5/5
החופשה שלכם מתחילה עכשיו!

אטרקציות באיינדהובן

עם למעלה מ-200,000 תושבים ושטח לא קטן, איינדהובן (Eindhoven) נחשבת לעיר החמישית בגודלה בהולנד, עיר שנדמה לא אחת שעדיין מחכה להתגלות. היא אמנם לא ממש נמצאת על מפת הטיולים ויש תיירים רבים שנוהגים לדלג עליה, אך היא בהחלט מצדיקה ביקור ועצירה וכדאי להקדיש לה יום, יומיים או אפילו שלושה. איינדהובן היא עיר שמשלבת בין ישן לחדש, עיר עם היסטוריה עתיקת יומין, אך גם כזו שמביאה את החדשנות ואת המודרניזציה אל קדמת הבימה. הפיתוח התעשייתי באיינדהובן בולט מאד וכמה מחברות הענק מתחום הטכנולוגיה נמצאות ממש בה. היא נחשבת למוקד טכנולוגי אירופאי מוביל ומצליח מאד ובעשור האחרון אפילו הפכה לבירת העיצוב ההולנדי. 

במהלך הביקור באיינדהובן אפשר למצוא שלל של אטרקציות נהדרות, המתאימות לכל סגנון וסוג של חופשה. קל מאד להתמצא בה ולמבקרים מוצעים מגוון של פתרונות תחבורה זמינים ונוחים. למרות שרוב האטרקציות ונקודות העניין בה נמצאות במרכזה, אחרות מרוחקות מאד וכדי להגיע אליהן יש להיעזר באוטובוסים, מוניות או אופניים, שאותם ניתן לשכור. מי שמחפש אטרקציות באיינדהובן שהן בגדר חובה ומגיע אליה לביקור חטוף, יגלה רשימה ארוכה ומכובדת של אתרים מעניינים, שמצדיקים עצירה קצרה או ממושכת יותר. 

PSV Eindhoven Museum
אצטדיון ומוזיאון PSV איינדהובן

אתרי מורשת בעיר ונקודות עניין מיוחדות

למרות שנדמה במבט ראשון או שני שאיינדהובן היא עיר מודרנית מאד, מוכרחים להזכיר גם את ההיסטוריה העשירה והעתיקה שלה, הבאה לידי ביטוי, בין היתר באתרי המורשת בעיר וגם במבנים בני לא מעט שנים. קתדרלות מרשימות, מגדלים ועוד… את כל זה תוכלו למצוא בעת הביקור בה ולהיחשף לסיפורים מעניינים, השזורים לאורך ההיסטוריה שלה.

כנסיית קת'רין הקדושה (St. Catherine's Church)

הכנסייה המיוחדת הזו היא אחת האטרקציות המוכרות בעיר, כזו שמומלץ לעצור בה לביקור קצר. מדובר בכנסיה רומית קתולית, שנבנתה לכבוד קתרין הקדושה מאלכסנדריה. זוהי, גם, אחת הכנסיות המרהיבות ביותר באיינדהובן ובין היפות בהולנד כולה. המבנה הנוכחי, שאותו רואים בעת הביקור במקום, החליף את כנסיית קתרין לשעבר, מבנה ישן ורעוע. בניית הכנסייה המקורית החלה בשנת 1861 והסתיימה בשנת 1867. היא תוכננה בסגנון ניאו-גותי על ידי פייר קיפריס, אדריכל מתחיל באותה התקופה. בסנט קתרין ישנם שני מגדלים, בגובה 70 מטרים כל אחד. בהתאם לסגנון הגותי הצרפתי, המגדלים שונים זה מזה והם נקראים מגדל דיויד ומגדל מרי. יש בכנסיה שני אורגנים, כאשר אחד מהם הוא מהגדולים ביותר במדינה. בשנת 1972 הוכרזה הכנסייה כאנדרטה לאומית רשמית של הולנד. 

