פשוט
הולנד

מוזיאון GEM לאומנות עכשווית

שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp

GEM – Museum for contemporary art

רובע / שכונה: סטאטןקוורטיר

העיר האג נחשבת לעיר השלישית בגודלה בהולנד, אחרי אמסטרדם ורוטרדם. העיר מהווה את המרכז השלטוני של הולנד, ונמצאים בה בית המלוכה, מבנה ממשל רבים וגם מוסדות בין לאומיים למשפט וצדק. האג נחשבת מסודרת, יפה ומטופחת, שקטה וסולידית ביחס לאמסטרדם למשל. בעיר תוכלו לטייל, להתרשם וליהנות ממגוון מוזיאונים, גלריות, כנסיות עתיקות, מבנים ארכיטקטוניים ייחודיים, הצגות תיאטרון ועוד. מוזיאונים בהולנד, ובפרט מוזיאונים בהאג, הם נקודות עניין מרכזיות והעיר שופעת במוזיאונים מכל סוג ותחום. 

אחד המוזיאונים המוכרים של האג, אליו מומלץ להגיע לביקור, הוא מוזיאון GEM לאומנות עכשווית – GEM – Museum of contemporary art. המוזיאון מציג בעיר האג יצירות אומנות חזותית עכשווית והוא מביא לקדמת הבימה ז’אנר מיוחד במינו. המוזיאון הוקם בשנת 2002 כחלק ממוזיאון ג’מאנט דאן האג (Gemeentemuseum Den Haag).

ההיסטוריה של המוזיאון

בשנת 1950 מוזיאון קונסט (Kunstmuseum Den Haag) היה לאחד הראשונים שהציג אומנות עכשווית מודרנית בהולנד, ובין היתר הציג במקום אומנות מודרנית, אמנות חזותית וצילום. התגובות היו טובות ומעודדות, והביקוש להצגת אומנות זו מצד האומנים וקהל המבקרים הלך וגבר. יחד עם התקדמות הטכנולוגיה, השתנו והתקדמו גם כלי העובדה ששרתו את האומן, בנוסף החלפה לתפוס תאוצה האומנות הדיגיטלית, שבאה לידי ביטוי על גבי מסכים והחלה למשוך תשומת לב רבה. לכן הוחלט על התרחבות ובשנת 2002 המוזיאון החליט לפתוח במבנה סמוך את שני המוזיאונים לאומנות מודרנית עכשווית – מוזיאון GEM ומוזיאון הצילום. לימים מוזיאון קונסט שינה את שמו וכיום הוא מוכר יותר בשם ג’מאנט – Gemeentemuseum.

מוזיאונים בהאג – אמנות עכשווית מודרנית

בתרבות המודרנית בה אנו חיים אנו חווים מגוון רחב של גירויים, במיוחד במדיה הדיגיטלית, בה הכל נעשה בלחיצת כפתור. אומנות עכשווית מודרנית באה לידי ביטוי ביצירות המוצגות במוזיאון GEM, וניתן לראות במקום עירוב רחב של פלורליזם, תנועה ומגוון של יצירות במקביל. האומנות העכשווית אינה שמה את האומן במרכז היצירה אלה את היצירה עצמה. האומנית המודרנית עוסקת בכל הנושאים החשובים והמרכזיים בחיינו וכמו כן נוגעת בפוליטיקה ובנושאים חמים נוספים, המהווים חלק בלתי נפרד, כמעט, מהיום יום שלנו.

מה תוכלו לראות במוזיאון?

במוזיאון GEM תוכלו לראות עבודות אומנות של אומנים מהאג, הולנד ומרחבי העולם כולו. המוזיאון מציג מגוון רחב של תתי נושאים תחת ענף האמנות, ותוכלו לראות בו מיצגי מכל מיני סוגים לרבות מיצגי וידאו, ציור, פיסול, רישום, עבודות קולנוע, צילום, אמנות דיגיטלית ועוד. בנוסף מתקיימים במקום הרצאות, דיונים, מופעים וסרטים, וכמובן תערוכות קבועות ומתחלפות/זמניות. המוזיאון נמצא בסמוך למוזיאון ג’מאנט, וחולק את אותו מבנה יחד עם מוזיאון הצילום בהאג (Photomuseum The Hague), שגם הוא הוקם בשנת 2002 כחלק ממוזיאון ג’מאנט.

