International Criminal Court

שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp

בית הדין הבינלאומי בהאג

דוינזיגט

הולנד היא לא רק אמסטרדם התוססת, או כפרי הדייגים הפסטורליים. הולנד היא גם מקום מושבו של בין הדין הבינלאומי, שהוקם בעיר האג, שנמצאת בחלקה המערבי של המדינה. בין הדין הבינלאומי בהאג מושך אליו המוני סקרניים לאורך כל השנה והוא נחשב לאחת האטרקציות היותר מסקרנות של הולנד, לצד אלו המתוירות והמוכרות יותר.

הקמת בית הדין בהאג

בשנת 1998 יזמה העצרת הכללית של האומות המאוחדות כנס ברומא, בעצרת זו החליטו האומות ברוב של 120 מדינות מתוך 148 על הקמת בית דין פלילי בינלאומי. ההתכנסות הביאה לאמנת רומא, ועוד הוחלט בכנס כי בית הדין יוקם בעיר האג שבהולנד. בתאריך 1 ביולי 2002 הוא החל את דרכו, כאשר ההרכב הראשון מנה 18 שופטים שנבחרו על ידי המדינות החברות בארגון. בית הדין החל לפעול באופן רשמי ולהוציא צווי מאסר נגד נאשמים רק ביולי 2005, ובשנת 2006 התקיימו בו הדיונים הראשונים. בשנת 2012 הואשם לראשונה תומאס לובנגה בפשעי מלחמה ושימוש צבאי בילדים. תומאס נחשב מנהיג מיליציית מורדים אכזרית שפעלה בקונגו, הארגון גייס והשתמש בילדים וילדות למטרותיו. על תומאס נגזרו 14 שנות מאסר. מאז בית הדין הגיש 30 כתבי אישום כלפי נאשמים ממדינות אפריקה, 4 משפטים עדיין בדיון, נאשם אחד זוכה, מרבית המשפטים לא נערכו כי חלק מהנאשמים נמלטו, או עדין לא הוסגרו לבית הדין. בין הנאשמים נכלל גם שליט לוב לשעבר, מועמר קדאפי. בשנת 2011 החליטה מועצת הביטחון של האו"ם על תקיפה צבאית בינלאומית כנגד שלטונו במטרה להביא אותו למשפט בבית הדין שבהאג בגין פשעים נגד האנושות. קדאפי נלכד ונרצח על ידי המורדים.

כידוע, העיר האג משמשת כמרכז השלטון בהולנד ובעיר חיים קרוב לחצי מיליון בני אדם, וביניהם גם מלכת הולנד. בית הדין הבינלאומי בהולנד פועל בעיר האג מאז שנת  2002. בעיר האג פועל במקביל גם בית הדין הבינלאומי לצדק (International Court of Justice) – אולם, מדובר בשני מוסדות שונים ואין לבלבל ביניהם. בית הדין לצדק הוא הוותיק יותר מבין השניים והוקם אחרי מלחמת העולם השנייה ב-1946, מטרתו ליישב סכסוכים בין מדינות, הוא משמש גם כזרוע מייעצת של האו"ם. בית הדין משמש גם כבורר בין מדינות שאינן מצליחות ליישב מחלוקות ולהגיע להבנות בכוחות עצמן. בית הדין הפלילי הבינלאומי עוסק ב-4 נושאים עיקריים: פשעים שהם בגדר השמדת עם, פשעים שבוצעו נגד האנושות, פשעי מלחמה ופשעי תוקפנות (כמו עינויים למשל). כל הפשעים הנ"ל מתייחסים אל האחריות הפלילית של יחידים המבצעים אותם. סמכותו של בית הדין לשפוט מקרים שקרו אחרי הקמתו ביולי 2002, פשעים ומקרים פליליים שקרו קודם לכן אינם תחת סמכותו.

בית הדין הבינלאומי כאטרקציה תיירותית

העיר האג מציעה למבקרים בה סיורים מעניינים ואתרים רבים בעלי משמעות היסטורית בכל הקשור למורשת ההולנדית, האירופאית וגם העולמית. בית הדין הבינלאומי בהאג הינו מבנה אייקוני, המסמל את רצונן של האומות המאוחדות לחיות זו לצד זו בשלום והרמוניה, ולטפל יחד בנושאים בוערים הקשורים לבריאות, כלכלה ורווחת העולם. המקום זכה לכינוי ייחודי ונקרא – "היכל השלום" הוא נחשב לאחד הסמלים המוכרים ביותר בהולנד ובעיר האג. בית הדין הבינלאומי נחשב אבן שואבת, ולכן תיירים ומבקרים רבים מגיעים לראות את המבנה המרשים מבחינה ארכיטקטונית. המתחם הוקם בעיקר מתרומת כספים של האמריקאי הנודע – אנדרו קרנגי, במטרה לקדם את השלום.

