן שגם נמצא הקמפוס המודרני יותר של האוניברסיטה. בהמשך קנתה האוניברסיטה חממות רבות ובשנת 1987 הועברו שאר האוספים ישירות ל – Fort Hofddijk, שהפך למיקום העיקרי של הגנים הבוטניים. 

פארק מקסימה (Maximapark)

זהו חלקה היותר שליו של אוטרכט, למרות שנמצא ממש במרכז העיר. הוא נחשב למקום מפגש של ספורטאים, משפחות עם ילדים, רוכבי אופניים וכל מי שרוצה להירגע, לעסוק בפעילות גופנית כלשהי באוויר הפתוח, ליהנות מפיקניק אולי או לצאת לשייט קצר. בשנת 2014 נבחר הפארק לאהוב ביותר בהולנד, ולא בכדי. בפארק יש גם פרפרים, שבו אפשר לראות פרפרים וגם דבורים בסביבתם הטבעית וכן מגוון של צמחים מסוגים שונים. יש בו שביל אספלט רחב ונטול מכוניות העובר בפארק כולו, שבו אפשר לרכב על אופניים, לצעוד, להחליק או לרוץ ללא כל הפרעה. אורכו הכולל הוא כ-8 ק"מ ולצידו נופיו היפים של הפארק, התורמים לא מעט לאווירה. 

טיולי יום מחוץ לעיר – אתרים בקרבת מקום

מי שמגיע לאוטרכט יגלה, מלבד האטרקציות שבה, גם לא מעט נקודות עניין שנמצאות לא רחוק ממנה. אל מרביתן מומלץ מאד להגיע עם רכב שכור, ולו כדי ליהנות מעצמאות מלאה במהלך הביקור והאפשרות לעצור בכל רגע. טיולי יום מחוץ לאוטרכט הם הזדמנות מצוינת להכיר טוב יותר את הולנד כולה ולעשות זאת במסגרת טיול כוכב או טיול המשלב יעדים נוספים ברחבי המדינה.

אמסטרדם (Amsterdam)

היא נמצאת במרחק של פחות שעה נסיעה מאוטרכט והיא ללא ספק יעד המוגדר כיעד חובה! אפשר להגיע אליה לביקור חטוף, אך מומלץ להקדיש לה כמה ימים ולו כדי ליהנות מכל מה שהיא מציעה (ויש לא מעט). אמסטרדם עמוסה באטרקציות מעניינות, מוזיאונים מיוחדים, מבנים יפים, בוטיקים מרהיבים ובתי קפה חמודים שבחלקם נמצאים לאורך תעלותיה. אפשר לשכור אופניים ולרכב בין רחובותיה או לעשות זאת ברגל.

מוידן (Muiden)

האטרקציה העיקרית של מוידן היא Muiderslot, טירה עתיקה שנראה כאילו נלקחה מאגדה ישנה. הטירה נבנתה במאה ה-13 והיא יעד ציורי מקסים שכדאי להגיע אליו. היא נמצא ליד נהר הכט, מוקפת בגנים יפהפיים ומטופחים והיא שמשה בעבר בתפקיד מכריע בהגנה על האזור. 

ניימיכן (Nijmegen)

זוהי העיר העתיקה ביותר בהולנד, שהוקמה במקור כמחנה צבאי רומי במהלך המאה הראשונה לספירה. בעת הביקור במקום עדיין ניתן להבחין בכמה עקבות מאורח החיים הרומי, ובחלקם אפשר אפילו להתנסות (כמו הסאונה והספא המקומי). בכיכר השוק תמצאו מבנים עתיקים, מסעדות, בתי קפה וחנויות. כדאי לעצור לביקור במוזיאון השחרור הלאומי (National Liberation Museum) כדי לגלות עוד קצת על ההיסטוריה של העיר. 

האג (The Hague)

העיר המיוחדת הזו, שמוכרת כבירת הצדק העולמית, היא מקום מושבו של בית הדין הבינלאומי וגם מקום מושבה של ממשלת הולנד. יש בה לא מעט אטרקציות ונקודות עניין מיוחדות וגם כמה פארקים שכדאי לעצור בהם. 