כנסיית אוגוסטין (Augustijnenkerk)

חובבי הכנסיות, יזהו בכנסיה הזו משהו מיוחד המצדיק אף הוא ביקור. כנסיית אוגוסטין, שנבנתה בשנת 1898 מעוצבת בסגנון ניאו-גותי וכוללת שלל של אלמנטים, המאפיינים את סגנון העיצוב הזה. הכנסייה היא אחד מציוני הדרך בעיר וגם אחת האטרקציות החשובות שבה. למרות שמה היא מאז ומתמיד היתה מנזר והמתחם שבו היא נמצאת כולל גם כנסיה של ממש. שני הבניינים במתחם מוכרים כאתר מורשת תרבותית הולנדית, וככאלה הם מושכים אליהם לא מעט מבקרים. במהלך מלחמת העולם השנייה בניין הכנסייה שרד כמעט לחלוטין, אך היה צריך להסוות אותו בשל ייחודו. בתוך הכנסייה יש פסל מדהים של הלב הקדוש, פסל באורך 4 מטרים ומשקלו כ-800 קילוגרמים. 

מוזיאונים ואתרי תרבות

אחת הדרכים להכיר עיר, ולא משנה היכן, היא בביקור במוזיאונים ובאתרי התרבות שלה. איינדהובן, בדומה לערים אירופאיות אחרות, מתגאה במספר גדול של מוזיאונים ונקודות תרבותיות שונות, שכדאי לבקר בהן. המוזיאונים והאתרים האחרים פזורים ברחבי העיר ופתוחים, לרוב, לאורך כל השבוע.

מוזיאון ואן אב (Van Abbemuseum)

המוזיאון המיוחד הזה הוא מוזיאון לאמנות מודרנית, שנמצא במרכז איינדנהובן, על הגדה המזרחית של נהר דומל. מאז שנפתח, בשנת 1936, מושך אליו המוזיאון המוני מבקרים המעוניינים לראות מקרוב יצירות אמנות בסדרי גודל שונים. המוזיאון נקרא על שם מייסדו, הנרי ואן אב, שאהב אמנות מודרנית ורצה ליהנות ממנה גם בעיר עצמה. במוזיאון יש למעלה מ-2,700 יצירות אמנות, מתוכן ציורים, פסלים, מיצבים למיניהם וגם עבודות וידאו מרהיבות. המוזיאון מחזיק באחד מאוספי הציורים הגדול ביותר בעולם של אל ליסיצקי ויש בו גם יצירות של כמה מהאמנים הידועים והנחשבים, כמו פאבלו פיקאסו ווסילי קנדינסקי. האוסף המקורי של המוזיאון נרכש על ידי מועצת העיר בשנת 1934 ובתמורה לכך הועברה תרוצה לבניין המוזיאון שנפתח כשנתיים לאחר מכן. מבנה המוזיאון מביא אתו סגנון עיצובי מסורתי וסימטריות רבה. 

מוזיאון פיליפס (Philips Museum)

מוזיאון פיליפס ממוקם במרכז העיר, היכן שנוצרה הנורה הראשונה, בשנת 1891, על ידי ג'רארד פיליפס. המוזיאון מספר את סיפורן של 125 שנות יזמות וחדשנות וניתן ללמוד בו רבות על הטכנולוגיות, בין החדשניות ביותר. במוזיאון מתקיים מפגש מרתק בין עבר, הווה ועתיד, מפגש מיוחד במינו הבא לידי ביטוי באמצעות מיצגים ואלמנטים אינטראקטיביים ומשחקים שונים. זהו מוזיאון נהדר לכל הגילאים, מהקטנים ועד הגדולים, והזדמנות ללמוד רבות על נושאים מעניינים. המקום פתוח למבקרים לאורך כל השבוע, למעט בימי שני, מהשעה 11 בבוקר ועד 17 אחר הצהריים. 

