פשוט
הולנד

הבית עם הכדור

שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp

Alkmaar House With Bullet

רובע / שכונה: מרכז העיר

הבית עם הכדור הוא הכינוי שניתן לאנדרטה השוכנת בליבה של העיר אלקמאר אשר איש לא יודע בדיוק מתי הוקמה. על פי הסברה היה זה במהלך המאה ה-16 לספירה, אז הגיעו אל העיר חיילים מהצבא הספרדי וירו על הבית. כדור התותח שנורה על הבית בכינון ישיר פער בו חור גדול ועל פי ההשערה פעולה זו היא שהקנתה לבית את שמו.

למרבה המזל, למרות הפגיעה הישירה בבית, המבנה עצמו וכך גם כל תושביו שרדו את המתקפה ללא פגע, כך שהחור שנותר למזכרת הינו ההרס היחיד שהותירה אחריה אותה מתקפה. באשר לכדור – הוא לא בנמצא, אך כדור דומה תלוי לראווה בחלקו החיצוני של המבנה.

הסיפור המרתק לצד אגדות נוספות הסובבות סביב התעלומה של החור העצום הפעור בקירו של המבנה מושכים אל המקום מדי יום המוני תיירים בהם חובבי היסטוריה וסקרנים למיניהם, מה שהפך את הבית עם הכדור לאחת האטרקציות המרכזיות והמסקנות ביותר של העיר אלקמאר.

למרות שמדובר באתר בעל חשיבות רבה מבחינה היסטורית ותרבותית, הוא איננו משמש כמוזיאון רשמי אלא מהווה בית נופש עבור תיירים. המשמעות היא שהבית עם הכדור לא פתוח לקהל הרחב וההתרשמות הינה מבחוץ בלבד.

תפקידים נוספים שעטה על עצמו הבית במהלך השנים – במהלך המאה ה-16 שימש כמקום מגוריהם של סוחרי תפוחים, במאה ה-17 התגוררו בו אופי עוגות ואילו במאה ה-18 הוא שימש כבית קליית קפה. באמצע המאה ה-20 הוא הגשים סוף סוף את ייעודו ותפקד לפרק זמן קצרצר כמוזיאון, אך עד מהרה סגר שעריו.

כך או כך, מדובר באחד משני בתי העץ המסורתיים והאותנטיים האחרונים שנותרו באלקמאר, מה שמאפשר הצצה אל ההיסטוריה המרתקת של העיר מתקופת המאה ה-15 לספירה. במהלך הביקור במקום תוכלו להתרשם מחזית העץ של המבנה המתוארכת לתקופת ימי הביניים ונמנית בין הבודדות שעוד נותרו ברחבי אירופה כולה.

House With Bullet
צילום: Txllxt TxllxT – CC BY 4.0

סוג אטרקציה

אנדרטה, אתר מורשת

פעילות פיזית

אין

מתאים לילדים

לא

רמת מחירים

ללא תשלום

WIFI

לא

הזמנה מראש

לא

טלפון

+31-72-541-0340

סוג אטרקציה

פארק עירוני

רמת מחיר

ללא תשלום

על האטרקציה

פארק עירוני בו שלל פעילויות להנאת גדולים, קטנים וכל מי שרוצה ליהנות מריאה ירוקה בלב העיר

סוג אטרקציה

מונומנט לאומי

רמת מחיר

ללא תשלום

על האטרקציה

מגדל פעמון ששימש כמגדל מס המכריז על הגעתן של סחורות מיובאות לעיר אלקמאר

סוג אטרקציה

שוק

רמת מחיר

$

על האטרקציה

שוק הגבינות המפורסם ששום ביקור בעיר לא שווה בלעדיו. שווה להגיע עם הילדים לפעילות חווייתית במיוחד

סוג אטרקציה

כנסייה

רמת מחיר

ללא תשלום

על האטרקציה

כנסייה גותית מיוחדת שקיימת עוד באלקמאר מימי הביניים ונחשבת למבנה החשוב ביותר באזור