רוטרדם (Rotterdam)

נמצא בה הנמל הגדול ביותר באירופה, יש בה לא מעט מבנים מתקופת ימי הביניים וגם בניינים מודרניים חדשניים. היא נמצאת במרחק של 50 דקות בלבד מאוטרכט ואפשר להגיע אליה במסגרת טיול יום, היוצא אליה ישירות בשעות הבוקר, או להישאר ללון בה כמה ימים אם רוצים לחוות ממנה יותר. אם אתם חושבים על יום מחוץ לעיר – רוטרדם בהחלט שווה את הזמן שלכם. 

והנה מבט מקרוב על המקומות הנהדרים הללו, ועוד כמה:

 

למרות שאוטרכט היא עיר קטנה, רשימת האטרקציות בה היא מגוונת מאוד, ואפשר לבלות מספר ימים רבים בעיר ועדיין לא להשתעמם. המקומות המומלצים לבקר בהם מפורטים בכתבה באתר. 

יש בהחלט לא מעט אטרקציות לילדים באוטרכט, חלקן גם בהחלט נכנסות לרשימת אתרי החובה לביקור בעיר (אם אתם עם הילדים כמובן)

יש במרכז אוטרכט מלונות מעולים, שאירוח בהם יעשה לכם חיים קלים עם המעבר ממקום למקום משום שפשוט תוכלו ללכת ברגל. ערכנו לכם רשימת מלונות מומלצים באתר. 

כדאי להקדיש לעיר לפחות כמה ימים, אבל לא צריך לרוץ – אל תנסו לראות הכל בפעם אחת ולרוץ ממקום למקום, זה מחמיץ את המטרה. מצאו מלון טוב במרכז העיר, בחרו מתוך רשימת האטרקציות את אלו שהכי מעניינות אתכם, והשאירו משהו גם לפעם הבאה…

סוג אטרקציה

פארק עירוני

רמת מחיר

ללא תשלום

על האטרקציה

ריאה ירוקה בלב העיר, בה שבילי הליכה ואופניים, פסלים, תיאטרון, מצפה כוכבים, קפלת עץ ועוד

סוג אטרקציה

מוזיאון

רמת מחיר

$$

על האטרקציה

מוזיאון uבו עשרות אלפי יצירות אומנות ואוספים מרשימים המספרים על ההיסטוריה של העיר אוטרכט

סוג אטרקציה

נקודת תצפית

רמת מחיר

$$

על האטרקציה

מגדל פעמון הנחשב לאחד הסמלים הבולטים של אוטרכט ומציע תצפית פנורמית מרהיבה הנשקפת מראשו

סוג אטרקציה

מוזיאון

רמת מחיר

$$

על האטרקציה

תערוכה מרהיבה של תיבות נגינה שונות, אורגני רחוב, שעוני קוקיה ועוד צעצועים המשמיעים שלל צלילים ומנגינות

סוג אטרקציה

מוזיאון

רמת מחיר

$$

על האטרקציה

מסע בזמן בן מאה וחמישים שנים מרתקות של עולם הרכבות בהולנד. חוויה לכל המשפחה

סוג אטרקציה

אתר היסטורי

רמת מחיר

ללא תשלום

על האטרקציה

אחד המבנים המרשימים באוטרכט – מומלץ לחובבי הארכיטקטורה ולצלמים חובבים

סוג אטרקציה

גן בוטני

רמת מחיר

$

על האטרקציה

גנים בוטניים מקסימים, צבעוניים ורחבי ידיים. ריאה ירוקה בתוך הנוף האורבני

סוג אטרקציה

מרחב ציבורי

רמת מחיר

ללא תשלום

על האטרקציה

המזח של אוטרכט – אזור הבילויים וחיי הלילה העיקרי של העיר

סוג אטרקציה

טירה עתיקה ופארק

רמת מחיר

$$

על האטרקציה

טירה ופארק יפהפיים שיחזירו אתכם בזמן לתקופת ימי הביניים והאצילים ההולנדיים

סוג אטרקציה

כנסייה עתיקה

רמת מחיר

ללא תשלום

על האטרקציה

כנסייה עתיקה מרהיבה ביופייה – ביקור חובה לחובבי הארכיטקטורה

סוג אטרקציה

אתר היסטורי

רמת מחיר

ללא תשלום

על האטרקציה

הקתדרלה היחידה בהולנד – שווה ביקור ולו רק בגלל זה, לא?