מוזיאון דאף (DAF Museum)

חובבי המכוניות ימצאו את המוזיאון הזה כמרתק במיוחד. מוזיאון דאף שבאיינדהובן מוקדש להיסטוריה של אחת מיצרניות הרכבים הגדולות באירופה, חברת דאף ההולנדית, שמתמחה כיום בייצור משאיות אך בעברה הרחוק ייצרה, בנוסף לכך, גם מכוניות פרטיות. בעת הביקור במוזיאון אפשר לראות מקרוב דגמי מכוניות משנת 1928 ועד ימינו וקשה שלא להבחין בהבדלים המשמעותיים ביניהם ובהתפתחויות בתחום לאורך השנים. בקומת הקרקע של המוזיאון ישנו שחזור של מוסך ישן, חנויות משנות ה-30 והעתק משרדו של ואן דורנס. המשאיות שמוצגות בקומה התחתונה של המוזיאון מספרות על אבני הדרך של החברה ועל תולדותיה. אזור מיוחד מוקדש כולו למנועים ונותן מושג טוב למדי על ההתפתחויות שהתחרשו במהלך השנים. בקומה העליונה ישנו אוסף מכוניות יוצא דופן, ביניהן מספר אבות טיפוס מעניינים שלא המשיכו לקו הייצור. 

מוזיאון איינדהובן (Eindhoven Museum)

המוזיאון הזה מתאים לחובבי הארכאולוגיה, אך לא רק. מוזיאון איינדהובן נמצא תחת כיפת השמים, הוא מוזיאון פתוח, והוא מתמקד בארכיאולוגיה – בתקופת הברזל וימי הביניים. הוא נמצא בצד הדרומי של העיר ומציג את חיי היום יום ושגרתם של האנשים מאותן תקופות רחוקות. הוא עושה זאת באמצעות שחזור מבנים ואלמנטים שונים, לרבות משחקים שהיו מקובלים בימי הביניים, הדגמות של בישול על אש פתוחה ועוד ועוד. המוזיאון מושך אליו תלמידי בית ספר רבים, משפחות עם ילדים ותיירים מכל העולם. יש בו תערוכות היסטוריות מעניינות ובמהלך החגים מתקיימות בו פעילויות מיוחדות לילדים.

מוזיאון PSV איינדהובן (The PSV Eindhoven Museum)

מועדון הספורט ההולנדי PSV, מועדון כדורגל גדול ומצליח, הוא אחד מהבולטים במדינה עם היסטוריה של יותר ממאה שנה. במוזיאון PSV איינדהובן תוכלו ליהנות מיום בילוי חביב וללמוד לא מעט על מועדון הספורט עצמו. היכל התהילה שלו מציג לראווה את גדולי החשקנים שבו וכוכבים בולטים בתחום מאז שהחל לפעול המועדון ועד ימינו. יש בו אוספים נהדרים, מזכרות שאפשר לקנות ולהביא לאנשים שאוהבים, תמונות וקטעי ווידאו שמתעדים קטעים חשובים שצולמו לאורך השנים. ילדים יוכלו להפעיל את מסכי המגע שבמוזיאון, להשתתף בחידונים וגם לספוג קצת מהאווירה הנפלאה שבמקום. 

טירת הייז (Heeze Castle)

הטירה המיוחדת הזו נמצאת דרומית לאיינדהובן וכמעט כל מי שמבקר בעיר ממשיך לביקור גם בה. בעבר היתה שייכת לדוכסות ברבנט ובימי הביניים היתה בבעלות משפה דה הורן. במאה ה-17 עיצב פיטר פוסט טירה חדשה, שחלקה הראשון נבנה בשנת 1665. לאחר שנפטר, הושלמה העבודה על ידי בנו, מוריס פוסט. בשל העלויות הגבוהות של ייבוא חומרי הגלם הנדרשים לה, הופסקה בנייתה בשלב מוקדם יחסית ולעולם לא הסתיימה. מסיבה זו חלק מהטירה שמשמש את הבעלים הנוכחיים, נועד למעשה להיות מגורי משרתים. החלק הגדול והמשמעותי של הטירה היה אמור להיבנות מאחורי החצר הראשונה שלה. בשנת 1760 נקנתה הטירה על ידי משפחת ואן טויל ואן סרוסקרקן, שצאצאיה מתגוררים בה מאז ועד היום. 