כיום המקום תוסס ופעיל ומציע למבקרים במקום שלל מיצגים ויצירות במגוון רחב של גלריות ותצורות תצוגה. מכיוון שמדובר בקומפלקס של מוזיאונים בעל שם עולמי מיטב האומנים לאומנות מודרנית ואומנות חזותית מציגים דרך קבע ובתערוכות מיוחדות במקום. המוזיאון מקפיד להתעדכן ולהציג תערוכות מודרניות, וישנם בו מיצגים רבים שזכו לביקורת משבחת ולפרסים נחשבים בתחום. הביקור במקום מתאים לחובבי אומנות ותרבות בכל גיל. 

מומלץ, כמו תמיד, לרכוש כרטיסים מראש, ולבדוק את אתר האינטרנט של המוזיאון, המציג הנחות מיוחדות. מומלץ גם לשלב את הביקור עם מוזיאון הצילום שנמצא באותו מבנה. קופות הכרטיסים נסגרות כשעה לפני סגירת המוזיאון. המקום נגיש לנכים. מותר להשתמש בשטח המוזיאון במצלמה, אך מכיוון שחלק מהיצירות במקום רגישות לאור, השימוש במבזק (פלאש) אסור.

דרכי הגעה מוזיאון GEM נמצא בסמוך לחוף שווינגן (Scheveningen beach), וקל מאוד להגיע אליו בעזרת תחבורה ציבורית, רכב או אופניים.

מתחנת הרכבת המרכזית של האג, רכבת חשמלית בקו 16 מגיעה תוך כ-20 דקות למוזיאון. מתחנת CS, נוסעים באוטובוס בקו 24 עד לתחנת קיכדואין (Kijkduin).

למגיעים באמצעות רכב, ישנם חניונים רבים בקרבת מקום ללא עלות. בתקופות העמוסות של השנה, ניתן לחנות בחניון הפורום העולמי הסמוך למקום, כ-5 דקות הליכה ממוזיאון GEM.

שעות פתיחה – ימים חמישי עד ראשון בין השעות 11:00 ועד 17:00. המוזיאון נפתח לקהל גם בחגים ובמועדים נוספים ולכן כדאי לבדוק באתר האינטרנט של המוזיאון, לפני שאתם מגיעים.

מחירים – כרטיס רגיל: 10 אירו למבקר מגיל 18 ומעלה | כרטיס משולב: 23 אירו. הכרטיס כולל כניסה ל GEM ולמוזיאון הצילום.

לילדים ונוער מתחת לגיל 18 הכניסה בחינם.

מיצג אמנותי מתוך מוזיאון GEM

GEM Museum of Contemporary Art
צילום: Mary Berkhout

סוג אטרקציה

מוזיאון

פעילות פיזית

אין

מתאים לילדים

לא

רמת מחירים

$$

WIFI

לא

הזמנה מראש

כן

טלפון

+31 70 338 1111

סוג אטרקציה

מוזיאון

רמת מחיר

$$

על האטרקציה

הציקלורמה העתיקה ביותר בעולם המאפשרת לצפות בנוף המרהיב של סכוונינגן כפי שנראה בשנת 1881

סוג אטרקציה

מוזיאון

רמת מחיר

$$

על האטרקציה

מוזיאון אמנות קטן אך מרהיב, בו אוסף של מאות יצירות מרהיבות השייכות לאמנים מקומיים בעלי שם

סוג אטרקציה

מוזיאון

רמת מחיר

$

על האטרקציה

מוזיאון אפל המאפשר הצצה אל בית הכלא, מגורי האסירים שמצאו בו את מותם ומכשירי עינויים

סוג אטרקציה

מוזיאון

רמת מחיר

$

על האטרקציה

מוזיאון המוקדש ליצרנית הרכב ההולנדית "דאף". במוזיאון תערוכה מרתקת ודגמי רכבים מרהיבים