המקום פתוח לקהל והוא מציע מגוון אפשרויות וסיורים, בהם תוכלו לראות מקרוב את בית הדין עצמו, את הספרייה העצומה שנמצאת בו ואת בית הספר למשפט בינלאומי הנמצאים במקום. במתחם מתקיימים אירועים מיוחדים, הרצאות חינוכיות, סיורים בגנים המטופחים, ישנו גם מרכז מבקרים ונערך סיור מודרך בתוך ההיכל.

מרכז המבקרים

המרכז פתוח לקהל כל השנה. בחודשים אפריל עד אוקטובר המרכז פעיל בימים חמישי עד ראשון בין השעות 10:00 בבוקר ועד 17:00 בערב. בחודשים נובמבר עד מרץ, המרכז פתוח בין השעות 11:00 עד 16:00. במתחם תוכלו לשמוע הרצאה שמספרת על ההיסטריה של המקום ועל הפעילות המתקיימת בו, אורך ההרצאה 35 עד 40 דק'. ההרצאה מתקיימת במגוון רחב של שפות, ויש גם אודיו לילדים. הכניסה למרכז המבקרים ללא עלות.

סיורים מודרכים הסיורים כוללים כניסה אל תוך "היכל השלום". בסיור תחשפו לחדרים המיוחדים שפועלים במקום, כמו – החדר היפני, ההיכל הקטן, ההיכל הגדול לצדק ועוד.

הסיור אורך כ-45 דקות. כל קבוצה מוגבלת למקסימום של עד 20 איש. הסיור נערך בשפות הולנדית, גרמנית ואנגלית בלבד. מומלץ להיכנס אל מרכז המבקרים ולראות את הסרט לפני הסיור. הגישה מוגבלת לנכים. חל איסור לצלם בתוך המתחם, ולכן אין כניסה עם ניידים ומצלמות, ניתן להשאיר אותם בארוניות מיוחדות שבמרכז המבקרים. הכניסה לסיור אינה מומלצת לילדים מתחת לגיל 8. הכניסה בהצגת דרכון בתוקף.

מחיר הסיור בהיכל השלום – 11 אירו לאדם. כל מבוגר יכול להיכנס עם 2 ילדים לכל היותר. לילדים עד גיל 8 הכניסה ללא עלות. כרטיסים לסיור בהיכל ניתן לרכוש אך ורק באתר האינטרנט של ההיכל.

סיור בגנים הסיורים בגנים, שצמודים לבין הדין הבינלאומי, מתקיימים בעונת הקיץ, אורכם כשעה אחת. במהלך הסיור תוכלו לראות גנים מפוארים, מבנים ארכיטקטוניים ייחודיים, פרחים ועצים מדהימים ביופיים ותאורה ייחודית המדגישה את הגנים. כל מבוגר יכול להיכנס עם שני ילדים לכל היותר.

מחיר לסיור בגנים – 7.5 אירו לאדם. לילדים מתחת לגיל 10 הכניסה בחינם.

במקום אין גישה לנכים, השפות המדוברות בסיור הן אנגלית או הולנדית בלבד. מומלץ להזמין כרטיסים מראש. הכניסה בהצגת דרכון בתוקף.

International Criminal Court
צילום: OSeveno, ויקיפדיה

סוג אטרקציה :

מוסד ציבורי

פעילות פיזית :

אין

מתאים לילדים :

לא

רמת מחירים :

$$

WIFI :

כן

הזמנה מראש :

כן

טלפון :

+31 70 515 8515

אטרקציות מומלצות

מוזיאון מיוחד שהוא עיר מיניאטורית ברמת דיוק מושלמת – אחד מחמשת פארקי השעשועים המתוירים ביותר במדינה
גנים יפהפיים עם אווירה מיוחדת – הצצה נדירה של הטבע במיטבו, במיוחד בעונת האביב בה הגן צבעוני ופורח
אחד המוזיאונים המוכרים והמומלצים של האג. מציג יצירות אומנות חזותית עכשווית ומביא לקדמת הבימה ז'אנר מיוחד במינו
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

השאירו פרטים ונציגינו יחזרו אליכם בהקדם