Genneper Park
פארק גנפר

פארקים וגנים בעיר

כמו בערים אירופאיות אחרות, גם איינדהובן מתהדרת בלא מעט פארקים וגנים יפים. ביקור בהם הוא הזדמנות לספוג קצת אוויר צח, לברוח מהמולת העיר וליהנות משלווה אמיתית.

פארק פיליפ ואן לן (Philips van Lenneppark)

למגיעים להולנד, ובייחוד לאיינדהובן, עם ילדים, כדאי מאד שלא לפספס את הפארק הזה. מדובר בפארק עירוני שנמצא בחלקה הצפוני של העיר שמציע מגוון של אטרקציות והרפתקאות לכל הגילאים, וגם לצעירים שבהם. יש בו ספינת פיראטים מקסימה עשויה מעץ, כזו שמפעילה את הדמיון, יש בו מגלשת צינורות ענקית מתפתלת שילדים אוהבים, פינת ליטוף וכמובן אינסוף של עצים, שמנקדים משטחים ירוקים גדולים. הגינה בפארק מעוצבת בסגנון ויקטוריאני ומלאה בפרחים במהלך הקיץ ולא אחת נדמה כאילו נמצאים בתוך בועה יפהפייה, שכייף לבלות בה כאשר איינדהובן עמוסה. 

פארק סטאדסוונדל (Stadswandelpark)

הוא נמצא דרומית למרכז העיר ומושך אליו הן מקומיים והן תיירים שמבקרים בה. הוא המקום המושלם לברוח אליו מהעיר, מקום נהדר לבלות בו כמה שעות כאשר מזג האוויר נעים. יש בו פסלים מודרניים, שמקשטים אותו בנקודות שונות, גן משחקים קטן לילדים, נהר שעובר דרכו ויוצר בריכה, שפופולארית בקרב המקומיים ואווירה נפלאה. 

פארק גנפר (Genneper Parken)

דרומית לפארק סטאדסוונדל, נמצא פארק גנפר, אליו אפשר להגיע באופניים או באוטובוס. מגיוון שהוא גדול מאד ההגעה באופניים מומלצת במיוחד, שכן אז ניתן להגיע מנקודה אחת לשנייה במהירות ובקלות. יש בו אזורים נרחבים מאד של שטחים ירוקים, מסלולי אופניים וגם מסלולי הליכה ולא אחת אפשר לראות בו ספורטאים רבים, שמבלים בו שעות. יש בו מתחם של בריכת שחייה מקורה וסגורה, פארק מים מקסים, משטח החלקה על הקרח, מיני גולף, אורוות סוסים והפתעות נוספות שוודאי ישמחו את הילדים. 

טיולי יום מחוץ לעיר – אתרים בקרבת מקום

למי שכיסה את מרבית האטרקציות בעיר, מומלץ לצאת ממנה לכמה שעות או יותר ולנצל את סביבתה הקרובה, שמציעה מגוון רחב של אפשרויות ונקודות עניין מיוחדות. 

רורמונד (Roermond)

היא נמצאת במרחק של פחות שעה מאיינדהובן ואפשר להגיע אליה באמצעות רכבת, שיוצאת לכיוונה בתדירות גבוהה. רורמונד היא יעד מושלם לטיול יומי והיא נחשבת לביתר חנויות המעצבים בהולנד. יש בה יותר מ-150 חנויות מעצבים ועם למעלה מ-200 מותגים שונים. אפשר לבלות בה שעות ולהסתובב בין החנויות השונות ואפשר לבקר ב – GaiaZOO כדי לראות מקרוב בעלי חיים. 

קאטשהובל (Kaatsheuvel)

זהו כפר ציורי קטן, שנמצא גם הוא במרחק של פחות משעה נסיעה מאיינדהובן. תושביו מעריכים את הפשטות וכבר בעת הביקור בו קשה שלא לשים לב לכך ולחוש כאילו הזמן, בכפר, עצרת מלכת. למרות שהוא קטן, הוא ביתן של לא מעט אטרקציות שאפשר להתרשם מהן במהלך הביקור בו, מה שיבטיח לכל מי שעוצר בו יום גדוש בחוויות ובפעילויות. 

אוטרכט (Utrecht)

אוטרכט היפה נמצאת במרחק של כשעתיים נסיעה ברכב מאיינדהובן והיא מהווה יעד קלאסי נוסף, המתאים לטיולי יום היוצאים מהעיר. היא נחשבת לאחת הערים היפות ביותר באירופה ויש בה רשימה ארוכה מאד של אטרקציות שמומלץ שלא לפספס, כאלו המספרות, כמעט ברובן, על ההיסטוריה ועל התרבות המקומית. 

מאסטריכט (Maastricht)

העיר הדרומית ביותר בהולנד, מאסטריכט, נמצאת במרחק של כשעתיים נסיעה מאיינדהובן ובשל מקומה והעובדה שהיא גובלת עם גרמניה ובלגיה, מושכת אליה מאסטריכט לא מעט תיירים, הנוהגים לשלב בטיולם ביקור בהולנד ובמדינות השכנות לה. יש לא מעט מה לראות ולעשות במאסטריכט, כמו ביקור בשוק הפשפשים שבתחנת הרכבת שבה, סיור בהריסות טירת ליכטנברג, קניות באזור וויק (Wyck) ועוד.  

בכל שנה מתקיים באזור פברואר/מרץ הקרנבל של איינדהובן, שנראה כמו מסיבת רחוב אחת גדולה. הנה טעימה מהקרנבל בשנת 2020:

סוג אטרקציה

פארק עירוני

רמת מחיר

ללא תשלום

על האטרקציה

פארק עירוני בו מתקני שעשועים, פינת ליטוף, מגרש החלקה, מדשאות ירוקות ועוד

סוג אטרקציה

מוזיאון

רמת מחיר

$

על האטרקציה

מוזיאון המוקדש לענקית האלקטרוניקה ומציג את היסטוריית החברה לצד מכשירים מרהיבים

סוג אטרקציה

מוזיאון

רמת מחיר

$$

על האטרקציה

מוזיאון לאמנות מודרנית ועכשווית המציג אלפי יצירות אמנות, פריטים יקרי ערך ואוספים מרהיבים

סוג אטרקציה

כנסייה

רמת מחיר

ללא תשלום

על האטרקציה

כנסייה מרהיבה בסגנון ניאו-גותי הנחשבת למוקד תיירות מרכזי ומשמשת עד היום לפולחן

סוג אטרקציה

אתר היסטורי

רמת מחיר

ללא תשלום

על האטרקציה

טירה מרהיבה מימי הביניים המשמשת למגורים אך פתוחה לסיורים עבור הקהל הרחב

סוג אטרקציה

אצטדיון כדורגל

רמת מחיר

$

על האטרקציה

אצטדיון הכדורגל של קבוצת PSV איינדהובן – חובה לא רק לחובבי כדורגל

סוג אטרקציה

מרחב ציבורי

רמת מחיר

ללא תשלום

על האטרקציה

רובע הנחשב למרכזה האמנותי של איינדהובן – שיטוט שהוא חוויה אורבנית מקומית אמיתית

סוג אטרקציה

טבע

רמת מחיר

ללא תשלום

על האטרקציה

פארק פסטורלי, אחד מהגדולים ביותר בהולנד. ריאה ירוקה המשמשת לספורט, פנאי וכאתר נופש

סוג אטרקציה

מתחם אמנות גרפיטי

רמת מחיר

ללא תשלום

על האטרקציה

מתחם גרפיטי מפורסם ואהוב ביותר בקרב המוני צעירים מקומיים לצד תיירים חובבי אמנות

סוג אטרקציה

אתר היסטורי

רמת מחיר

ללא תשלום

על האטרקציה

כנסייה קתולית הנמצאת במרכז העיר, ונחשבת לאחת הכנסיות המרשימות והמתוירות ביותר באזור

סוג אטרקציה

מתחם משחקים לילדים

רמת מחיר

$

על האטרקציה

פארק אקסטרים לרכיבה וגלישה לצעירים ומבוגרים, על אופניים, סקייטבורד ופעילויות נוספות